Free Solo Climbing

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.655
Free solo climbing или познато како слободно искачување е вид на алпинарство каде што алпинистите не користат јажиња, прицврстувачи и други заштитни механизми. Алпинистите се потпираат на нивните психички, физички способности.
Ова е стварно интересен спорт, но само 1% од луѓето го имаат пробано, околу 50% од овие алпинисти завршиле со смрт при пад од големи височини, грешка при овој спорт би значела сигурна смрт.

Темава е за дискусија и споделување на видеа каде што ќе ви запре срцето од огромната височина.За мене е ова едно од најлудите работи што човекот ги има направено.
Еве неколку видеа кои што се престрашни.

 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.673
Поени од реакции
7.159
Не е ова луда работа туку е сосема нормална работа од ненормална гледна точка. :) кажано од моја страна.

Убав интересен спорт би го пробал но не на вакви восочини ...
 
Член од
30 април 2013
Мислења
673
Поени од реакции
1.293
Свака част за луѓево дефинитивно... навистина ретко кој би се осмелил на вакво нешто.. мене паника ме фаќа да не паднат само што ги гледам вака..неможам ни да си замислам какво е чувството кое они го доживуваат.. не ми е јасно навистина како ги исполнува овој спорт.. Во секој случај-алал да им е!
 

О|ивер シ

Анти.
Член од
14 октомври 2011
Мислења
1.541
Поени од реакции
3.018
омфг.

11:30 -

Ептен јако бате .
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.244
Поени од реакции
3.900
Заеби balls of steel за ова не ти помагаат мудата треба да си ептен луд.Башка со 50% стапка на смртност и статистиката не е на твоја страна.
Според мене глупаво е ова ама не ги осудувам секој нека си прави со животот што сака.

П.С Традиционалниот начин со јажиња, прицврстувачи и други заштитни механизми според мене е многу подобар спортуваш, адреналинот ти се покачува, а шансата да умреш не е 50% :D
 
На врв Bottom