Football Manager 2019

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.933
Поени од реакции
4.418
Започнав да играм со Oxford City. Првата зезона ми беше во Vanarama National League South, и успеав да се изборам за промоција преку плејоф. Втората сезона во националната лига ја почнав силно и успеав повторно да се изборам за промоција преку плејоф, инако бев прв фаворит за испаѓање.

Сега сум во Sky Bet League 2 и ми почнаа сериозните проблеми. Немав победа на првите 13 утакмици. Моралот на играчите е низок и не ги следат инструкциите. За среќа раководство е сеуште под импресии од претходните две сезони па немам проблеми со нив.

Добив солиден буџет од 697k за плати што сметав дека е доволно да доведам солидни играчи. Се на се зедов 8 играчи, претежно првотимци со солидни рејтинзи но не играат како што очекував.

Друг проблем ми се повредите. Во првите две сезони немав никакви проблеми со повреди, а сега уште на самиот старт ми се повреди ланскиот напаѓач. Потоа голманот, и двајцата бекови што ги донесов сезонава.

Од мојата прва сезона како стартер ми остана само голманот и еден средишен играч. Голманот е слаб за ова ниво а ниту еден квалитетен голман не прифати да игра за мене. Зедов еден млад надежен голман но и тој не е сјаен. Средишниот играч игра одлично, претходните две сезони ми беше играч на сезоната, па се надевам ќе продолжи и сега во истиот стил.

После 14 утакмици сум последен на табелата но само 4 бода разлика од опасната зона па се надевам ќе успам некако да останам во лигата.Sent from my LG-H830 using Tapatalk
Во ниските лиги најисплатливи се позајмиците. Позајмуваш неколку младинци од повисоките лиги и имаш покриено пар позиции за без пари.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.590
Поени од реакции
2.191
Во ниските лиги најисплатливи се позајмиците. Позајмуваш неколку младинци од повисоките лиги и имаш покриено пар позиции за без пари.
Се оправив на крајот на сезоната и фатив опстанок :D

Сега сум на добар пат да фатам место во Sky Bet League 1 а и одиграв добро во куповите. Единствен проблем ми се повредите, ми се повредија неколку клучни играчи.

Иначе најдобрите играчи што ги зедов како слободни трансфери беа играчи отпуштени од младинските селекции на премиер лигашките клубови.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.644
Поени од реакции
22.049
Дечки да знаете само дека Football Manager 2020 го има моментално на Епик стор фор фри легално за без пари: https://www.footballmanager.com/news/football-manager-debuts-epic-store-fm20-free-own значи не ограничено демо туку трајно ќе ви остане. Понудата важи до 24.09.2020.
Си ибав мајката вечер.
Штета што сум прва утре и задутре, ќе идам утепан на работа.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.615
Колку е легитимно ова со Epic Games? Немаат добри ревјуа на нет.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.873
Колку е легитимно ова со Epic Games? Немаат добри ревјуа на нет.
Во која смисла легитимно? Тоа ти е како Steam со понудава им прават конкуренција.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.540
Поени од реакции
5.579
Решив да играм што може пореално.
Ставив се на минимум (искуство и лиценци), државјанство наше, јазици кои стварно ги знам и започнав навработен, со одбрани лиги од Македонија, Србија, Хрватска, Италија, Шпанија, Англија, Франција и Германија.
По 2 недели ме вработија во Кит-Го Пехчево. Иако очекувањата беа последно место во Втора лига, успеав со добри слободни трансфери, среќа и солидна тактика да ги внесам у Прва лига во првата сезона. Во меѓувреме земав курс за лиценца погоре, која клубот ми ја плаќаше.
Втората сезона, стана клубот професионален и финансиите поради тоа отидоа длабоко во црвената зона. Без пари за трансфери, успеав да го зачувам костурот на тимот и за среќа напаѓачот Заири имаше сезона на кариерата и даде 22 гола, со што успеав да опстанам во лигата, на солидното 6то место.
Бидејќи нема пари во наша лига, финансиите си останаа катастрофа па решив да барам нов клуб додека не пропаднал клубот. Аплицирав во Работнички и уште неколку клубови во Хрватска и Србија. После неколку интервјуа ме вработија во ФК Шибеник, кој успеа да се квалификува во Првата хрватска лига. Засега се уште ја играм првата сезона со нив и стојам на одличното 4то место во лигата. Колку ќе останам, не знам. Може ќе идам да ги тргнам Динамо Загреб од тронот или ќе си одам во подобра лига ако ми стигне подобра понуда. Како и да е, многу е поинтересно вака, отколку да одбереш еден клуб и цело време да играш со него.
Конечната цел ми е да станам најдобар тренер во историјата, да освојам ЛШ и да стигнам до некој од гигантите во Европа.
Као можам да убацам Македонска лига?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
ФМ21 има епски баг, кој после 2 недели откако искочи играва уште не е поправен. Нови регени се ствараат само во тие лиги што ги имаш селектирано :pos: :pos: :pos: :pos:
Матер и ебаа на играва, само затоа што немаат никаква конкуренција. Секоја година пуштаат полу-игра која е практично бета верзија. Саглам играње после март :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom