Football Manager 2013

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Пенали и повреди. Посебно често се случува кога ќе ти се повредат повеќе повеќе играчи од иста линија (пример 4 дефанзивци аут) и мораш да играш со младинци или резервисти. Иначе тактиката 4-1-2-3 успева уште, барем за мене, но само со Control. Ако наместиш Attacking ќе ти ибат мамата тогаш.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
214
Поени од реакции
92
Пенали и повреди. Посебно често се случува кога ќе ти се повредат повеќе повеќе играчи од иста линија (пример 4 дефанзивци аут) и мораш да играш со младинци или резервисти. Иначе тактиката 4-1-2-3 успева уште, барем за мене, но само со Control. Ако наместиш Attacking ќе ти ибат мамата тогаш.
Добра е 4-1-2-3 али мене оваа повеке ми се свига 4-3-2-1 TIKI TAKA,ова е познатата тактика на Барселона долго време је играв и доста добро се покажа.
fm13-tactic-barcelona-tiki-taka-domination-extreme-4-3-2-1-small.jpg ЕВЕ И ЕДЕН ЛИНК КАДЕ Е ПОДЕТАЛНО И МНОГУ ДОБРО СЕ ОБЈАСНЕТО ЗА ОВАА ФОРМАЦИЈА
http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2013-tactics-training/116437-4-3-3-barcelona-tiki-taka-13-3-2-patch-4.html
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Сите се жалите дека судат пенали против вас,а мене речиси секој утакмица ми судат по еден пенал за мене:D
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Ова не е можно губам утакмица заради глупавите багови на играва .. :facepalm:
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
^ :pos: ete edna od tipicnite greski, ej aj da vodis 3-0, ama mene preeska u osmina finale vo LS so Real na gosti, 0-2 vodam, mi davaat gol u 82ra za 1-2 i posle ete ti go Bejl kaj korner zname se tepa da stasa topka, ja stasue, i mu praat presing dvajca, drugive na centar si otisle si peat damdiridamshubiduap, uz put si vikaat Bejl e be coece, magionicar e on, moze protiv 8te igraci na real sam, i normalno izgubi topka ovie 5 na 1 i mi izramnija.

Posle doma 0-1 me tepaa so eden shut u gol, a ja stativi, precki, prazni golovi, sto sve ne utnav ali znaev posle tie 0-2 i bagosanoto izramnuvanje deka pisano mi bilo da go jadam.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А да не зборам што играчиве и агентите нивни се лопови а ла Џон Дилинџер. Таа понуда што ти ја доставил агентот таа бе брат, на 12ката можеше и дваес илјадарки да му скинеш од плата со намалување, сеа не, ни 5,000 не можеш да му намалиш и да не потсетувам дека некои играчи имаат нереални барања за плата.
--- надополнето: 14 април 2013 во 03:52 ---
Мурињо дојде место Фергусон во Ман Утд и го избркаа за 2 недели ради еден пораз, :pos: комедии играва.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
214
Поени од реакции
92
Како да сменам позадини на менаџеров спуштив некои ги ставив во C/My documents/sport interactive/football manager/graphic,направив reload на скин али се една иста позадина а плус тоа спуштив и слики од стадионите ама и од тоа абер нема да профункционира ::)
 
Член од
12 април 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Како да сменам позадини на менаџеров спуштив некои ги ставив во C/My documents/sport interactive/football manager/graphic,направив reload на скин али се една иста позадина а плус тоа спуштив и слики од стадионите ама и од тоа абер нема да профункционира ::)
Во "preferences" имаш "allow display of custom background picture", штиклирај го тоа и направи reload на скинот и ќе ги имаш позадините ;)
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.146
Поени од реакции
40.870
Лапајте си, според мене тактикава го ''проби'' AI - во, гледам и на SI форумот ја постнал некој и баш мојот коментар го препорачал од fm-base

Еве го коментаров кој на некој начин го сумира исходот од оваа тактика, на англиски е али не би требало тоа да ви претставува проблем

I have account here for a long time, this is my first post, and the reason is this fantastic tactic.
I've never used tactics from another virtual managers from the net, but this time AI just got me, I didn have so much free time to experiment with this game this year so I went on google and my search for ideal tactic for this game ended here.

First, the defending is amazing, the players movement without the ball, their pressing is just incredible, like piranhas. I conceded only 18 goals in 38 games with my Liverpool team. But the best thing is the way that they attack, everyone is involved in this segment of the game, everyone from the midfield ( dmc,mr,ml,mc,mc,mc ) is a real danger for the opponent and yet you don't have problems with the opponents counter attack, why ? Because the transformation from attack to defence and vice versa here is f-e-n-o-m-e-n-a-l, and that is the real deal with this tactic.

I've tried every tactic on the net but man this is It, this is The Tactic, hats down dude, you did it, and this is the real reason why i am writing this, cause I know that FM13 is problematic game, to many bugs ( corners, stupid mistakes with simple passes from the keeper or the last player in the defence etc etc ), I know that many people got frustrated and they started to play fm12 again so therefore I strongly recommend this tactic, the joy for playing this game is here again.

And I dont say that this is unbeatable tactc, or that you will be a champion for sure, but I think that this is a great starting point ( from tactical point of view ) for you, and you can always make some tweaks but for me that was unecessary. I know, its three man deffense tactic, how the hell this is It ... well I don't know, we are witness that there are many ilogical things this year in this game, so I guess this is one of them, and its good one for us, bad for AI.


A hint from me, just put all the defenders on individual training for Heading as we all know that AI can score easy goals from set pieces in this game ( since I did this, I reduced this problem ), and also, for all the players in the midfield, train them for finishing, as I said, everyone from this part of the field will be involved in the attack and you'll notice that they will miss some easy chances if they have problems with their finishing.

Again, nice job mate, keep it up.


p.s. I had problems with fatigue with the training, so I just move the slider to the left for more match training and now its ok.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.960
Cercle Brugge v Club Brugge_ Overview Overview.png
Ебати играта 3 пенали им досуди ..:facepalm:
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.566
Браво Syn, Господ здравје да ти даде кај ја пиша тактикана од погоре.
Двојна круна во прва сезона со Њукасл, во Европа Лига несреќни порази во 1/2 финале од Реал Мадрид!






На врвот тесно, борба беше до последно коло:


Што ми е уште помило, освоено без никакви трансфери пошто дебелиот динар не ми дава:


Имав неколку лоши периоди, може да се види од сликите, тоа е ради повредите, ме искинаа низ цела сезона, во клучниот дел од сезоната останав без Сисе и Гуфран, па играв со Амеоби во напад!
 
Член од
18 август 2011
Мислења
56
Поени од реакции
11
Дечки иам мака со Crush Dumps so da praam ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom