Football Manager - Катчето на тактичарите

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Имав една идеја да започниме една нова 'тема' т.н. катче на тактичари каде што ќе можи да дискутираме и да си поделиме совети за тактиките кои ги користиме. Во ова катче може да си прикачите слика од тактиката и да ја објасните детално доколку сакате и нормално да побарате помош за истата.

Целта е малце да се раздрмаме 'тактичарите' и да ја направиме играта поинтересна.


На Пр.

Моментално тактика која на пиратската верзија на FM13 досега ги буши сите останати тактики е 4-1-4-1 тактиката наречена 'Fanta 4-1-4-1 Lies down and Cries 13.3.3 ' , можете да ја најдите на сајтовите и форумите официјални на FM13. Воглавно се заоснова на контри и на повлечена игра потребни се брзи крила и 2 CM со кративност и flare исто така passing и long shot. Јас сепак мислам дека може да биде спречена :)




линк до истата :

http://www.fm-base.co.uk/forum/football-manager-2013-tactics-training/118200-tactic-fanta-4-1-4-1-lies-down-cries-13-3-3-a.html


Слободно споделете ваша
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Ја играм 4-1-4-1 со Спортинг Лисабон и ќе кажам дека напаѓачот треба да е брз и снаодлив (Санчез, Лавеци) и ќе имате супер тим. Јас 2 сезони ја играм и еве трета и завшив 2 пати прв и сега добро ми оди :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Ја играм 4-1-4-1 со Спортинг Лисабон и ќе кажам дека напаѓачот треба да е брз и снаодлив (Санчез, Лавеци) и ќе имате супер тим. Јас 2 сезони ја играм и еве трета и завшив 2 пати прв и сега добро ми оди :)


Јас сега со Турс од Франција. Проблемот е што мразам симнати тактики и такви работи па пробвам сам да градам на свој концепт и со 4-4-2 ми оди сосем добро но кога играм против големите користам модифицирана 4-1-4-1 со Poacher како шпиц со Pace i Acc. 16 :) Досега е супер. Најдов и еден дијамант реген во играва
 

Me2

интериста
Член од
21 ноември 2009
Мислења
5.205
Поени од реакции
2.199
Јас сега со Турс од Франција. Проблемот е што мразам симнати тактики и такви работи па пробвам сам да градам на свој концепт и со 4-4-2 ми оди сосем добро но кога играм против големите користам модифицирана 4-1-4-1 со Poacher како шпиц со Pace i Acc. 16 :) Досега е супер. Најдов и еден дијамант реген во играва
Јас сега малце сакам да го сменам концептот на играта ама сакам да си продолжам со 4-1-4-1 зошто супер ми оди. Најважна во оваа тактика е средината која за во португалска лига ми е многу добра
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Јас сега малце сакам да го сменам концептот на играта ама сакам да си продолжам со 4-1-4-1 зошто супер ми оди. Најважна во оваа тактика е средината која за во португалска лига ми е многу добра
Јас сега пробвам да напрам некоја нова тактика, ке видам како ке испадни мразам да земам од некој тактика онака иди како наметнато не играм со мој вкус. Омилена во фм12 ми беше 4-2-1-3 а на фм11 4-2-2-1-1 сеа ке видиме шо ќе ми истекни, како и да е стално ги конвертирам во класични мн помага
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
На старите менаџери ја играв неприкосновената 4-1-3-2 со корнери во петтерец со двајца центарфори со добар главучки квалитети и со одредени улоги на средните играчи во зависност од нивните перформанси.
Исто така барав брзи бекови кои имаат добри нафрлување со задача да истрчаат на контра кога се во можност.
Покасно сменав на класичната 4-4-2 на која имав снимено неколку тактики во зависност против кого играм и дали бркам резултат или пак чувам и по потреба на утакмица одев со еден шпиц и еден класичен центарфор.

За жал или среќа од 2009 наваму многу слабо играм менаџер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom