Flutter фрејмворк

Член од
5 август 2020
Мислења
89
Поени од реакции
103
Што мислите за Flutter како cross-platform фрејмворк на кој што можат да се прават апликации за Android и iOS? Дали некој го користел, дали има добра документација, дали се користи тука кај нас, со други зборови дали има "иднина" овој фрејмворк кај нас? Општо по светот гледам дека напредува, се повеќе фирми веќе почнуваат да ги имплементираат своите апликации во Flutter.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
109
Поени од реакции
185
Да и да.

Иначе нема подобро од нативна апликација куцана у Kotlin/Java или Swift, али ако сакаш со 1 куршум две врапчиња да утепаш топ е Флатер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.724
Поени од реакции
11.212
дефинитивно ДА за флатер, доста се бара и мислам дека има иднина. Посебно ако го средат убаво и за веб апликации..
 
Член од
5 август 2020
Мислења
89
Поени од реакции
103
Да и да.

Иначе нема подобро од нативна апликација куцана у Kotlin/Java или Swift, али ако сакаш со 1 куршум две врапчиња да утепаш топ е Флатер.
Кои се предностите на апликација куцана во Kotlin/Java/Swift во однос на апликација направена во flutter?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
109
Поени од реакции
185
Кои се предностите на апликација куцана во Kotlin/Java/Swift во однос на апликација направена во flutter?
Друже неам време да ти куцам кои се предостите, отвори нет и читај.
Flutter секогаш ќе касни зад нативните јазици во поглед на нови Фичери, без плагините шо ги прави "комјунитито" Flutter ќе пропадне :)
Како се у животот зависи шо ти треба, pick the richt tool for the job :)

https://www.youtube.com/results?search_query=flutter+vs+swift+vs+kotlin
https://youtu.be/xEA9vw8t4Ho
https://www.youtube.com/watch?v=mca0cjuUC04&ab_channel=TechLeadShow
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.261
Поени од реакции
3.970
Кои се предностите на апликација куцана во Kotlin/Java/Swift во однос на апликација направена во flutter?
Во глобала се прави баланс помеѓу брзина на развивање т.е носење производ на пазар и и брзина на самата апликација. Ако брзината на апликацијата ти е од суштинско значење на пример ако развиваш игра тогаш се работи само нативно, а во спротивно можеш и Flutter бидејќи се заштедува доста време, а со тоа и пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom