FILMOVISION CHALLENGE - Запознај ја филмска Европа

Дали сакате нов филмски предизвик и каков?

  • Може да одмориме малце, доволно беа предизвици

    Гласови: 0 0,0%
  • Нешто сосема трето (пишете во коментар)

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    10
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Rogue City (2020)
Го изгледав уште првиот ден од Франција.
7/10

Nothing to hide (2018)
Овој намерно го пуштив, дека со иста тема има на неколку јазика и би ги гледала сите, ама излезе дека јас баш францускиов сум го гледала, a мислев англиската верзија ми е гледана. Ако го преживеете здодевниот дел, филмот е супер.
8/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
A Very Long Engagement (2004)
Un long dimanche de fiançailles


Уште еден жолт филм од режисерската палка на режисерот на Амели. Отприлика знаев што ме очекува, иако ова у споредба со Амели беше малце поненаивно и до негде гледливо.
Не ја сфаќам поентата на ова жолтило ама со тоа ми се губи секаква оригиналност и ме тера да го гледам филмот како тралалајка. Мада тоа е и општото мислење за француските филмови, барем од тоа што имам сретнато по коментари и слично, е дека се обични тралалајки без некоја цел и тежина. Има милион, сеа, да не ги генерализираме сепак.

Предугачка свршувачка :D е сместена негде во крајот на Првата светска војна каде Матилде е во потрага по нејзиниот свршеник кој е испратен у војна под некоја казна односно пратен е во смрт во ничија земја на фронт помеѓу французи и германци. Уште петорица беа со него, и за сите се верува дека се убиени. Матилде некако не верува у тоа и тргнува у сопствена истрага да дознае што се се случило. Има наратор, се појавуваат еден куп ликови, сведоци, бла бла. Некои девојчиња ќе плачат.

Не е лош филмов, мене едноставно не ми се свиѓаше, не ме привлече, не ме заинтересира, некако не ми беше озбилен.

6.5 оценка.

Изгледа ќе завршам тука со Франција, очекував поише, на крај класичен мех ми испадна. Имам уште еден-два филма спремно ама изгледа ќе останат за никогаш. До душа едниот ќе биде гледан пошто е на Полански со кого сме како мачка и куче али јеби га, сепак тоа нема да ме спречи да го испоштувам и да му закачам 5 иполка. :D

оревуааааааааааа шошанааааааааааааааааааааааааааа
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Purple Noon (1960)
Италија, Делон и музиката на Нино Рота - what's not to like? Ова е првата филмска екранизација на Талентираниот господин Рипли, и за разлика од втората со Дејмон, во голема мера го следи романот на авторката Патриша Хајсмит. Исклучок е крајот кој ја изневерува нејзината цел.
Залепеноста од сопствената надмоќ кога-тогаш е патот кон пропаста. Ален Делон е наполно уверлив во улогата на совршениот социопат Том Рипли, го носи со ноншалантност, шарм и леснотија.
8/10

The Young Girls of Rochefort (1967)
Француските мјузикли, оние неколку што сум ги изгледала, се доста поразлични од холивудските. Тоа е и причината која ме кочеше, но ме убеди актерска екипа - Кетрин Денев и нејзината постара сестра Франсоаз Дорлеак во главните улоги, Жак Перин, Мишел Пиколи и Џин Кели.
Треба да го погледнат сите кои го сакаат Ла Ла, но и оние кои тврдат дека не сакаат мјузикли за да се предомислат. Филм шеќерна волна и шарени бонбони во пастелни бои. Не сакав да заврши.
9/10

A Very Long Engagement (2004)
Некои девојчиња ќе плачат.
Некои девојчиња плачеа, конкретно ова 5 пати.
I hear her heart beating like Morse code.
e679215c2a0185c3ab41ec6ce0c1d085.jpg
Ме фати на очај и постојаното залажување во кое понекогаш се фаќам и самата. Три дена имав главоболка, уживав точно три часа пред повторно да ми се врати од плачење. Дали вредеше? Не. Жан Пјер Жене не може да ме повреди повеќе од де Сика, плачењето на Sunflower сѐ уште го зазема почесното трето место ама sucker for melodrama, jbg.
7/10

Ernest and Celestine (2012)
Бони и Клајд :X3:
Преслатка приказна за едно необично пријателство. Да имав дете сигурно ќе го гњавев да го гледа.
7.5/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
United Kingdom.jpg

36. ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО НА ВЕЛИКА БРИТАНИЈА И СЕВЕРНА ИРСКА 25.03-07.04.2023

И тука остануваме 2 недели, зашто треба време за да се ѕирне повеќе.

За филмови веројатно не ви треба препорака, но ајде, да не биде дека ја дискриминираме Британија:

Time Out’s list of 100 Best British Films
Letterboxd United Kingdom (UK) Top 100
Every Best Foreign Language Film Submission (UNITED KINGDOM)
Best of United Kingdom Cinema
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Countryfile: The New Wave of Rural British Movies
United Kingdom
It’s Grim Oop North: Cinema from Northern England
Each Year’s Best – United Kingdom
WORLD CINEMA: United Kingdom
Cinema of the United Kingdom/Ireland
My favourite kind of Christmas…set in Victorian England

И нормално, кој го нема гледано, или кој сака да плаче по втор, трет, четврт, или ко мене - стоти пат, ЗАДОЛЖИТЕЛНА ЛЕКТИРА Е НАЈДОБРИОТ ФИЛМ НАПРАВЕН ВО ИСТОРИЈАТА НА СВЕТСКАТА КИНЕМАТОГРАФИЈА:

Never Let Me Go - Mark Romanek (2010)
1679772335320.png

Enjoy!

England.jpg Wales.jpg
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Sorry We Missed You (2019)



Социолошка драма од режисерот на I, Daniel Blake, Кен Лоуч. Станува збор за едно семејство кое тешко врзува крај со крај, каде таткото и мајката работат по цел ден за да им овозможат нормален живот на нивните 2 малолетни деца. Еден вид критика на целиот тој систем на експлоатација на работникот, суровоста на капитализмот и слично. Секаде во светот има вакви ствари, тешки судбини и несреќни односно немоќни семејства пред раката на работодавецот.

Сличен е на Даниел Блејк од тој аспект, тоа е и донекаде стилот на самиот режисер.
Убав филм, споричок ама гледлив, не е напорен туку е баш пријатен за следење.

Негде измеѓу 7.5 и 8 ми е, не ми беше толку јак како Јас, Даниел Блејк али е добар филм.
Нека стои 8ца ајде, сепак станува збор за 1000-от филм внесен на мојата летербокс листа на изгледани филмови до сеа. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Kes (1969)


Били Каспер е едно обично момче кое живее заедно со мајка му која е разведена и неговиот сељак од брат. Нема некоја особена занимација у животот, во школо оди ради реда, во слободно време продава некои весници и некако е потчинет од сите. Едно од оние тивки и мирни деца што сите ги закачаат у школо, секако и дома, особено брат му, куртонот Џуд.

Еден ден ќе најде мало соколче и тоа ќе му даде мотивација и занимација во животот, нешто што го интересира и нешто што го сака. Го тренира, го учи да лета, го храни, се грижи за него. Набрзо за таквата негова активност ќе дознаат и дел од наставниците по што ќе добие пофалби а и конечно класот односно школските другари ќе почнат да го гледаат со други очи. Нема веќе да биде оној Каспер на кого сите му се смеат и го закачаат.

Ова е еден од првите филмови на Кен Лоуч каде си ја трасира кариерата и неговиот стил, општествено-социолошки критички драми.

Убав филм.
7.5 оценка.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Atonement (2007)


Поради една погрешно протолкувана ситуација, една невкусна шега и наивна детска лага, животите на тазе заљубените Роби и Сесилија ќе добијат неочекуван тек кога Роби ќе биде обвинет за силување и испратен во војна.

Не знам друго што да пишам, ај курац, 5 пати бришам. :D Секако повеќето го имаат гледано.

Да ви кажам право ни да ме дирне, многу ми беше досаден за следење, ништо не се дешаваше и ете можда крајот така малце испадна за нијанса поемотивен од останатиот дел од приказната. Можеби и предвидлив, јас рака на срце не предвидов пошто втората половина од филмот ја поминав гледајќи без да се внесам, пошто ми беше досадно тоа Робиево талкање низ војната и чекав некој појак момент да се деси, некој пресврт, нешто што ќе биде интересно.
Последните 10 минути кога ја покажаа старата Бриони веќе знаев што се десило и си реков аман бе за ова ли 2 саата.

Класичен мех.

Негде меѓу 6 и 7 ми е, ама ај на темава сум малце дарежлив па нека стои 7, иако е многу лабава.

Темава умре изгледа, факинг Велика Британија а до сеа само 3 филмови изгледани, и тоа од мене.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
'71 (2014)


Овој за Северна Ирска ми беше одбран, мислев у посебни недели ќе идат.

Станува збор за почетокот на немирите во Ирска 70тите, британски трупи се испратени во Белфаст и при едни немири со цивилното население еден од војниците ќе остане заробен на непријателска територија. И тука во негова потрага се вклучува ИРА, мира, лојалисти, британци, тастери, шпиони, добри луѓе, деца, деца војници и све и свашта.
Интересен, динамичен, не е којзнае што, ама не е ни нешто лошо. Онака просек. Брзо се гледа и не е досаден мада овие Ирциве све за едно те исто праат филмови, веќе преку курот.

6.5 оценка.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ќе останеме уште 1 недела со Велика Британија и Франција. Заради обврски не бев во можност за сменам во саботата, па нека остане до сабота екстра недела за овие 2 држави.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.441
Ја се вратив малку назад и ги изгледав:

От Италија:
- The Great Beauty- досаден филм. Не успеав да го догледам до крај. 1.5/5
- The Hand of God - од истиот директор како и горниот. За разлика од предходниот овој филм имаше смисла. Пријатен, лабав, пар добри кадри, пар добри сиски. 4/5

Од Данска:
- The Guilty - напнат, со интересна замисла филм. 4/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
А јас пак заборавив да сменам држава. :(
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
А јас пак заборавив да сменам држава. :(
Смени сеа, нека идат од понеделник до понеделник, што има врска.
Не игра улога тоа ден пред викенд пошто мене не ми мења ништо, Варвара секако ги пишува филмовите надвор од термин, а мислам дека ни тебе не ти мења ништо особено. Други ликови на темава некако не постојат.

Ајде пукај, да завршиме до летоска.
Уште колку земји останаа?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.441
Ја бев и до Франција. Го изгледав Martyrs.
Хорор/трилер од 2008ма кој буди навистина тешки чувства. Накратко, како дете, жената која бара одмазда била киднапирана и малтретирана по најбрутелен начин. Заедно со другарка од дом за сираци се обидуваат да ја ги казнат сторителите. Во сите овие случувања ке бидат откриени неколку болни тајни.
Додека го гледав филмот навистина не се чувствував пријатно. Премногу крв, врева, непријатни гледки. Ако сте мазохисти, повелете, гледајте.
3.5/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369

Kajgana Shop

На врв Bottom