Film od USB na LED TV Android

Член од
20 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Decki pustam film od USB na Sony TV model KD - 55XF8505, ima li opcija da smenam preku koj pleer da se otvori filmot
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.397
Поени од реакции
20.900
Decki pustam film od USB na Sony TV model KD - 55XF8505, ima li opcija da smenam preku koj pleer da se otvori filmot
А кои плеери ги имаш инсталирано?
Да пробаш да го отвориш плеерот па преку него open и да го одбереш филмот од усбто?
 
Член од
20 септември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
taka probuvam, filmot go pusta , prevodot ne mi go pusta, ustvari problemot e vo toa sto ne mozam prevodot da go pustam, a prethodno go pustase, sega ne mozam da go vratam prevodot da si startuva so filmot
Автоматски споено мислење:

koga ke se otvori USBto i koga ke klinam na filmot sam startuva i ne mi dava opcija da izberam ili da smenam nesto
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.398
Поени од реакции
2.548
Во далечинското има опција за превод sub. OFF/ON таму види мора да си пропуштил
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.685
Поени од реакции
4.943
Ама нели требаше и за преводот .srt да се пише на фајлот во усб-то?
 

МИЛЕ КИТИЧ

Пијан бев кога го сменив корисничкото име
Член од
13 јули 2009
Мислења
4.407
Поени од реакции
2.912
Сличен проблем имав. Пробај овака, стави ги филмот и преводот во еден фолдер. Смени им ги имињата на нивните фајлови. Нека биде филмот 1.avi преводот 1.srt(битно е имињата да им се исти на филмот и преводот) така ми успеа мене.
Кога ќе го пуштиш само одбери со даљинскиот on/off за subtitle.

Ако користиш ист рутер направи и мирор скрин директно и тоа ти е опција.
а најпаметна опција ти е да си земеш кабел и да го врзеш со HDMI директно.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.530
Сличен проблем имав. Пробај овака, стави ги филмот и преводот во еден фолдер. Смени им ги имињата на нивните фајлови. Нека биде филмот 1.avi преводот 1.srt(битно е имињата да им се исти на филмот и преводот) така ми успеа мене.
Кога ќе го пуштиш само одбери со даљинскиот on/off за subtitle.

Ако користиш ист рутер направи и мирор скрин директно и тоа ти е опција.
а најпаметна опција ти е да си земеш кабел и да го врзеш со HDMI директно.
само овака. мора да го пушти преводот. сигурно плеерот има подршка за титлови.
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.274
Поени од реакции
611
Чим тој течевизор е Android и има Play Store, ќе си симнеш на пр. VLC Player, или некој друг по твој избор.
Ако не грешам самиот VLC има опција за subtitles, па така да кога ќе симнеш нешто препорачливо е да си го пикнеш у фолдер.
Или пробај како што кажа @МИЛЕ КИТИЧ , и така може.
Плејерите под default знаат малце терсене да бидат.
Не ти бега и опцијата преку PC/ Laptop со HDMI кабел, или Mirror.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.891
Поени од реакции
5.055
Ако е Android со помош Kodi ќе го пуштиш филмот, додатно инсталирај addon за преводи и во подесувањата на Kodi најди да ти наоѓа превод автоматски (зависи кој јазик сакаш) и да го пушта.

Единствено не сум сигурен дали фаќа MKV фајлови на Kodi.

Ако не успева оваа работа тогаш на Kodi инсталирај Green Build на кој имаш се подесено за онлајн гледање филмови, серии, телевизија.. па така нема да мора да му се замараш со прво да чекаш да се симне филмот па со помпш на USB во телевизор да го пушташ.

Има видеа на Јутјуб како се инсталира сето тоа ако си почетник и не знаеш како одат тие работи.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.980
Поени од реакции
7.083
Јас на пи-си ја употребувам таа финта со исти наслов но со различна наставка. но името мора да биди до точка исто, и во ист фолдер
 
На врв Bottom