Film Club

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.414
Поени од реакции
1.474
Remember (2015)

Уште еднаш Егојан ги обработува темите како заборав, сокриено минато, утеха, соочување со реалноста. Овојпат преку двајцата станари на старечкиот дом, едниот во количка, другиот дементен, во конечната потрага кон преживеаниот нацист од Аушвиц кој ги убил нивните семејства. Четворица има со тоа име, не знаат кој е вистинскиот. Дементниот тргнува на тура низ Америка, барајќи го вистинскиот нацист, логистички поддржан од истомисленикот во количка.

Одлична игра на Пламер во главната улога. Со оглед на неговите години, неколкупати се запрашував дали воопшто глуми. Атмосферата одлична, сe се одвива полека и мирно, следејќи ја брзината на старецот. Иако секојдневно мора да се потсети кој е, каде е, каде му е сопругата и во каква мисија е појден, воопшто не навлегува во репетитивност. Филмот одлично вози до крај.

8/10

Само јас ли останав да гледам филмови? Ајде, каде сте сите?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.552
Поени од реакции
7.107
Само јас ли останав да гледам филмови? Ајде, каде сте сите?
Јас периодов слабо со филмови воопшто. Се гледаше Озарк, па Тајгер Кинг и сега Бетер Кол Сол. =)
Вкупно 10 филмови дали имам изгледано во последниве 2-3 недели.
Овде заостанувам два, ветувам дека до Недела ќе пробам да ги изгледам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Исто и јас. Имав quest да ги догледам сериите што сум ги загледал и прекинал: вкупно 16 серии имав на листата: "Not Watched For a While". Останаа уште по 2-3 епизоди од 3: Sherlock, AHS и Band of Brothers. Плус денес излезе нова сезона од The 100.
Филм немам гледано не памтам од кога.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.414
Поени од реакции
1.474
Вкупно 10 филмови дали имам изгледано во последниве 2-3 недели.
Тоа е многу повеќе од тоа што јас изгледав во истиот период :)
Останаа уште по 2-3 епизоди од 3: Sherlock, AHS и Band of Brothers. Плус денес излезе нова сезона од The 100.
Ти па ептен назад си бил со сериите. Изгледај и некој филм, многу серии не е на арно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom