Film Club

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2014
Мислења
2.192
Поени од реакции
3.627
Јас таа ситуација вака ја разбрав. Тој беше единствениот од бандата што излезе на прав пат. Се пресели, основа семејство и чесно работеше. И најважно, имаше грижа на совест за тоа што му го направиле на детето, за разлика од сите останати. Така за него поголема казна е да живее со убиството на осветникот, отколку да биде убиен. Иако малку наивна беше таа сцена, некако многу лесно го кандиса да го прободе со ножот.
Хммм, дали е лесно? Флешбековите со децата ни укажуваа дека и не баш лесна. Му викаше дека не знае на што е способен и тогаш ги имаше флешбекоите со Ричард и децата негови, паааа доволно би било тоа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.577
Поени од реакции
16.210
97 филм, Dead Man's Shoes го гледаа само четворица (пак) и му дадоа средна оценка 7,0. Го испуштија: @Corvus , @Vlatko_Gjorce (прв неизгледан), @wot (втор неизгледан) и @devilko (трет неизгледан, он веќе се прости од нас, му посакуваме успех кај и да оди, со желба да ни се врати назад што поскоро).

Е сега вака:

Доаѓа крајот на годината. Доаѓа датумот кога беше основан клубот. Се ближи и 100-от филм. Се ближи време на одлуки, на преиспитувања на ставови... Затоа одлучив малку да ги прекршиме правилата (на тој начин ќе дадеме шанса и на @__Vita____ да може да предложи филм во кругов, секако, ако изгледа и напише рецензија за уште 2 филма). Како? На крајот од кругот одлучив да дадеме шанса на тројца поранешни членови кои не учествувале во кругот сепак да предложат филмови. Со тоа ќе ја зголемеме шареноликоста на предлозите, и ќе се навратиме назад на некои луѓе чии предлози како да ги подзаборавивме. Критериумот со кој ги избрав тројцата е бројот на изгледани филмови од почетокот на клубот до денес. Така, наредните 3 филма ќе ги предложат:

98 филм: @Хоуп (56 филма изгледани)
99 филм: @grande-juve (76 филма изгледани)
100 филм: @Anon (78 филма изгледани)

101 филм: @__Vita____ (ако изгледа уште минимум 2 филма од наредните 3)

Потоа ќе правиме што ќе правиме.

@Хоуп , повели, микрофонот е твој!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.721
wow, rude.

Енивеј, за филмов имам јас некое поделено мислење. Ми почна некако чудно па не ме заинтересира ептен на почеток, после тоа кога почна овој да бедесува низ гратчево ми фати око, средината воглавно ми беше забавна. Малку ме потсети на Кил Бил со флешбековите и све тоа, ама мора па да спомнам дека ми беше до одреден степен too much. Ај овие кога го малтретираа ваму таму океј, ама на крај кога го однесоа кај што се самоуби ептен too much ми беше. Поприлично касно јас сфатив дека е починат братов, а може и подобро така, отприлика кај последниот дури кога стигна со вендетата. Мора да ја пофалам глумата на братов, јас не бев сигурна дали е стварно ретардиран актеров што глуми или ептен добро глуми ретардиран. Се на се, не беше филмов лош, и доста краток, кудос за тоа, и брзо помина, немаше некое непотребно влечење во приказната, ама од друга страна па не ми изгледа за ептен запамтлив, па за тоа му дадов некоја ни ваму ни таму оценка

6/10
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.244
Поени од реакции
5.932
Јас пак решив да не ве давам со некои тешки филмови и пак одбрав забавен филм и исто мислам дека на сите ќе ви биде ок. Додека си листав што да ви предложам случајно го видов и се изненадив колку од вас не сте го гледале. Повелете и забавувајте се!
The Sting (1973)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.357
Поени од реакции
1.370
Хммм, дали е лесно? Флешбековите со децата ни укажуваа дека и не баш лесна. Му викаше дека не знае на што е способен и тогаш ги имаше флешбекоите со Ричард и децата негови, паааа доволно би било тоа.
Да, но чиви беа флешбековите? И тоа за време на целиот филм.
Многу добар филм, дури и на репризата, иако кога веќе се знае крајот го нема истиот ефект. Ќе се обидам да го гледам уште еднаш, ако не ќе пишам од претходните гледања.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.244
Поени од реакции
5.932
The Sting 1973
Стара школа филм, гангстери, мафиози, трикови, интересни ликови, неочекувани дешавки, преваранти, полиција, корупција, одмазда, долгови и многу забава. Јас првиот пат кога го гледав имав многу ниски очекувања пошто не сум баш некој голем љубител на гангстери и пукања по улици, ама пријатно се изненадив и без разлика дали е некој фан на драма или хорор или акција или романтика или ништо од ова или било што друго, никој нема да се пожали од добра забава. И вториот пат мене ми беше преинтересно пошто го имав заборавено текот сосема, скоро и како прв пат да го гледав. Жалосно што нема веќе ваква актерска екипа ни ваква атмосфера. Со друштвото што го гледав еден ми рече се знаев дека ќе се деси така, очекувано ептен ми беше се, добар филм ама предвидлив. Јас сепак тоа ќе го препишам на предрасудите за старите филмови зошто мене и втор пат филмот ме измами. Најдобро е да се гледа без никакви очекувања, ете на некој му е предвидлив на некој не, на крај краева е филм да не речам со култен статус и не се губи ништо ако се погледа.Освен дека е добитник на оскар за најдобар филм и уште плус други 6 добиени оскари и вкупно 10 номинации, еве уште неколку fun facts за филмов.
* Robert Redford didn’t watch the movie until 2004.
* The diner they used was the same diner that would later be used in Back to the Future.
* Jack Nicholson turned down the same role that Robert Redford assumed.
* The costume designer won an Academy award for her part in the film.
* This was the only film that Robert Redford starred in without receiving an Academy award nomination.
И еден fun fact за мене, ми дојде флеш дека вака фалев некој друг филм мој, па после и за уште еден се сетив и најмалце три филмови имам фалено вака со оскарите и испаѓа демек бирам нешто ауу со оскари со глупости, иако оскарот никакво мерило за квалитет не е, напротив. Сосема случајно испаднало јас и академијата за неколку филмови да имаме ист вкус и јас дури сега кога ги дадов за предлог уствари и видов дека се наградени.​
8/10
ps:насловот ќе го смените?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
5.721
Стинг беше супер филм. Многу смешен, и паметен истовремено. И јас не сакам филмови со гангстери и мафиози и слично, ама сакам филмови со местенки, сплетки, и како што вели насловот, стингови. А овој филм, влече повеќе кон второто отколку кон првото. Имаше доста харизма во филмов, и ликовите беа неверојатни, исто како и глумата особено од страна на Пол Њуман. Омилена сцена можеби ми беше во возот кога играа карти и глумеше дека е пијан. Нешто слично изведе 30 години подоцна и Бред Пит во една од неговите улоги. Ама Пол Њуман ептен неверојатно го изглуми пијанството и целата сцена ми беше ептен забавна. На крај мислев дека ќе се картаат пак, ама сепак бев грешка. Ми се допаѓа што до самиот крај не бев сигурна дали ФБИ-то беше вистинско или наместено, и цело време се премислував.
Во секој случај многу симпатичен, забавен и одличен филм, особено за фанови на Оушн трилогијата и сличните филмови, од кои што сум и јас.

8/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.357
Поени од реакции
1.370
Sting (1973)

Се мислев дали и третпат да го гледам, се решив, го изгледа и не зажалив.
До денешен ден има голем број филмови кои обработуваат и многу пософистицирани измами од оваа, така да денешните гледачи веќе имаат искуство во препознавање на измамата и предвидување на пресвртот, но ова е најверојатно првата измама на филм од вакви размери. Маестрално изведено. Речиси половина век како е снимен филмов а се уште делува свежо. Од сите аспекти и уметнички и технички. Одлично ја водеа приказната, преполна со компликации и изненадувања кои беа издржани и без дупки и покрај тоа што веќе ги знаев пресвртите. И музиката на Џоплин супер легнува на филмот, иако не е правена за него.
Гледам на првото гледање сум му дал девет, нека му остане.
9/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
456
Поени од реакции
1.460
човекот и природатадвата вкупно се нешто под 90 минути..

Мислам не кршам правило некое со два филма, а и да кршам ќе оздрави попосле. Ако некој не сака двата да ги гледа, тогаш првиот нека биде задолжителен и го препорачувам со француска нарација(има и англиска)

Јас инаку ги гледам филмовиве тука ама поради присуство на мрза не пишувам рецензии.. Стинг класика, тоа е тоа, и харизма и сценарио и јаки пресврти и по трето мислам гледање.. тој англискиот одмазднички добар, исто и streets of fire и Leto, branded to kill не легна, слабо, High Noon исто мислам беше у клубов, лектира..
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.370
Поени од реакции
1.980
The man who planted trees

а не ми беше у план
баш гледав кратки 2D анимирани периодов
налетав и на овој кај оскаровските
али чим Гранде вика глеј

инспиративен (краток) филм
со неверојатна (мислев дека е true) и поучна приказна
дека никогаш не треба да се губи надеж
и што сé може да се постигне кога се има визија

може не ми остави поголем впечаток
поради стилот на анимација... не баш по мој вкус.... иако преферирам 2D овр 3D... пак се работи за импресивна рачна анимација (за која биле потребни како што читнав цели 5 години!) која не е така едноставна како што изгледа на почетокот, со аглите, сенките, прикажаните предели подоцна
али надополнуваа и ме водеа/вовлекоа одма од самиот почеток on-point нарацијата* и dream-like атмосферата (звуците посебно се истакнуваа со автентичноста)
така да брзо ми летнаа 30 минути

*заборавив дека оригиналната нарација е на француски... ја гледав англиската верзија и иако сакам филмовиве да ги глеам у ориг. форма, без лоши синхронизации (добро, освен кај кунг-фу жанров, кајшто дури и некој чуден шмек дава и може да биде и плус), гласот на (hey!, it's) Christopher Plummer по мене совршено се вклопи и би рекол ептен редок случај кај што мислам дека не изгубив ништо у доживувањето

7.5
една мање од имдб

овр + аут
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
7
Поени од реакции
33
The Man Who Planted Trees (1987)
Филмчево ме потсети колку многу ги сакам краткометражните анимирани филмови и колку (од не знам си која причина) сум ги заборавила. Многу ми се допадна. И јас ја гледав верзијата со англиска нарација поради тоа што не сакав subtitle-от да ми руши слика, и како што спомна погоре @Vlatko_Gjorce, гласот на Christopher Plummer беше the cherry on the top. Приказната инспиративна и прекрасна - за што се' е способен еден човек и доказ за тоа колку е моќна волјата. А и фактот дека за анимацијата биле потребни 5 години на филмов му дава според мене уште поголема вредност.

8/10

Alone in the Wilderness (2004)

Знаев дека ќе ми биде драг уште кога го прочитав насловот (and I was right). Филмов е визуелен приказ на мојот сон, албум со чудесни (но реални!) слики, прекрасна (и своерачна!) документација на една прекрасна замисла. Дур го гледав, некаде на средина се фатив себеси како гледам со отворена уста и насолзени очи. Толку уживав гледајќи го, што 50 минути ми се видоа малку. Има еден коментар на letterboxd што многу ми се допадна: „Dick Proenneke you absolute son of a bitch. Making us all look lazy.“.
Толку едноставен а совршен.
9.5/10

p.s видов дека филмов има и втор дел, наводно ги документира годините откако ја гради колибата до својата смрт. :)
p.s.s обожувам филмови со тематика човек-природа, so thanks @grande-juve :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom