FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Candy

Факт 1: ова е трет филм со Џефри Раш во клубов. Не знам дали има друг актер кој сме го гледале повеќепати?

Факт 2: Кенди имаше ептен секси носе.

Факт 3: Фали Леџер! Феноменален актер, навистина е огромна загуба за филмската индустрија неговото прерано заминување.

Факт 4: Филмов беше добар, ама ко што и повеќето рекоа, и мене не ми беше WOW. Туку, онака, само ОК. Не беше баш ништо невидено, средината помалку здодевна и повторлива, и ко што веќе прочитав некаде, баш беше ко младенче на Requiem for a Dream и Trainspotting.

7/10 од мене.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Hi there...we meet again!

Ме пречекувате со Candy или да кажам со актерот кој треба да има посебен предмет на секој факултет именуван по него. За жал, иако глумата, и неговата, и на Аби беше беспрекорна, не успеа да ме поврзе, не успеа да ме натера да се сочуствувам со нив, не ми ја тригерна емпатијата, не успеа да ме наежи,допре,расплаче.Не успеа да направи да ја разберам љубовта нивна. Поради една причина, имун сум на џанкерскиве клише драми. Но, постоеше нешто, нешто што ме тераше да ја гледам оваа клише драма, нешто што ме тераше да не трепнам и да не осетам досада, а тоа е уметничката страна на филмот.Не знам како да го опишам, најпросто би го опишал ко фасада на целата клише градба.Се осеќам ко да имам DID, ај да пробам да се појаснам.

- Не ме допра љубовта нивна, ни очајот, ни па уништувањето на животите нивни. Ме допра како ни е прикажана од уметнички аспект. Почнува како што и завршува, на вртимушката или што и да беше тоа. Животите им се водат во круг.Така го осетив цел филм, тоа испадна дека е и цел филм, само што Danny boy успеа да го прекине тоа. Бакнежот на последната сцена и флешбекот на вртимушката, е тоа ме наежи! И ме потсети на една изрека "Time is a flat circle.Everything we have done or will do we will do over and over and over again- forever". Покрај тоа што очајно премногу ја сака, кога ја виде дека е излечена, сфати дека мора да си оди. Сфати дека ќе ја уништи пак ако се заедно, дека нивната врска е токсична. Ова парче уметност ме тера да занемарам се друго. Почнав од крајот оти ми беше пресен и сакав одма да го извадам од мене, али има многу повеќе работи што направија да занемарам веќе видената во 150 филма наркоманска љубов и селф-деструкција.

-Исто така ми се допаднаа и сегментите во кои беше поделен филмот. Heaven, Earth and Hell. Интересно е што Hell е некако со double standard :D Почетокот на тој сегмент е Hell и за двајцата, али крајот на тој дел, Hell е само за едниот - Дан.

- И се разбира, како да не се спомне, поезијата и музиката! Ја пишував рецензијава со песнава во loop Since there is only one thing to love and it cannot be you. Danny the daredevil. Candy went missing.

8/10.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Понеделник. Завршивме со уште еден филм и уште еден круг. Имаме еден повратник, и двајца отпишани (@Corvus и @grande-juve - се надевам се гледаме повторно наскоро). Бројката се намалува, кругот се стеснува, но ние не застануваме тука...

(Анализата за Candy и кругот ќе ја направам подоцна, сега за да не ме чекате):

Се одлучив мој следен предлог да биде повторно нешто што не сме гледале во клубов (ако не се сеќавате, јас го предложив единствениот краток филм во клубов и единствениот американски анимиран). Овојпат тоа ќе биде за прв пат македонски филм. Проблемот што тоа го немавме до сега е членот пет од законот за клубов каде јасно се нагласува да мора филмот да се најде на торент со минимум 720 p. резолуција, а тоа со нашите филмови е малку проблематично, но во истиот тој член се вели дека исклучоци се можни, ако на пример, станува збор за македонски филм. Ние и имавме еден исклучок, кога режисерот на филмот ни даде ексклузивно право да го гледаме филмот, тогаш преку vimeo. Е, сега ќе гледаме на youtube. Јас навистина се извинувам за квалитетот на снимката, но тоа е најдоброто што може да се најде на нет. Го има за download и на trackermk, но нема сидери, и тоа е буквално истата снимка која е прикачена на youtube. Истата ја имам и јас, па кој сака да го има на хард диск, би можел да му го испратам преку wetransfer или да се најдеме некаде, па да ви го донесам на usb драјв.

Да не должам многу. Следните 2 недели ќе гледаме филм на Коле Ангеловски (да, истиот оној од Диди и Дади кого повеќе го знаеме како комедијант, театарски режисер и режисер на неколку комедии, меѓу кои и Викенд на мртовци). Но овојпат нема да гледаме комедија, туку филм за кој јас не верував дека го имаме во нашата ризница, додека не видов. Едно од најдобрите остварувања во македонската кинематографија:

КОЛНАТИ СМЕ, ИРИНА (ТАТКО)

@wot - Film Club (Колнати сме, Ирина (Татко): 10.06-23.06)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.166
Поени од реакции
8.800
Candy
When you can stop, you don't want to. When you want to stop, you can't.

Прв пат кога го гледав толку многу се соживеав и бев неколку дена под импресии... Може не нуди ништо ново и невидено, ама има душа и тоа огромна.
Јас првично не го гледав како приказна за зависноста и данокот што кога тогаш си го зема со себе, туку гледав и се соживував и уживав во приказната за еден пар кој ужива во малите нешта. После, приказната за затворениот круг, дрогата и зависноста. Хит Леџер за кој "злобниците" би рекле дека тука е во природен елемент и затоа е толку супер и уверлив и Кенди, прекрасна за очи, сексипилна и одлична актерка во тешка животна драма која за жал се почесто е и секојдневие кај нас. Мене ептен ми се допаѓа филмов, како што ми е традиција за господарот на прстените да го гледам секоја зима, така и за Кенди решив традиционално да го гледам секое лето. Ете трето лето со Кенди. Рајот во филмот е дел во кој што треба да се огледа секој пар. Љубовта и врската така треба да изгледаат! 9/10

Одиме сега кај Ирина...:LOL:[DOUBLEPOST=1560158283][/DOUBLEPOST]87% од филмовите наши тука, се според пишани дела ако сте заприметиле...
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Candy

Факт 1: ова е трет филм со Џефри Раш во клубов. Не знам дали има друг актер кој сме го гледале повеќепати?
Ќе беше за малце четврт, ако ти текнува првенчето мое во клубов за малце ќе беше The Best Offer, ама ми рече го имаш гледано и се водев по тебе.:cautious:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Kolnati sme Irina

Ne postuvam mnogu nasi filmovi, zatoa nemam gledano mnogu, duri klasicite. Mozebi predrasudata deka e za tursko, krpen zivot... abe drami. I kolku postar filmot tolku sansite da e takov. Ovoj me iznenadi, posebno horor zickata mu dade smek i me mrdna malku od krevet i se spremav da gledam nesto razlicno. Inaku mnogu teska drama, moze da se nosi so mnogu novi i priznaeni. Mozebi razvrskata bi ja prodolzil jas poveke, posle smrtta na Damjan, mozese poveke da navlezat vo psihata na devojkata i tatko mu i komotno da isfuraa saat ipol kako klasika dolgometrazen na koj sme naviknati. Plus ima i za obrabotuvanje takva tema vo toa vreme, i uste eden plus sto mi ostavi poveke od pozitiven vpecatok zemajki predvid deka mu vlegov hejtajki, losa snimka, nas film, jutub.... ke go hejtav zlate. Odlicen.

4/5
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Ирина

I am with wot on this one, кога се работи за наши филмови истите предрасуди ги имам, и ме изненади и мене позитивно со оглед на тоа што не знаев што да очекувам, сосема различен жанр од Викенд На Мртовци, храбар потег од Колета Ангеловског да обработи ваква тема забранета љубов у тоа време, и мене ме разочара малку крајот што не се задржа повеќе чекаш импактот а едноставно си заврши само прерано некако го исече, иначе преубава наша музика уште од самиот почеток те внесува у филмов, и после двајцава си го носат на грб, Неда Арнериќ една од најубавите екс-ју глумици :цицки: и Бата Животиња совршено ја доловија таа сексуална тензија меѓу нив, плус околината, тесната куќарка, отсеченоста од останатиот свет у тоа вукојебината како дополнителен притисок, таа неизбежност, исчекување, чувство на проколнатост, мрачната атмосфера све тоа беше добро доловено, Мето Ј. не ми беше баш убедлив али па и мала улога имаше.

Бтв, наидов на оваа интересна изјава од Колета дека да не бил Бата филмов немало да бил реализиран -
https://www.google.com/amp/s/www.telegraf.rs/amp/vesti/2739050-bata-zivojinovic-ga-je-prvi-put-spasao-drugi-put-doktori-makedonski-reziser-ima-74-godine-i-ne-odustaje-od-snimanja-filmova

7.5/10
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Колнати сме, Ирина

И јас се слагам со вас за се и не би сакал да се повторувам. Се гледа дека буџетот бил ограничен ептен, а и прочитав интервју со какви се не пречки се соочувал Коле на снимањето. Па и тоа дека главниот актер, Дарко Дамески му откажал снимање на сред филм. Бата бил тој кој го спасил... Со едно читање на скриптата ја прифатил улогата и дури му донел камера. Добро е да се знае како информација дека и он, и Неда глумеле без хонорар.
Смела идеја би била и денес да се сними оваков филм, а камо ли тогаш во бивша Југославија.
Глумата беше одлична... Долги кадри од природата, реката, дрвата... Снимката не беше најдобра, за жал. Не толку сликата колку што звукот беше лош. Лап топот го попуштив докрај и пак не се разбираше, ставив слушалки и така некако се напрегав да разберам. Не дека имаше некој којзнае каков дијалог... Иначе се знае ли зошто филмот е на Српски? Знам дека Неда знае Македонски, во Исправи се Делфина одлично го зборува...

Можам да замислам како би изгледал денес, со модерна техника и продукција, со подобар буџет, но со истите глумци. Неда... Ех, колку само била убава како млада. А и цицките се незаменливи.

Сепак, крајот беше лошо претставен и фалеа некои финеси за да кажам дека е ремек дело. Овака останува само одлична идеја, со не до крај добра реализација.

7.5/10

П.С Што мислите, има ли потенцијал за еден римејк?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Branded to Kill

Јас како по правило, го делам мислењето на Мунгусот, не знам ни зошто постојам во клубов, кога може тој место мене да пишува и јас само да климам со глава во знак на одобрување.
Филмов уште на почеток ме фати една смеа, некои сцени не знаеш дали треба да бидат смешни или не, ко што вика гореспоменатиот како пародија. Јас гледам, не знам што да мислам, битно има смеа, најмногу се смеев на сцените со пукање. И цел филм прашував кој е кој зашто сите ми беа исти, Влатчево како дојде, загњави со азијативе, а јас не ги разликувам па муки филм да се изгледа. Едно време мислев дека го утепаа главниот, па испадна не го утепале него, нема за мене гледање азијски филм без толкувач од страна. Сцената со секс беше предолга, јас навикната на амерички секс, 30 секунди максимум и да си продолжиме со животот, ваму 10 минути секс гледав, а не беше ни ептен енгејџинг искрено, онака просечно накај лејм, easily distracted бев за време на сцената. Тоа со оризот не го сфатив, ни па осеќам потреба да го сфатам, и сега да го скокнам делот од филмот што апсолутно не го памтам и да дојдам до моментот кога......заспав. Знам дека се коси со правилата на клубов да се дискутира филм што не е комплетно изгледан, ама не испуштив многу, а стварно немам намера да го прегледувам филмов за тие 5-10 минути што ги предремав. Се разбудив кога пукна нешто на филмот, и го догледав од таму, и до одјавна шпица да спиев немаше ептен криво да ми биде зашто тоа што го догледав беше апсолутно досадно. Шаутаут до Гранде што ме остави да спијам.

5/10[DOUBLEPOST=1560716833][/DOUBLEPOST]The Tennant

Нема да пишувам многу за филмов, зашто веќе се е пишано, а и почнав да се трошам. Ќе спомнам само дека ми е многу криво што не ја пишав рецензијата одма додека бев под импресии зашто многу ми се допадна и многу бев внесена додека го гледав. Сцената кога гледа ликови во тоалетот, и после од тоалетот кога се гледа себеси во станот, како и сцената кога се фрла два пати од прозор ми оставија најголем впечаток и уште ги памтам вивидли. Сигурно ќе го репризирам во иднина и можеби тогаш ќе напишам подетална рецензија и анализа на секој елемент од филмот. Немам многу од Полански гледано, ама многу ми се допаѓа и како актер и како режисер, кудос за Хоуп што го предложи филмов кој подолго време сакав да го гледам, и којзнае уште колку време ќе го одложував да не беше нејзиниот предлог тука.

8/10

На друга, еднакво битна тема.. Злате да ја апдејтне листата на Летер за клубов зашто нема филм додадено од Лето.
И една најава Злате, полагам следен понеделник и не знам дали ќе стигнам баш на време да го изгледам филмов. Овие два освен што немав на време пишано рецензии ги имав изгледано во рок, за твојов може ќе каснам ден-два, немој да ме кикаш.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Колнати сме, Ирина… (Татко), (1976)

Состојбата во која е достапен филмов како и најголемиот број македонски филмови, комплетно ја отсликува целокупната состојба во државава со нејзиниот систем на вредности ако воопшто е останато нешто од него.

Се работи за одлична психолошка драма, сместена во една планинска воденица. Главниот лик, воденичарот, е сам со својата прекрасна снаа, додека го чекаат враќањето на синот од војска. На почеток ја штити од селските момци кои постојано се врткаат околу неа, но со времето и тој не одолева на нејзината привлечност. Како обично бидува, понатамошниот тек на настаните доведува до трагедија и казна за која ликовите се свесни дека ја предизвикале со своето однесување.

Со минимален дијалог и вешта актерска и режисерска работа целосно се пренесува и приказната и психолошката состојба на ликовите. Одлично завршена работа, исто така и музиката на Зографски, како и камерата што не беше баш забележливо од лошата снимка.

Ова е еден од повеќето македонски филмски бисери кои за жал остануваат закопани во калта.

7/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Колнати сме, Ирина

Јас немав предрасуди, си ги поштувам нашите филмови (одбрани, се разбира). Ко што кажа Мунгусот
Ова е еден од повеќето македонски филмски бисери кои за жал остануваат закопани во калта.
За филмот што да кажам што немате веќе спомнато и да не ве повторувам.Сите се што кажавте се сложувам со тоа.Краток беше,има уште барем за некои 20-30 минути материјал тоа ми беше малце downer. Каква сексуална тензија имаше...Браво.Кадрите и покрај лошата снимка беа прекрасни. Некако повеќе ја вреднувам глумата во постарите филмови, со оглед на лимитираните средства, па затоа ќе му дадам 8/10.
П.С Што мислите, има ли потенцијал за еден римејк?
Ноуп, ќе ја нема душата, ќе го нема истиот вајб. А и си одговараш на прашањево неколку реда погоре.
Смела идеја би била и денес да се сними оваков филм, а камо ли тогаш во бивша Југославија.
Барем мене би ми делувало тоа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Ноуп, ќе ја нема душата, ќе го нема истиот вајб. А и си одговараш на прашањево неколку реда погоре.
...плус ќе го нема и контекстот: филмов се појавува во едно општество каде владеела цензурата, а прикажува една тема на начин на кој дури и најблаго е да се опише како - храбар. Плус е и првенче на режисерот. Сето тоа се моменти (иако повеќето вон-филмски) кои кај мене предизвикаа дополнителен WOW-ефект.[DOUBLEPOST=1560880556][/DOUBLEPOST]Колнати сме, Ирина

Во македонската кинематографија пред 2000 филмовите се делат на следните жанрови:

1. Комедии - вкупно 2
2. Филмови за средниот век, Византија, и општо пред 1900 година
3. Филмови за турското ропство, за комитите, за востанијата
4. Филмови за Народноослободителната борба, фашистичката окупација, тешкиот живот на народот
5. Филмови за македонското себеуништување (влегуваат и некои од 2,3 и 4 точка)
6. 2-3 експериментални филмови од крајот на 20 век
7. Колнати сме, Ирина

Филмов е дефинитивно светла точка на македонското кино небо. Бев запрепастен кога го гледав прв пат: што од храбрата приказна, што од оригиналниот пристап, што од глумата, музиката, кинематографијата, што од тоа што не очекував нешто такво, зашто се останато е сосема поинакво. Запрепастен бев и денес, по второто гледање, и уште не можам да поверувам како е можно кај нас да има вакво ремек дело. И тоа од дебитант-режисер. И тоа од истиот тој кој ги сними и Викенд на мртовци и десетици третокласни ТВ-комедиички на кои некој може да се насмее само ако го скокотнат додека гледа. Ова е за мене најзрелото, најкомплетното, најоригиналното и наубавото македонско парче филмска уметност на сите времиња. А како што сум видел и по IMDB и Letterboxd - и едно од нашите најценети остварувања насекаде во светот. Имаше еден форум за филм, странски, не се сеќавам конкретно од која држава е, имаа таму некои слични проекти како моиве скромни тука. Еден од нив - членовите на форумот гледаа филмови според одредени критериуми, и се сеќавам дека еден од предлозите за гледање беше токму овој. На крајот на годината членовите на форумот гласаа за најдобрите европски филмови на сите времиња, и Колнати сме Ирина беше меѓу првите 50 во топ 100. На многу од поединечните листи на членовите на истиот тој форум филмов им е исто еден од најдобрите 100 кои ги гледале во животот, а речиси секаде - најдобар македонски филм на сите времиња. И јас реков: не можам а да не се согласам. И по второто гледање од мене има чиста 10/10. А еве и што сум напишал на LB како рецензија по првото гледање на филмов:

Останав забезекнат. Прво, заради „авантурите” на Коле Ангеловски во жанрот (урнебесна) комедија, не очекував премногу од филмов. Второ, заради „трендот” на снимање на филмови со историска тематика, очекував уште една „варијација на тема” - „Тешкиот живот на македонскиот народ под турско ропство”. Наместо тоа, видов прекрасна драма-романса за една забранета љубов која и во денешна Македонија би била табуизирана, а не пак во почетокот на седумдесетите, во комунистичка Југославија во која на Голи Оток праќале за многу поблаги „злодела”. Ме изненади не само приказната, туку и режисерскиот пристап, одличната игра со светло и сенки, прекрасната музика, совршената актерска игра... Мора да му се оддаде признание за храброста на Ангеловски да постави една таква тема на една толку конзервативна сцена, но и на тогаш младата Неда Арнериќ и храброста да се соблече на истата таа сцена на која царувала цензурата. Една мала замерка за моно звукот, но со тогашната технологија, добро е и што филмот испаднал со звук :D. Според мене, сепак ова е едно од најзрелите и најкомплетните македонски филмски остварувања. Ова треба да е лектира за македонскиот филм, а интересно, до пред само неколку месеци не ни знаев дека постоел. Маестрално и неповторливо дело за кое имам многу причини да го наречам „македонскиот Ordet”. И се разбира, да го крунисам со највисока оценка!
И уште го мислам истото![DOUBLEPOST=1560882607][/DOUBLEPOST]И за крај, мала анализа која ја должам од пред недела дена:

Candy го гледаа седуммина и му дадоа средна оценка 7,1. Го испуштија @Corvus и @grande-juve . За @grande-juve тоа е трет неизгледан, со што (се надевам повторно привремено) е кикнат од клубот.

Завршивме и со седмиот круг и почнавме со осмиот. Во седмиот круг гледавме 8 филма, 1 повеќе од шестиот круг. Гледаа вкупно 9 члена, севкупно 57 напишани рецензии, и филмовите ги оценија со средна 7,22, што е за само 0,02 послабо од средната оценка во шестиот круг, а го става овој круг на 5 место по квалитет од почетокот до сега. Сите 8 филма ги изгледавме само тројца: @Zlatikevichius , @moongoses и @Vlatko_Gjorce . Минималната дадена оценка беше 3, а максималната - нормално, 10. Во кругот имаше 4 десетки - 2 од @Zlatikevichius и 2 од @wot . Но сепак, најдарежлива во оценувањето беше @Хоуп со 7,86 средна оценка за филмовите кои таа ги гледала, и @wot на второ место со 7,85 (секако ако не го сметаме @Gazpapir кој има 8,00, но само за еден изгледан филм). Најскржав во оценувањето, пак, бил @Vlatko_Gjorce со средна оценка 6,06, и @moongoses на второ место со 6,75.

Најгледани филмови беа How to Steal a Million на @Corvus и The Red Shoes на @grande-juve кои ги гледале по осуммина, а најмалку гледан беше Branded to Kill на @Vlatko_Gjorce кого го гледале шестмина.

Најдобро оценет филм во кругот, со средна 8,5 беше The Tenant на @Хоуп , а најслабо оценет со 5,3 средна оценка - Branded to Kill на @Vlatko_Gjorce .

Новиот, осми круг предлози веќе започна. Редоследот на предложување е следен:

1. @Zlatikevichius
2. @moongoses
3. @Corvus
4. @devilko
5. @Vlatko_Gjorce
6. @Хоуп
7. @wot
8. @Gazpapir

Со тоа ќе стигнеме до бројката од 98 предложени филмови во клубот. Се ближиме кон стотката.

И за крај, за Колнати сме, Ирина, остануваат уште 5 дена. @Хоуп и @Corvus - уште вас ве чекаме.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Со оглед дека мојот последен предлог не помина лошо, а повеќето се изразија позитивно за музиката, продолжуваме во правецот „слушај гласно“.
Овојпат со една модерна бајка, моторџии, кожни јакни, неонски светла и лилаво-портокалово-зелен тон и секако многу рок.
Во следните две недели ќе се движиме по „Огнени улици“

AL_.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom