FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Добар филм беше Карактер, тоа што очекував тоа и добив. Скандинавскиве филмови ми се супер најпрво заради јазикот кој веќе подолго се обидувам да го научам, сега засега безуспешно освен нешто најосновно.
Брзо ми помина времето гледајќи го филмов, тоа значи дека не бил толку лош како што знаат некои филмови да ми бидат.
Е сега тоа што и јас од пола филм знаев што е уствари финтата со стариот и убиството не го прави лош филмот, баш ми беше интересен малиот како беше упорен во се, а стариот па јас мислам дека сакаше да постигне баш тоа, да го направи син му маж. Добро сега тоа што не и кажа на таа дека ја сака му е грешка, мајка му кога му кажа дека е глуп заради тоа беше смешно, онака неочекувано дека таа изгледаше како намќор ама не беше.
Добар филм немам замерки. 8/10

Инаку на крајот од филмот дознав дека Vader уствари значело татко. Хахаа too much Star Wars. :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Да, @Васил МКД е следен (35-ти) за предложување филм. Го чекаме до вечер до 00:00, ако не, јас ќе ви кажам кој е филмот.

За Character - почна пак периодот на екстремна неактивност на членовите на клубот, исто како и лани ова време. Само 5-мина го гледаа, за жал, и му дадоа средна оценка од 7,2. Го испуштија - @devilko , @Goodfella , @Iceboy (на нив им е ова прв неизгледан), @wot , @Хоуп , @Џонтра Волта , @ManUtdChampions , @ob1 , @Васил МКД , @Донев (втор по ред неизгледан, во опасна зона се), @MyloXyloto и @Corvus (со кои ќе мораме да си кажеме чао, привремено, се додека не одлучат да не почестат со кратка рецензија за некој, било кој, од последните филмови, ете, може и новиот предлог на Васил да биде). Многу црвени квадратчиња во последно време. Некои неочекувани и црни... Се надевам дека ќе се собереме наскоро пак во голем број. Ако не, есента не ни бега. ;)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.406
Поени од реакции
9.279
Ќе ги изгледам, еве уште од денес ќе почнам. Два до пола ми се гледани.

Васил мислам дека ќе избере некој култен филм, од таков режисер, може и сите да сме го гледале што знам... Некоја тешка драма, бавна. Ништо не барав што гледал, така си мислам без никаква причина, дури и сигурна сум :LOL:

И дечки ај враќајте се! Ете следната недела и таа по неа времето ќе биде лошо, ќе дува северен ветер, температурите ќе бидат ниски, не шетајте да не настинете, седете дома, гледајте ги филмовите што сте ги пропуштиле и пишувајте во клубот. На одмор ќе ве пуштам во јули и август, ама и тогаш на делови. Да има некој тука со мене.

<3
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Моментално сум во middle-earth, на авантура со Билбо, кога ќе се вратам, ќе го изгледам :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Да, @Васил МКД е следен (35-ти) за предложување филм. Го чекаме до вечер до 00:00, ако не, јас ќе ви кажам кој е филмот.

За Character - почна пак периодот на екстремна неактивност на членовите на клубот, исто како и лани ова време. Само 5-мина го гледаа, за жал, и му дадоа средна оценка од 7,2. Го испуштија - @devilko , @Goodfella , @Iceboy (на нив им е ова прв неизгледан), @wot , @Хоуп , @Џонтра Волта , @ManUtdChampions , @ob1 , @Васил МКД , @Донев (втор по ред неизгледан, во опасна зона се), @MyloXyloto и @Corvus (со кои ќе мораме да си кажеме чао, привремено, се додека не одлучат да не почестат со кратка рецензија за некој, било кој, од последните филмови, ете, може и новиот предлог на Васил да биде). Многу црвени квадратчиња во последно време. Некои неочекувани и црни... Се надевам дека ќе се собереме наскоро пак во голем број. Ако не, есента не ни бега. ;)
Само Character и I'm Not There не ми се гледани.
За A Time to Kill пишав
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Нисам ја Супермеееен...
Sram te bilo kakvi pesni slusas.

I ja ko corvus, poslednite dva me cekaat, mada imam vreme ama nemam zelba, 3 filma mesecov sum izgledal...
Aj ako moze so vrski pisete pp koj e filmot da go staam za simnuvanje, za vecer da e taman.
Da ne stvaram pritisok, ama mislam vasil ke me pogodi.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Катастрофа сум последниов месец и пол на филмски план, обврски јбг. :D

Од мене го имате Wings of Desire од Wim Wenders. Дефинитивно еден од најдобрите fantasy-romance филмови ever. Да не должам, во теков на неделава поопширно ревју од мене за филмов и претходните два.
Plot:
Two angels, Damiel (Bruno Ganz) and Cassiel (Otto Sander), glide through the streets of Berlin, observing the bustling population, providing invisible rays of hope to the distressed but never interacting with them. When Damiel falls in love with lonely trapeze artist Marion (Solveig Dommartin), the angel longs to experience life in the physical world.

 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.406
Поени од реакции
9.279
Character


Мене ми се свиѓаше филмов.
Да не навлегувам во ситници, а сигурно понатаму и ќе навлезам, ама интересен ми беше, ликовите ептен погодени ми беа, посебно Dreverhaven, адвокатот и мајката. И атмосферата убава, баш како што сакам јас беше се, освен некои дупки во приказната што може не се битни воопшто, ама мене ми сметаа и поради тоа не можам да му дадам повеќе од тоа што ќе му дадам.
Пример, како дечково упеа да им го раскаже сонот на татко му на полицајциве?

Цела приказна ми беше онака мех и цела ситуација ја вадат ликовите уствари, ама брзо ми помина времето, ми задржуваше исто внимание од почеток до крај. Јас да бев можеби малку нешто ќе изменев во делот со таткото и синот, пошто имав впечаток како синот да го прогонува таткото а тој беше цело време што зборуваше дека немал мир. Може па и намерно така беше не знам, ама баш не го гледав таткото како ептен суров човек ко што сакаа да ми го прикажат. Дури на крај и жал ми падна за него. Само тоа во затворот беше јако со него, кога рече дека прв пат го гледа син му. Е тоа беше сурово. И некои работи не сфатив, пример што се деси со местото што го изнајми овој за да продава цигари кога работите му се поплавија и што имаше во кутиите? Тоа некако небрзина ми се исподеси само.
И, освен дечково ептен екстремно грди беа сите други во филмов. Затоа ми беа и уште поинтересни :ROFLMAO:

Меморијата слабо ме држи, многу работи сакав да пишам за филмов вчера додека го гледав, а сега се заборавив. Не е до филмот, до мене е. Мислам дека секој би го сакал филмот, да ме праша некој за препорака, радо ќе го препорачам, знам дека нема да ме пцујат на крај. : ))
Joba: Why don't you leave our boy in peace?
Dreverhaven: I'll strangle him for nine-tenths, and the last tenth will make him strong.
7.5/10
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Како бе грди, таа колешката негова што ја сакаше беше ептен убава. :love:
Добро сеа стариот грд беше се сложувам. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom