FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Давајте бе друг филм ајде што е ова вечност
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
И јас ко @wot , скаран сум со вестерните. Ко бев мал, најдосадни моменти ми беа ко ќе седнеа другарите да гледаат филм со Жан Клод Ван Дам, или вестерн, сеедно. Затоа и Once Upon a Time in the West си го доби... заслуженото! :D Сега, како што рече @moongoses , овој филм ги имаше сите архетипи на жанрот вестерн, но сепак јас го гледав повеќе како драма во вестерн сетинг. Не, озбилно, немаше 15 минути со тоа како зениците на очите му одат од лево кон десно додека да го здогледа непријателот, немаше сцени од по саат со мува како му го ремети мирот на негативецот, немаше двобои што траеа подолго од времето потребно да изгледаш цел друг филм, немаше зевање, премотување сцени, немаше барање изговори за време на филмов да одам да си сварам кафе, па чај, па да ми се пријадат грицки, па нешто благо... Значи, со оглед на тоа што 2 саати ги поминав пред екран без око да ми трепне, ова вестерн НЕ БЕШЕ! Факт!
Па ти си имал потполно погрешна слика за вестернот. Тоа што го набројуваш е типично за шпагети вестерните чии предводник беше Леоне. Вестерните на Форд, Хокс, Вајлер, Волш, Мен, Стивенс се со тотално различна естетика од „Беше еднаш.. “, „Џанго“ и останатите шпагети.
А за човекот што го уби Либерти, од мене 8/10.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
E па ајде бејб, шо се чека?
„Кој чека ќе дочека“?
Ни вежбаш трпение?
Не ти пратил порака тој неодговорниот?
Уште се мислиш?
Немаш напишано асален вовед?
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Па ти си имал потполно погрешна слика за вестернот. Тоа што го набројуваш е типично за шпагети вестерните чии предводник беше Леоне. Вестерните на Форд, Хокс, Вајлер, Волш, Мен, Стивенс се со тотално различна естетика од „Беше еднаш.. “, „Џанго“ и останатите шпагети.
А за човекот што го уби Либерти, од мене 8/10.
Па што знам, ваљда дека само такви даваа на МТВ, единствениот ТВ канал што го имавме додека растев.[DOUBLEPOST=1508155801][/DOUBLEPOST]
E па ајде бејб, шо се чека?
„Кој чека ќе дочека“?
Ни вежбаш трпение?
Не ти пратил порака тој неодговорниот?
Уште се мислиш?
Немаш напишано асален вовед?
@Corvus е следна. Ќе пише до вечер.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
А што мислиш јас каде ги гледав сиве овие вестерни? На МТВ. За на кино беше доцна, веќе беа дадени, а други медиуми немаше. Одлични филмови даваа порано на МТВ.
Ајде @Corvus, нешто во боја :)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Еве сум де, еве сум :rolleyes:

Океј, што правиме сега? Да должам или да не должам, Злате кога ми пиша пп за филмов, ми кажа да му пишам нешто повеќе, зошто сум го избрала и слично, и јас земав напишав цела писмена работа на темата и сеа ќе треба да користам други изрази да не испадне дека имам ограничен фонд на зборови, срамота е пред книжевник.

Овие 2 недели ќе гледаме мјузикал. Исто така ќе гледаме адаптација. Ќе гледаме и спектакл. Ќе гледаме и романса. И ќе го гледаме тоа цели 143 минути. Се работи за филмска адаптација на еден од најпопуларните Бродвејски мјузикли, којшто од своја страна е адаптација на еден од најпопуларните француски хорор класици. Филмов, хорор не е, тоа одма да ви кажам. Со такви очекувања не му влегувајте, зашто ќе се разочарате во старт. Филмот е романса, и треба да се гледа како таков. Исто така не е совршен, ниту па јас си имам некакви илузии дека е. Јас го имам гледано милион пати и ми е преубав, ама дека има кринџ сцени, има. Дека некои работи се во најмала рака смешни, се, Јас секако, му прогледувам за тоа зашто знае да ме допре in all the right ways, зашто музиката ра-сту-ра, зашто од продукција, преку сценографија, до костимографија е беспрекорен, и може најмногу од се, овој филм во себе интегрира доста елементи кои јас обожавам да ги гледам.

Mes chéris, The Phantom of the Opera
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Само што прочитав мјузикал се наежив од шо не сакам да гледам....Алиии јбг има да гледам и да ќутам,може ќе ги засакам...може...
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
луѓе скроз изумив дека требаше да го гледам симнат ми е ама имав мн обврски со работа и факултет па никако да се најдеше време :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
дада секако во гужва беше мн обврски ќе најдеш време ќе го гл
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ја од партија бев ангажиран, затоа не гледав:icon_lol:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ај вака: осуммина го гледаа The Man Who Shot Liberty Valance и доби средна оценка 6,5. Срам да им е на: @devilko , @Goodfella , @Вокерка , @dejan_k , @Толстој и @Angello . За @dejan_k ова е трет неизгледан по ред, за жал. Затоа го повикувам него и @Донев , затоа што се ближи вашиот термин за предложување, за да не ве скокаме, ако сакате да соберете сили, барем еден... Исто и @Angello , кога ќе дојде твојот ред за предложување (за 14 недели максимум, може и порано, доколку некого скокнеме, а еве гледаш дека има за скокање), мораш да имаш изгледано и искоментирано минимум 3 филма од кои еден мора да ти биде од последните 3 пред тебе. Во спротивно и тебе ќе те скокаме. :P[DOUBLEPOST=1508338075][/DOUBLEPOST]@wot , насловот - Film Club (The Phantom of the Opera (2004): 16.10 - 29.10)[DOUBLEPOST=1508338219][/DOUBLEPOST]Брееееј, ама си брз! :aplauz:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
@wot , насловот - Film Club (The Phantom of the Opera (2014): 16.10 - 29.10)
Me zbuni i mene, duri go najdam na zalivot vcera... se vrakjav da vidam koja godina, poso od 50tite ke simnuvav, i simnuvam 2004ta... sea gledam 2014ta si pisal... ke bese pak odnovo war of the buttons ili kako i da bese. :D
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
аа овој екстра добар филм е
еден куп филмови фантомот од операта има они најлошиот го одбраа
ова е срање во боја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom