FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Decki ne davame mikser na kraj. Okej, mozda na anon ama zasluzeno.

Tie sto ne vi se privlecni ili neinteresni ne mora da gi gledate i da rusite prosek na oceni. Koja e poentata da go vrtite filmot onaka random, ne razbiram?

Eve sea ja na primer na zarniwoop nema ni da mu citam mislenjata, nema da mi se relevantni.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Аман бе луѓе, гледан ми е порано, сега не го гледав како што треба кажав милион пати. И да го гледав како првиот пат што го гледав пак истата оценка ќе ја дадев. Што е ова ко демек да не рушам просек мора висока оценка, ако ви е вас за висока дајте му висока кој ви брани, мене не ми е. Оваа Хоуп којзнае колку не сум гледал па, добро секако како тебе не можам да изгледам бидејќи ти во еден ден 50 филма гледаш, ама од клубов сите ги имам изгледано. Уствари што ми е гајле, го гледав дадов оценка што сакате мислете.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.319
Оваа Хоуп којзнае колку не сум гледал па, добро секако како тебе не можам да изгледам бидејќи ти во еден ден 50 филма гледаш.
И замисли ги гледам од почеток до крај :icon_lol:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
И замисли ги гледам од почеток до крај :icon_lol:
Ај остај ме, може? Значи во ред е, си кажа што имаше да кажеш, прва почна и сега ако може да престанеш. Кажав што имав да кажам, ти ако можеш да разбереш добро ако не пиши пп и ќе ти разјаснам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ic ne gi mozam vakvite filmovi. Iako ne e klasicen western, sepak.
Od mal, najodbivni mi bea tie. Stalno se karav so tatko mi da menja kanal.
Kakvo dete sum bil ja, kaubojci da ne sum sakal... :icon_lol:

Filmot mene mi bese... flat line, anti klimaticen nekako, nitu tvistot, nitu ubistvoto... ama nisto ne me zdrma malku barem. Analogno na toa, mi bese dosadno. A najmnogu dobiva negativa za dosadnoto poso periodov retko sednuvam na film, i kako rezultat na toa sekoj mi se dopaga, radi zemanjeto fix valda. Isto se sekavam mi bese za vreme na minatiot precenet western, once upon a time in west. Ona sto gi pridobiva izgleda lugjeto, mene ne mi e cool. Tie dolgi pogledi, tie "tenzicni" momenti na koj ke go izvadi prv, tie ulaganja u salon so noga u vrata, filmanje i glumenje faca kaubojci... A vo ovoj nitu prikaznata mi bese interesna, inspirativna, vozbudliva... nisto, ma kolku i dobro da e odglumen.

Go prepisuvam hejtot na nesakanje western.
1ipol od 5.

Celo vreme si mislev, ma kolku i da e los dark tower, sepak podobro ke bese toj da go izgledam... (n)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ic ne gi mozam vakvite filmovi. Iako ne e klasicen western, sepak.
Od mal, najodbivni mi bea tie. Stalno se karav so tatko mi da menja kanal.
Kakvo dete sum bil ja, kaubojci da ne sum sakal... :icon_lol:

Filmot mene mi bese... flat line, anti klimaticen nekako, nitu tvistot, nitu ubistvoto... ama nisto ne me zdrma malku barem. Analogno na toa, mi bese dosadno. A najmnogu dobiva negativa za dosadnoto poso periodov retko sednuvam na film, i kako rezultat na toa sekoj mi se dopaga, radi zemanjeto fix valda. Isto se sekavam mi bese za vreme na minatiot precenet western, once upon a time in west. Ona sto gi pridobiva izgleda lugjeto, mene ne mi e cool. Tie dolgi pogledi, tie "tenzicni" momenti na koj ke go izvadi prv, tie ulaganja u salon so noga u vrata, filmanje i glumenje faca kaubojci... A vo ovoj nitu prikaznata mi bese interesna, inspirativna, vozbudliva... nisto, ma kolku i dobro da e odglumen.

Go prepisuvam hejtot na nesakanje western.
1ipol od 5.

Celo vreme si mislev, ma kolku i da e los dark tower, sepak podobro ke bese toj da go izgledam... (n)
Би те замолил да не рушиш просек, ако не ти е интересен не го гледај.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Оценка 5/10 - Ги заредив 5-ки :(

Зошто 5 ? - Глумата.

Зошто -5 ? - Ама баш ич не ми беше интересен филмов ( може поради фактот дека го гледав одма после Blade Runner 2049 ) али не ми се верува дека тоа ќе да е. Нема ама баш ништо за WOW во филмов, освен како што напоменав горе глумата , не дека и глумата е нешто ненормална али како карактеристика се издвојува и е доволна да го крева рејтингот на филмот барем за 5. До душа немам гледано многу многу вестерн или во каков и да жарн спаѓа филмов. Може за љубителите на вестерн, филмов е три лепе п*чке материне , па и оценката му е 8.1 што е за мене страно тело. Не знам стварно , чекам да видам повеќе рецензии за филмов за да видам што ви се позитивните ствари.Јас некако имам потешкотии да ги најдам.

Можев да пишам само дека 2 саата филм ми траеше цела вечност и ќе ме сфатевте.


maxresdefault.jpg

Требало да се направи Prequel за шерифов оти многу ме интересира по која основа е изгласан да биде шериф.


@Zarniwoop - Дај жити се, не сакам да ти мавнам игнор бидејќи стварно ме интересираат на сите рецензиите ама друже одиш по тенка линија.


From Papir with Love.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Оценка 5/10 - Ги заредив 5-ки :(

Зошто 5 ? - Глумата.

Зошто -5 ? - Ама баш ич не ми беше интересен филмов ( може поради фактот дека го гледав одма после Blade Runner 2049 ) али не ми се верува дека тоа ќе да е. Нема ама баш ништо за WOW во филмов, освен како што напоменав горе глумата , не дека и глумата е нешто ненормална али како карактеристика се издвојува и е доволна да го крева рејтингот на филмот барем за 5. До душа немам гледано многу многу вестерн или во каков и да жарн спаѓа филмов. Може за љубителите на вестерн, филмов е три лепе п*чке материне , па и оценката му е 8.1 што е за мене страно тело. Не знам стварно , чекам да видам повеќе рецензии за филмов за да видам што ви се позитивните ствари.Јас некако имам потешкотии да ги најдам.

Можев да пишам само дека 2 саата филм ми траеше цела вечност и ќе ме сфатевте.


Прегледај го приврзокот 178693

Требало да се направи Prequel за шерифов оти многу ме интересира по која основа е изгласан да биде шериф.


@Zarniwoop - Дај жити се, не сакам да ти мавнам игнор бидејќи стварно ме интересираат на сите рецензиите ама друже одиш по тенка линија.


From Papir with Love.
Ок извини ова е последен офтопик, ама јас ли одам по тенка линија? Врати се види кој прв ми рече дека ништо не сум гледал и кој ми кажа да не сум рушел просек. Нека не руши и тој просек бе. Нема веќе да пишувам офтопик само колку да разјасниме.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
wow, немам дојдено некое време и темава заличила на лис, ништо чудно што оној онкогениот се врти околу ко мршојад, патетики... нејсе.

The Man Who Shot Liberty Valance и мене не ми се допадна нешто пре. Имаше неколку сцени што ми беа интересни, Џон Вејн беше топоини, и крајот беше engaging, другото премногу споро и премногу dull. На неколку пати го паузирав, ама комотно можеше да се следи и со телефон во рака, не бараше многу внимание, ниту па истото го задржуваше. Ми фалеше акција да бидам искрена, ако сум уште поискрена многу слабо ги пратам вестерниве, а има љубопитност во мене за нив, не знам кој е степенот на акција во гротото вестерни, ама се надевам дека е повисок од акцијата во овој, зашто со 2-3 сцени во 2 саати ништо не праиме. Добра ми беше сцената со стекот кога Вејн му покажа на Валанс кој е маж у куќа :cool:. Антагонистов антипатичен скроз, не го доживеав ни ко intimidating ни ко ништо, само како битанга што нашла некаков камшик, што може и да беше таков замислен, ама не ми го направи кејфот ич, па може и затоа не ми беше најјасно како една битанга и двајца идиоти држат во страв цел град, embarrassing really, како впрочем и вашите драми овде.

Still tho, филмов > вие
6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.749
Поени од реакции
33.470
И јас ко @wot , скаран сум со вестерните. Ко бев мал, најдосадни моменти ми беа ко ќе седнеа другарите да гледаат филм со Жан Клод Ван Дам, или вестерн, сеедно. Затоа и Once Upon a Time in the West си го доби... заслуженото! :D Сега, како што рече @moongoses , овој филм ги имаше сите архетипи на жанрот вестерн, но сепак јас го гледав повеќе како драма во вестерн сетинг. Не, озбилно, немаше 15 минути со тоа како зениците на очите му одат од лево кон десно додека да го здогледа непријателот, немаше сцени од по саат со мува како му го ремети мирот на негативецот, немаше двобои што траеа подолго од времето потребно да изгледаш цел друг филм, немаше зевање, премотување сцени, немаше барање изговори за време на филмов да одам да си сварам кафе, па чај, па да ми се пријадат грицки, па нешто благо... Значи, со оглед на тоа што 2 саати ги поминав пред екран без око да ми трепне, ова вестерн НЕ БЕШЕ! Факт! Значи, кажав дека мене ми се допадна, и тоа прилично. Одтаму доаѓа и оценката: 8/10. Што најмногу? Глумата! Џон Вејн не сум го гледал многу, претпоставувате зошто, веројатно, но Џејмс Стјуард го обожувам. Убаво рече @Хоуп - им дава некоја топлина на филмовите, ко да им вдахнува душа. И глумело бе пеерчето, маестрално! Заслужувал повеќе од тој еден единствен почесен Оскар кој го добил, кога остарел. (За тие кои не се сеќаваат, ова е втор пат што го гледаме и во клубов. Ви текнува на The Shop Around the Corner?) Негативецот и мене ми беше meh, ама овие двајца, па и девојката, и сите споредни актери, меѓу кои пијаницата на прво место, сите ми беа погодени. И приказната ми се допадна: ова беше од една страна драма за преодот од стариот начин на живот на Западот, во нов, живот во кој пиштолите и брзината не ја носат правдата, а од друга страна - романса со еден убав приказ на љубовен триаголник, што и не е баш својствено за вестерните, колку што имам познавање од вестерните, а реков - немам. Плот твистот може не беше којзнае што, признавам, ама искрено - кој од вас очекуваше во филмов да има плот твист? Јас не, дефинитивно. Да не должам многу, речиси се ми беше ОК во филмов, дури се изненадив и јас самиот. Но за да не е се така светло, морам само да споменам некои ситници кои ми сметаа.
1. Ме нервираше целата таа бучност и хаотичност на Западот. Ми делуваше многу неприродно. Секој со секого да се надвикува - јас и полудел во таква атмосфера, и прилично сум сигурен дека е хиперболизирано ова.
2. Не ми се допадна многу светлото во филмов: пали цигара Џон Вејн, и цело лице осветлено, ко рефлектор некој да му вперил во лицето. Или, во канцеларијата на весникот, Пибоди ја пали лампата, и оп, ден. Ни сенки има, ни ништо, ко светлото од сите страни да доаѓа. Ја гаси лампата, и црна темница, светло само од надвор. Кај да најдам јас ваква газиена лампа да си купам? Појака светлина од лед сијалициве дома дава, упм.
3. Театралноста! Ја спомна некој во контекст на претходниот филм, и се согласувам, и мене многу ми пречи овој елемент во старите филмови, но тука некако ми беше дури и пренагласено на моменти. Ми делуваше во некои сцени како снимена театарска претстава.
Мислам дека доста се распишав. Реков, убав филм, 8/10 од мене, и благодарност до @moongoses , навистина уживав.[DOUBLEPOST=1507921452][/DOUBLEPOST]@Anon , @devilko , @Goodfella , @moongoses , @Вокерка , @dejan_k , @Толстој и @Angello - вечер во 12 почнува изборниот молк, нема да бидете преокупирани со политика и/или партиски активности, па би ве замолил во наредните 2 дена да седнете пред телевизор и да го изгледате The Man Who Shot Liberty Valance. Ако може, мислам.
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Ќе пробам да го изгледам до понеделник... Од 27ми септ. не сум гледал филм :place::place: Не знам ни шо ми се гледа... овој со Џејмс Стјуарт секако нема да биде неизгледан, ама не знам дали следно баш овој ќе го гледам. :unsure:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ејјј, досаден филм. Не ми се допадна. Некако не ми ја разработува доволно темата, или всушност не ми ја разработува на начин на кој мене ми се допаѓа.
Имаше една добра сцена кога накај пола саат во филмот во барот ќе дојде Либерти Вoланс, ме раздвижи тогаш малку филмот но продужи со досадни ствари...

Има еден од поглупавите пресврти, исто така. Вау, Џон Вејн уствари го убил. Сега, тоа менува многу ствари...
Ептен е фокусиран политички некако.
Ова е еден од полошите ако не и најлош црно бел филм што го имам гледано.
Сите други се подобри и во глума, и во приказна, и во дијалози....
Овој беше фокусиран на најглупавата работа, политика.
Ни етичките дел не ми го разработи ко што треба.

5/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Што се случи со Бејби Џејн (1962)

Филмот претендира да биде психолошка трилер драма за две сестри чиишто однос е нарушен уште од нивното детство. За жал, заради многуте недоследности во сценариото сите напнати сцени се разводнети, а од истата причина е недоволно објаснет и сложениот однос меѓу сестрите. Еве неколку примери: како една филмска ѕвезда со пари која останува во количка, се одлучува да живее во соба на спрат до која може да стигне само по скали? Зошто откако не успеа да го достави писмото до комшиката, не го повтори обидот во некоја од следните сто прилики? Зошто едноставно не викна повторно по комшиката? Како тоа одењето до центар по костими или до редакцијата на весникот, трае пократко од еден телефонски повик или пишување на неколку реда текст? И уште многу вакви ситуации коишто целосно ги минираат карактерите и нивните дејствија.

Ликовите ги глумат две големи актерки од триесетите и четириесетите години на минатиот век, веќе пред крајот на своите надолни кариери. Крафорд и Дејвис се познати по своето ривалство и омраза и во реалниот живот. Можеби токму тоа е и причината за големата популарност на овој наслов, во кој двете сопернички за прв пат се појавуваат заедно. Глумата е сосема на ниво, двете пленат и покрај тоа што ликот на Бет Дејвис е многу позастапен, што не можам да кажам и за самите ликови. Останатите аспекти се одлични, Олдрич многу добро гради една клаустрофобична атмосфера во куќата најмногу со помош на камерата и светлото, како и музиката која одлично надополнува. Во одличен мотив прејде трескањето на капакот од клавирот. Сепак некои сцени (особено последната) а со тоа и целиот филм можеа да бидат постегнати и со самото тоа поефикасни. Можеби така немаше дупките во сценариото да изгледаат толку големи.

6/10
Јас го гледав Бејби Џејн и зашто ве исчитав и немам многу што да дополнам, ќе се прошлепам со постот на Мунгусот, којшто горе доле покрил се што јас мислам за филмот, а му ја ставил и истата оценка која што му ја ставив јас на летер.

Толку од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom