FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Одлична и пресмешна пародија на нашите омилени детективи и детективски филмови и романи. Мене филмов ми беше врв, следниот ден ми идеше пак да си го изгледам. Си се изнасмеав додека го гледав, немаше лик што ми е досаден или сцена што ми е бавна. Баш у еден момент памтам дека ми го паузираше Гранде и мислев дека 15 минути сме изглеале од филмот, а тоа пола да ти бил поминат. 10 саати да траеше со таа динамика, уопште немаше да ми здосади особено кога би бил Питер Селерс во сцената, којшто патем го украде шоуто и ми беше најсмешен од сите. Никако не можев да поверувам дека азијатот е Селерс, маестрална глума, браво! Уште у старт со прикаската за печурките ме купи и после се подобри и подобри цитати имаше. Сигурно ќе го репризирам со оглед на тоа што I had a great time the first time around. Неверојатно е како филм во којшто не се случува нешто особено и нема некој којзнае каков плот може да помине толку брзо без да осетиш развлекување во дејството и непотребни сцени.

Супер избор, 8/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Murder by Death

И на трето гледање исто свеж и исто смешен. Со ѕвездена екипа на чело со Питер Селерс ама и Дејвид Нивен, Алек Гинис, Меги Смит, Питер Фолк... чим се појавуваше Ванг во кадар ми доаѓаше да се смеам, камо ли коа ќе кажеше нешто.
Сценариото беше врвно ама и врвно донесено од сите глумци. И ретко е една комедија да држи таква кондиција од почеток до крај.
Пародии обично многу ретко ми се погодуваат и не сум некој фан ама ова е друга приказна. Исто кај комедии многу ме нервира коа се форсира со хуморот, а тука иако делува дури и ко префорсиран ми функционираше, главно ради сценариото.
Карикатуриве на "вистинските" детективи беа закон. Ванг не знам кој беше, Дики е инспириран од The Thin Man филмовите од нив првиот само сум го глеал, Марблс е јасно која е ама не сум глеал нишо освен на вртење канали што сум фаќал од серијата. Али затоа Поаро и Ноарскиот Детектив(не Колумбо) ми се преглеани и беа "исмеани" ама некако со вкус, затоа и ми функционираше пародијата.
Исто добар беше и крајот каде што заслужено си добија малку и авториве на крими приказните, со нивните уфрлања на детали и ликови пред крај на приказните итн :D
А плус и мистеријата беше интересна.

За мене една од најдобрите комедии. 8,5/10
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Murder by Death

Интересна детективска пародија која умее да ги исмее авториве на детективските романи, при тоа да даде колку-толку интересна приказна, да ги прикаже на автентичен начин (барем оние кои ги знам), и на крај да не насмее нас гледачите.
Ќе беше уште подобро ако ги "препознаев" сите ликови, веројатно и они се автентични како што беа овие кои веќе ги знаев. Моето незнаење сепак не пречеше во гледањето и слатко си се смеев, посебно на репликите на кинезот и неговиот посвоен син, јапонец (ако некој знае, нека каже дали и во вистинскиот филм, ликот на Чан има посвоен син, јапонец или ова е само измислица овде).
Немаше некоја преголема потреба да се мислиш и разглабаш за убиството, сепак се работи за пародија. Крајот ми беше како испаднат од цртаните филмови на скуби ду. :D
Кога е прашање комедија, освен што треба слатко да те насмее, битно е и да ти створи чувство дека времето ти поминало брзо. А мене не само што ми помина брзо, туку леташе, изгубив поим кога поминале саат и пол. Да беше уште толку долг, немаше да осетам замор. Тоа е разликата помеѓу просечни и маестрални филмови.

8/10

П.С За крајот. Прочитав некаде на нетов, неќни кога го гуглав после гледањето дека во ТВ верзијата имало сцена која овдека ја немало. И тоа на самиот крај. Кога сите си оделе од куќата, Поаро бил сопрен од страна на Шерлок и Вотсон, го прашале за патоказот до куќата. Со тоа се заклучува дека не се случило никакво убиство, него било само обично шоу каде ги повикувале познатите детективи во групи на челенџ. Колку е ова вистина, не знам, а и ме мрзи да барам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.370
Ајде да почнеме од почеток: прво, заборавив да сумирам за Far from Heaven - го гледаа седуммина и му дадоа средна оценка 6,2. Го испуштија: @grande-juve , @Iceboy (прв филм), @wot , @Corvus и предложувачот @Patience (втор филм).

Понатаму - последен ден е за Murder by Death - @wot , @Patience , @Хоуп , @Gazpapir - what you're waiting for?

Јас само што го изгледав, и ептен ме расположи. Ова ми беше ко мешавина на Scary Movie и And Than There Were None. Второво и ептен тазе ми беше, па не можев а да не забележам дека е и пародија на романот на Агата Кристи, зашто во истиот заплетот е речиси идентичен - 12 души се викнати на вечера кај човек кој не го познаваат, и во куќата вечерта се случува убиство. Прејаки ми беа сцените кога влегуваа во соба во која нема никој, па при повторното влегување во истата соба во која се сите, и за тоа единственото објаснување е дека собата се мрдала. :pos: Исто и ситуациите во кои комуницираа слеп батлер и глувонема куварка - врв. :pos::pos::pos: Искрено, не знаев ништо за филмов, а по насловот, мислев дека се работи за некој мрачен трилер или ноар, или нешто слично. А испадна ептен feel good филмче, и веројатно најдобрата филмска пародија која било кога сум ја гледал. Убав избор @Хоуп ! - 8/10 и од мене.[DOUBLEPOST=1539530155][/DOUBLEPOST]Утре и наредните денови нема да ме има, па затоа препуштам на вас. @whatto ќе си го презентира филмот, @wot, ти ќе смениш наслов - Film Club (наслов на филмот кој ќе го избере whatto: 15.10 - 28.10). Се надевам дека ќе бидете тука, ако не, ќе ме чекате до четврток, жалам.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Јас сум на ред.
Сакам да направам вашиот анус да крвави како во најдобрите денови.
Пошо сум нестрплив додуша шо нестрплив си помина 00,и нов ден сме 15.10.2018(Понеделеник)и време е да ви презентирам парче од најдобрите денови доаѓа од далечната 1967 овој филм доаѓа од година каде што се испрдени доста добри филмови како на пример Кул ханд Лук(со Пол нуњман газење)или Продуцентите или фрнцускиот самурај со палто ака Богарт.Ќе ве збунам М?
Да го презентираме филмот се работи за Инцидентот од 1967 кој во главните улоги ни ги носи Тони Мусант и Мартин Шин кој тотално го изгубија разумот толкувајќи ги улогите на шизофрени копилиња.
Филмот ќе ви направи да стругате со ноктите по паркетот како мачки,навистина чудни едни околности на многу семејства споени во една вечер,ЕДЕН ВАГОН.

ДАМИ И ГОСПОДА The Incident (1967)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
посебно на репликите на кинезот и неговиот посвоен син, јапонец (ако некој знае, нека каже дали и во вистинскиот филм, ликот на Чан има посвоен син, јапонец или ова е само измислица овде).
Пародија е и тој момент. Детективот Чен во филмовите има десетина свои деца.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
The Incident

Ауууу, а-у, а-у, а-у. Поголем хејт кон некој лик богзнае кога сум имал.
На почеток ме нервираше филмот кога ми покажуваше разни ликови со бесцелни муабети но кога сфатив дека сите ќе се сретнат во метрото се помирив некако.
Страхотна тензија, солидна режија и одлично одглумено.
Дрољана стара ме напна многу шо го замараше мажот и за колку заработувал и зошто не ја одбранил, класика.
Ме напна и војничево што тек на крај му текна да се спротистави, претходно им се смешкаше и викаше дека ова не е негова работа а на крај кога се спротистави и кога го сркна ножот му текна да му сере на другарчето зошто не му помогнало. Нече мочи тако.
Дека џандариве одма му се ставија на црнецот xD

8/10
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
The Incident (1967) АДМИНОТ ДА ГО СМЕНИ НАСЛОВОТ НА ФИЛМОТ ВО ФИЛМСКИОТ КЛУБ НЕ СЕ РАБОТИ ЗА ТОА ДЕКА МАСАТА НАГЛО ЌЕ СКОКНЕ НА ФИЛМОТ АКО БИДЕ СМЕНЕТ НАСЛОВОТ ТУКУ СЕ РАБОТИ ЗА ЧИСТ ПРИНЦИП,СЕ НАДЕВАМ ДЕКА МОЛИТВИТЕ ЌЕ СТИГНАТ ДО НЕГОВИТЕ МАГИЧНИ РАЧИЊА,КОЈ АКО БИДЕ УМЕН И ПОСЛУШЕН ВАТОМИР ЌЕ МУ СТАВИ ПЕЧАТЧЕ СО ПЧЕЛКА,И ЌЕ МУ ПОДАРИ МИРИЗЛИВИ САЛФЕТКИ СО БЕТМЕН.БЛАГОДАРИМЕ НА РАЗБИРАЊЕТО-ВАШ ВАТОМИР



ПЕДЕР КАЈ Е ЛУПАТА
инаку да знете сиот свет со големи букви беше напишано
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.648
Ja sum tuka ama ne nauciv datite od koga do koga nikad :D

Od 15ti do 29ti?

Also ako moze nekoj da mi prati torenti od poslednive dva filma mali vo gigabajti za na laptop... Ne mozam i ne smeam ja

Hfala
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
16 часа и само 5%. Може до крајов на роков и ќе се симне....



Секоја помош во ПП е добредојдена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom