FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Far From Heaven - вака, јас не успеав да го репризирам, ама уште релативно свежи ми се сеќавањата за филмов, па ќе пробам да скоцкам нешто. Сакам мелодрами, но обично имаат една маана - во поглед на приказната се обично плитки, не говорат многу или и ако говорат нешто, тоа не е нешто од кое може да се извлече некоја поента или да те натера да размислуваш. Онака, служат само за тие два саати да си поминеш убаво пред екран, и потоа испаруваат некаде во потсвеста. Овој не е никаков исклучок од правилото. Приказна за една домаќинка од 50-тите, по сите учебници - совршена жена за своето време, таква која израснала здрави деца, има успешен сопруг, социјално е активна, и наместената насмевка на лицето создава привид на среќа. А всушност: во моментот кога дознава дека нејзиниот сопруг е латентен хомосексуалец, целиот свет се урива за неа, и сфаќа колку всушност она е несреќна. Својата утеха ја бара во градинарот, кој случајно - е црнец, со што како да сака и да се одмазди на некој сопруг, и таа рушејќи (во тоа време) уште една општествено неприфатлива норма. Толку просто, толку едноставно. Но она што плени во филмов, што останува запамтено, е неговиот колорит, продукцискиот дизајн и костимографијата. Едноставно не може а да не ти падне во очи дека целата таа палета на бои е толку складна и убава што делува поважно и од она што се случува. Ова е мојот трет филм на Тод Хејнс, и втор по допадливост, по Carol. Исто така, во клубов ни е втор негов, по I'm Not There. Интересен режисер, морам да признаам. Но филмов е, како што реков - само нешто повеќе од ОК - уживаш два саати во боите, и толку. Не поместува ништо кај тебе во поглед на емоции и однесување. Останува 7/10.[DOUBLEPOST=1538303723][/DOUBLEPOST]Последен ден за гледање, guys. Ако бојкотирате, пуштајте ТВ. Ако гласате, одете гласајте, и пуштајте ТВ. @Corvus , @grande-juve , @Iceboy , @Patience , @Хоуп . Па и @Gazpapir - да те потсетам дека сакаше да се вратиш.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Го симињам Far From Heaven. Вечер ќе го изгледам за колку да се вратам у игра, а останатите од утре па натаму.


Btw апдејтнат сум на листата изгледани филмови? Си отворам многу црнило некако.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Btw апдејтнат сум на листата изгледани филмови? Си отворам многу црнило некако.
До сега што си пишал, се е апдејтнато.

Денес предложува @Хоуп . Ја чекаме до 20:00
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Смешно е како филмови постари 50 години може иста тематика да ти ја пренесат на 100 пати подобар начин.
Баш ова истото си го мислев уз гледање.

Благодарејки му на колоритот и прекрасната есен што владееше во филмот ( среќа и што обожавам есен, кај ќе ми беше крајот ако не ја сакав... ) додржав да го догледам до крај. Повеќето од дијалозите што беа водени на отворено не ни ги слушав, не ни ме интересираа од што бев заслепен од убавините на есента и од убавините кои филмов ги прикажува од тој аспект...или можеби од што беа досадни. Не сум човек што може да каже дека не сака мелодрами, до душа немам ни гледано многу па за да коментирам од таа гледна точка, дали е добар или лош. Знам само дека ми беше досаден. Остана само за глумата да искоментирам. Секогаш кога ја гледам Џулиен Мур иам чуство ко да е пред плачење, секогаш и се насолзени очите. Рејмонд или Денис Хајсберт ми беше за пофалба, а Денис некако имам чуство ко да ми потфрли. Или па досадата што ми ја продаде филмов си прават да не ги оценам ко што треба.


5/10
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Тука сум вчера не ми отвараше форумов цел ден.
Прво да напишам за Far from Heaven. Не ми се допадна ич, ми сметаа боите цело внимание ми го одземаа, очекував што следно ќе биде портокалово и која нијанса на портокалово. Ја мразам портокаловата боја и есента ја мразам.
Клубов ко Холивуд ни стана, не смее да помине без гејови и црнци. :LOL: Тежок е животот кога си различен, луѓето се полни со предрасуди, ама на крај најубаво да си правиш што ти одговара пошто нели луѓето секако ќе те озборуваат. Мачно ми беше додека гледав, хомосексуалноста не ја гледам како болест и не ми е ни чудно ни шокирачки ако е некој геј така да не осеќав ништо. Исто и за врската со друга раса, кој што сака нека си прави не ме интересира. Ме иритираше ептен женава, како некој манијак за контрола, се да биде како што треба, како машина програмирана, морала да се мажи, да има деца, да биде добра домакинка, да го чува бракот по секоја цена и на крај се препушти малку на тоа што вистина го осеќаше ама џабе и се тоа со портокалова боја. 5/10

Е сега филмот што јас ќе ви го кажам го паметам како ептен забавен, одамна ми е гледан и сакам да го репризирам пак. Има се што сакате повеќето, забава и мистерија,агата кристи стил, мислам дека ќе ви биде ок и добро ќе си поминете без многу замарања.
Murder by Death (1976)

 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Murder by Death
Ха ха, интересно филмче.
8/10
Мислев дека ќе ми смета тоа што се осети во првите 10 минути, дека секоја втора изговорена реченица ќе биде некаков хумор, но не ми сметаше.
Прост хумор, пренесен од одлични ликови и актери, се толерира.
Убедливо најак ми беше кинезот или јапонец или што и да беше со неговиот adopted son :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Ja ke se vratam definitivno, do 2019ta sve ke izgledam :D

U meguvreme go gledav Isle of Dogs, so mackata lezejki do mene koja vprocem ne bese nesto posebno impresionirana :D
Obicno obozavam style over substance filmovi, ama tuka go povisija vlogot epten za na kraj da splasne sve, mnogu antiklimaticno bese, a hajpaa ko za lipanje
No kako i da e, predobro animirano filmce, ke ostane zapamteno. Ja ne go sakam Anderson bas ama zasluzuva pofalni filmov, super za vremevo so caj

<3

7 od 10.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
тоа е тоа, четврток дојде си клечи стариот наслов, вот брка муви со маусот, злате има обврски и не го тагна, тоа е тоа... реков ја, тешка несериозност, ќе си речеш луѓево у реален живот којзнае колку придонесуваат за општеството
 

Kajgana Shop

На врв Bottom