FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Abe prvo sum simnal od 72ra nekoj francuski so isto ime...
Pa posle 4 giga ovoj go cekav eden kup vreme...
Хахахахаха, welcome to the club![DOUBLEPOST=1518797697][/DOUBLEPOST]
И ја првиот пат така.. не го бриши, јак филм е, после се заразив со режисеров Ерик Ромер
3/3 Ама јас го избришав веќе.[DOUBLEPOST=1518797811][/DOUBLEPOST]
:pos:[DOUBLEPOST=1518798092][/DOUBLEPOST]@moongoses , @Gazpapir , @marinetti (ова ќе ти биде трет неизгледан, пази), @Bojan Van Buuren , @whatto , @AceCaleb , @Zarniwoop , @MyloXyloto (исто, ова ќе ти биде трет неизгледан) - имате уште 3 дена.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
Love in the Afternoon (1957)

Со филм на Били Вајлдер никојпат нема лош помин. Еден од авторите кој се има испробано и докажано во бројни жанрови иако можеби најпознат е токму по вакви романтични комедии. Така е и со овој наслов. Одлично сценарио, фантастични споредни ликови и ситуации како и сите останати кинематографски елементи. Филмот потсетува на комедиите на Лубич, има и некои слепстик елементи, а уште повеќе заради улогата на Шевалие.

Не знам за другите, но мене Одри во сите филмови ми е иста. Како да го игра буквално истиот лик од „Празник во Рим“, „Сабрина“, „Појадок кај Тифани“, „Мојата убава дама“ итн. Истата слатка (навидум) наивна девојка, која е во потрага по (постар) маж од високата класа. Точно, плени со својата појава на екранот, тука нема збор. Можеби затоа и успева да мине цело време со истиот лик. Купер супер се снаоѓа во улогата на богат женскарош.

Ако почнеме да анализираме мотиви и карактери, може да се најдат куп недоследности, но ваквата анализа ќе е несоодветна за овој филм. Не барајте ни морална поука.

Се на се, гледлив филм убаво раскажан со убаво вметнати ненаметливи комични елементи.

7/10
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Love in the Afternoon

Изгледан.
Овој ми ја уби серијата на добри филмови.Последните 3 филма што ги гледав се чисти 10ки дое овој ми поеба забавата.
Овој филм буквално може да се окаректиризира како silly.Dont be silly whatto.
Нема 2-10 минути to painful to watch последните 3 филма кој ги гледав беа Трее оф Лајф алмост 2 хоурс,Хеат 2-40 минутес и Мистик ривер 2-10 и никој не ми зададе временска болка покрај фактот што се мастерпис немав проблеми со часовникот во моментов(можеби и малку ја затупев со времетраењето на филмот) не ми е тоа главен аргумент зошто не ми се допаѓа но едноставно ова е лесно бара пократок рок,Одри е супер женска ја обожавам има веѓа као да ја цртала внука и со фломастер и ги направила по 10см што исто така нема врска со филмот незнам и зошто го пишувам посто в врска неам едноставно не ми се допадна,не беше забавен,немаше некоја ноиршка-љубовна конекција или кој кур едноставно лесен филм,very cheap мах ..

Не ми се лути Корвус ти знам сеа дома остриш сатар али битно е дека ти си уживала тоа е најбитното друго се е проодно
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.340
Набрзина: Love in the Afternoon не го гледаа: @Bojan Van Buuren , @AceCaleb , @Zarniwoop (на сите прв или втор неизгледан), и @marinetti и @MyloXyloto (на двајцата трет неизгледан). @marinetti треба по список да е следен за предложување, но со три неизгледани, го губи правото, ама еве, како и претходно, му даваме рок до среда, 21.02.2018 20:00 часот да изгледа еден од последните 3 филма за да го врати правото да предложува, ако не, го заменува следниот на листата.

Love in the Afternoon го гледаа пак 7 души и му дадоа средна оценка 6,8, што, верувале или не, е највисока оценка за филм во четвртиот круг. Тоа ќе проба да го исправи следниот предложувач, @Gazpapir кој избра филм од режисер што е сакан на форумов, со актер кој е исто така сакан на форумов. @Gazpapir рече дека нема да може да стигне да предложи филм и да напише нешто повеќе, па затоа еве јас ви го презентирам следниот филм. Во следниве 2 недели ќе го гледаме Enemy.

@wot - Film Club (Enemy: 19.02-04.03)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Опаааааааааааааааааа одличен филм кој вреди мора/треба/задолжително е да се репризира. Браво бе тоалетна хартија.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.540
@Gazpapir рече дека нема да може да стигне да предложи филм и да напише нешто повеќе, па затоа еве јас ви го презентирам следниот филм. Во следниве 2 недели ќе го гледаме Enemy.
Ме плени со презентацијата на филмов. Просто сум трогнат. :LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom