FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ватевр.
По кратка консултација, со мојот клупски консултант одлучив дека џабе си го комплицирам животот и дека сегашниот филм ќе го чувам за некој од следните кругови, а сега ќе предложам друг.
Нема врска, и двата се ромкоми само што едниот Австралијански лофи, а другиот црно-бел на Вајлдер. Уствари сега ќе беше добро да ми беше при рака A Good Year, којшто ги вклучува двата повода за славење 14ти Февруари, ама што е тука е.

Овие две недели ќе се сакаме, малку со Одри, малку со Гери, и сето тоа ќе го правиме попладне, во Париз. Со други зборови, филмов е највалентајнскиот филм што постои. Нема ништо поромантично од се што пишав погоре. Искрено сум изненадена што слабо гледаност има филмов од страна на членовите, многу е симпатичен и многу е филгуд, од друга страна е многу клише и веќе видена приказна, ама Били е Били и тоа го има направено по негови стандарди, така што е за неколку нивоа подобар од другите. Филмов јас го гледав брзо, ама нема да ми е проблем да си го репризирам, зашто стварно уживав додека го гледав, и не се сомневам дека еднакво ќе уживам и во репризата. Знам дека Апартманот на Вајлдер, е fan favorite на форумов, и не очекувам тоа да се смени, ама е добар знак дека ако го сакате тој, ќе го сакате и овој.

Се работи за Love in the Afternoon, а филмот ако го нема по америчкиве сајтови, ќе си го најдете на рутракер кај што има еден куп торенти со еден куп сидери што брзо симнуваат.

From Paris with Love,
Ana.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.566
А сцената кога се бореа двајца полуголи мажи? Дури и Злате се возбуди на неа :LOL:
Хахахаха. Ама нели беше многу геј сцената? Ко го залапа овој во вратот Шварци... Па му ја дигна ногата... :ROFLMAO::ROFLMAO:
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Love in the afternoon



Били ако не ми е омилен у топ 3 сигурно е. Тешко да има утка кај него на техничко ниво или сценариото коа е негово. Така и во случајов. Сценариото и дијалозите супер, многу убаво снимен, музиката тие 4-5 песни што сее вртеа таман одговараа и баш влегоа под кожа. Плотот исто тамански за овој тип ромкомчиња. Одри неодолива како и секогаш. Татко и' (Морис Шевалие) ми беше омилениот лик, го иам глеано и во други филмови и многу смешен и закон ми е тој негов акцент.
Значи се погодено али стигнуваме до Гери Купер. Престар бе за Одри да се заљуби у него и да ми биде биливбл. Плус ич не ми личеше за тој лик. Го иам глеано и во други ромкоми каде шо горе доле му одговара улогата, а овде никако не ми идеше, шкрипеше. Плус ми фалеше клучното, хемија меѓу двајцата заљубени. Значи се се на ниво али без главната состојка ништо посериозно не праиме.
Тоа е, по мене кај Купер се сопна филмов. Далеку дека е лош, севкупно сосема ок филмче, али мислам некој друг да беше место него, друга приказна ќе се раскажуваше.
И забораив да го спомнам воведот, и смешен и убав и романтичен и се'.. Poodles do it :pos:

исто како и првиот пат 6,5/10
 
Последно уредено:
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Грандисимо Лојалност :cuc:
Го изручка филмот уште пред да биде ставен насловот Машина (y)
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Ќе пишам кратко за да не замарам многу зш сум назад ептен.

Serendipity - 7/10 - It was fun to watch!

- Што знам бе :D Некако не сум по романтики ич ама филмов ми беше океј, не ми беше ич досаден. Приказнава малце океј, филмска љубов, не верувам у такви работи. Освен Кејт што е неверојатно преубава и што е светла точка на филмов, други светли точки се глумата на Џон ( искрено мислам дека е потценет глумец) и и и Џереми Пивен у филмов е лудница ( хахах ). Музиката ми беше врв!

- Сценава :D


House of Tolerance - 3/10


- Предосаден. Која е поентава на филмов? Со што ве задржа вас да го гледате? Што сака да ми каже филмов? Поима немам што да пишам освен ПРЕДОСАДЕН. Може немам уметничка душа па не го разбирам, ако веќе има нешто за разбирање во филмот. Тројкава е ставенa ради неколкуте убави девојки. И ми беше врв кога ги извади влакненцата од пликото и кога ги мирисна и фацата што ја направи. DAAAMN. Не го разбирам филмов.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ќе се надоврзам кај што застана Гранде.
Воведот значи. Како што тече воведот, мене inevitably ми се заглавува у памет песнава*

Двете се многу кјут. И воведот и песната. За филмот сега дознав дека траел над 2 саати, а ич не се осеќаат, немаше ни една сцена што ми затупува, и all in all ми беше многу симпатично да го глеам и на реприза. Еве Гранде нешто се буни за Гери, а и со право зашто 30 години се разлика со Одри. Ама ааааааа во Сабрина не ти сметаше, а? Многу хемија ти имаа Боги и Одри? Мене малку ми скрши филм искрено, кога дознав дека Боги ич не ја сакал Одри и дека не ја почитувал ни како актерка ни како жена, broke my heart really :place:
Ама океј, еве мене не ми чкрипеше ништо меѓу Одри и Гери, освен ЕДНА сцена, во Операта кога се вртеше овој околу неа па не ја позна, па ја позна ама некако целиот збунет, ко да не знаеше кај се наоѓа. Е таа сцена цела ми беше зачкрипена. Квартетот беше лудница! Најлудница сцена: Гери ја весла Одри на Сена, квартетот на кајак по нив. Исто Гери оди во турска бања, квартетот до него - му свири балади. Ко на цртаните. Музиката беше феноменална! Исто и дијалогот, ама тоа е standard issue во овие филмови. Стварно неам лош збор да кажам за филмот. Памтам дека последната сцена кога ја гледав прв пат ми беше многу tense, ама сега на реприза ми беше малку на граница меѓу heart-breaking и cringe, во секој случај е најинтензивната сцена во филмот.

8/10


*Коинцидентно или не, оваа верзија (инаку мојата омилена верзија) е снимена за филм што исто така е со дејство во Париз, и исто така има висока оценка од мене, и многу го сакам.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
@Corvus
Последната сцена ми беше најдобра со нив двајца..

А за Гери, значи он и ко посебен лик не ми идеше, и плус заедно.. а се друго супер :(

За Сабрина чим сум дал 8ца не ми сметало, али од дамна е тој треба реприза.. А иначе такви работи на приватен план ич не ми кршат филмови, шо сакаат нека прават баш ми е гајле искрено, али у филмот мора да се пазат некои стандарди :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
@Corvus
Последната сцена ми беше најдобра со нив двајца..

А за Гери, значи он и ко посебен лик не ми идеше, и плус заедно.. а се друго супер :(

За Сабрина чим сум дал 8ца не ми сметало, али од дамна е тој треба реприза.. А иначе такви работи на приватен план ич не ми кршат филмови, шо сакаат нека прават баш ми е гајле искрено, али у филмот мора да се пазат некои стандарди :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
A girl may look as pure as freshly fallen snow, then suddenly you discover the footprints of 100 men.
7/10
Ми почна доста интересно со овој напетиов шо сакаше да го убие, криј се прај се вамте тамте и после некако ептен се даде фокус само на овие двајцава. Во тој момент горе-долу го изгубивме присуството и на таткото кој ми беше ептен интересен лик.
Промискуитетот филмот шо го фураше не ми се допадна а и разликата од 30 години меѓу двете „гулапчиња“.
Тие џипси музичарите ептен знае да идат на нерви.
Одри е рај за очи.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.566
Што да се каже бе за филмов? Cute е. Ама по малку педофилски. :rolleyes: Пробав да глумам дека Одри не го засака Гери, туку му го засака богатството, ко што прават денешниве спонзоруши, ама не бе, по само 5-10 минути ќе увидиш дека стварно е заљубена до уши во него. Што се не направи да му се доближи. И успешно беше. Ама не го сакав Гери ич, и цело време навивав да се разделат. Не дека беше стар, туку дека беше таков „женскарош“. Затоа не ми се допадна што филмов заврши без хепи енд. За мене. :mad:

Татко и беше ептен кул лик, штета што не му отстапиле повеќе простор, ама мене ептен ми се допаднаа ликовите и на типот со жена му од стартот на филмот и неговите воздивнувања како реакција на нешто кое не му се допаѓа, пресмешен ми беше. И исто жената што го тепаше кучето. Толку беше опседната со себеси, што не ни забележуваше што се случува околу неа. Имаше убави комични моменти и со двата лика.

Баш правевме муабет со @Corvus - во тоа време зрелоста кај мажите веројатно била поим за сексапил. Не е само овој филм од старите, пред 70-тите и 80-тите, во кој постари мажи се претставени како пример за убавина и по кои се палат млади и привлечни жени. И во реалноста веројатно било слично. Мускулите и педерастичните фаци и фризури дошле на сцена многу подоцна, па така - секоја генерација со своите барања, и некако се навикнав на фактот што љубениот на Одри беше постар од татко и. :pos:

Убаво филмче. 7/10
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Abe prvo sum simnal od 72ra nekoj francuski so isto ime...
Pa posle 4 giga ovoj go cekav eden kup vreme...

Ne mozam da go hejtam, mi dojde ubavo na ladnovo, caj i crno bel film na tv... :kafence:

Mi se dopadna bidejki mi legna nacinot na raskazuvanje, linearno, bez tupenje, bez komplikacii... samo uste edna ljubovna prikazna.
Audrey e boginja, mislam deka sama po sebe gi vivnuva filmovite so nekolku oceni nagore, samo so pojavuvanje...
Mi se dopadna komicnosta, ljubomorata kaj fraerot, klasika prikazna...

Ne mi se dopadna starecov, ne odgovarase na profilot, ne odgovarase so Audrey... ali mislam deka ne e ljubomorata vo mene sto zboruva.
Nemaa hemija, ama napomenavte, se zaljubuvale na vremeto vo vozrasni i zreeni (ironic) mazi.

Feel good mi bese mene.

3/5

Update za conan, ne znam sto e so filmot, ama vtor pat me zaspa posle 5 minuti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom