FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
T од True Detective нема. Мене ме потсеќаше малце на Memories of Murder со девојкиве, со житата,трските и сите други ливади, па и со нежните раце.
Имав некои емоции на почеток, ми беше интензивно, али премина во стандардно детективско филмче и ми стана мех. Додека гледав кога го дадоа првпат Себастијан претпоставив дека е он замешан и испадна дека е. wow. Просечен филм.

6/10
 
Последно уредено:

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Marshland

Потсетуваше на првата сезона на True Detective и тоа страшно многу. Од кадри, дијалози, музика, атмосфера... Не дека не потсеќа и на други детективски филмови кога е во прашање приказната. Беше како склоп од повеќе холивудски па и европски филмови. Иако нималку не се слични, ме потсети на De behandeling, предлог во клубов.
Не понуди ништо ново и невидено за мене, можеби и поради фактот дека имам изгледано доста детективски филмови па можев да заприметам на кај ќе тера иако имаше некои интересни твистови кои ме замислија и ми ја зголемија љубопитноста. Баш поради тоа и кинематографијата можам да кажам дека уживав во него. После ова, следна етапа ќе ми биде гледање на латино трилери од оние многуте што ги имате предложено. :D
А, да, ќе заборавев. Треба и да се читне малку за бурната историја на Шпанија, граѓанската војна, нацистите и white terror за да се пополнат оние делови на слагалицата кои фалат. Обично Шпанија малку се спомнува кога е во прашање WW2, па знаењето за нивната историја ми е оскудно и избледено. Но, тоа е друга тема.
Поради тоа што имаше одлични кадри, атмосфера и прилично добра приказна, а од друга страна му фалеа инвентивност, динамика и уникатност, добива една добра 7 од мене.

Збор, два за минатите предлози.

Love in the afternoon

Океј филмче кое ќе успее да те релаксира, поготово кога ќе го гледаш после шпанскиов. Ќе ти го прикаже одлично начинот на машко-женските односи некогаш, за да можеш да направиш компарација со денешниве. Но, му фалеше некоја длабочина за да биде нешто повеќе. Мислам дека ова е прв пат да ја гледам Audrey Hepburn (срам да ми е). Пладневно расположение и црно бел филм, па нема да бидам строг и ќе му дадам 7.

Detour

Го гледав уште кога беше предложен, но не најдов време да седнам и да напишам нешто за него. Можеби затоа што не ме импресионираше никако. А сум знаел да бендисам ноари, но ете, овој не ми легна. Можеби поради прекраткото траење па некако ми беше како на претрчување, можеби поради линеарната структура.. Мунгусот има една добра реченица напишано: "За мене ноар треба да има гангстери и приватни детективи, се останато ми е драма/мелодрама."
Дефинитивно го нема поминато тестот на времето, па ни од мене нема да добие пролазна оцена, 5
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
La Isla Minima

Онака просечен детективски филм, не знам, дали сум навикнат на многу повеќе од шпанскиве трилери ама очекував твистови и мајндфакови. Далеку од досаден, имаше многу јака атмосфера налик скандинавски трилер, уште со дождовите и мрачното време многу ме потсети на нив. Има некоја нишка на True Detective as well мислам најмногу поради сетингот и кадрите. Ова со Франко и тоа дали бил убиец едниов детектив у тоа време или не на крај излезе дека е само за да се пополни време, мислев да не ја поврзат типката шо ја убил со сегашниве девојки ама слабо. Не ми беше досаден, затоа ми беше малку над просекот.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.410
Поени од реакции
42.662
Јас го изгледав пак, ама ме мрзи да пишам :D
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ех.
Филмов.
Класичен МанУтдЧемпионс филм, јас до Alive уште неам стигнато ама сигурно е на ниво на другиве два. I'll be looking forward to it. Ми се свиѓаат изборите на дечково, ќе ми биде криво да не фати услов да предложува следниот круг, ептен ми легнуваат, жанровски ме погодува де судски драми де детективски драми, кул, кудос. Поработи на случајот за следниот круг Чемпионс.

Е сега за филмов малку, искрена да бидам не беше на ниво на некои други филмови во жанров, многу непотребни работи имаше (во овие филмови научени сме да обрнуваме внимание на се можно што се случува и што се кажува), дали постоеа за да не насочат у погрешен правец или не, не знам ама еве прво што ми текнува е муабетите со жена му на џандаров по телефон што ги правеа.... Зошто не ми се јави кога се врати? - Касно беше. - Колку касно? - Касно ти викам, не ме замарај сеа... Океј? Или што беше битно минатото на другиот џандар што бил во Гестапото на Франко? Каква врска имаше тоа со тековново дејство? Никакво.
Оњелл.

Што знам, многу чуден ми беше филмов. Убиецот ми беше пренеобработен, два пати го видовме ама не е тоа ни толку битно, мене мотивот не ми е јасен уште. И толку луѓе се замешаа што веќе не знам кој стварно испадна на крај замешан, кој не. Освен Кини, пошто го собраа со камионче. А за тој со нежните раце демек се дозна кој е ама ништо повеќе од тоа. Далеку е филмов од некои шпански трилери како што се оние на Ориол каде точно се знае кој е кој и што е кулминација, што е пресврт, што е мотив и слично....

Во секој случај, му дадов 7/10 пошто не беше да речеш... лош, си беше просечен за жанров. А и горенаведениве работи не се некои којзнае какви пропусти туку многу повеќе preference based забелешки.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Day for Night (1973) aka La nuit américaine



Како што најавив после Пеење на Дождот, пак филм за филмот само сега европски, од еден од најпознатите Француски и европски режисери, Франсоа Труфо.
Нема што друго да должам, релативно лесен за глеање, прилично смешен ми беше коа го гледав првпат па ќе видиме сеа на реприза
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Филмот што ги скара Годар и Труфо :LOL:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.703
Поени од реакции
33.339
Шеесеттиот филм го гледаа деветмина (заедно со предложувачот кого го мрзеше да пише :D) и му дадоа средна оценка 7,0. Го испуштија: @grande-juve (прв неизгледан), @wot , @Bojan Van Buuren (втор неизгледан), @MyloXyloto , @Хоуп (трет неизгледан, црвен картон).

@wot - Film Club (Day for Night / La nuit américaine: 16.04 - 29.04)
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Marshland

И на реприза и уморен ме внесе и држеше. Мене не ми сметаат филмови кои да речеме "се веќе видени" или по некојси шаблон, се додека се квалитетни. Овој си имаше прејака атмосфера, предизвикуваше уживање иако паралелно имаше мрачни и грозни случувања. Плус, I always liked it slow. Кинематографијата одлична посебно дронските кадри беа прејаки, од прв до последен.
Ова може е филм поише праен за Шпанците, со секундарната/паралелната приказна за периодот на Франко кај што едниов детектив бил главен, и дека тоа минато не може од корен да се исече и сеуште живее само во некој си поинаков облик. За таа цел и беа ликоите на Миризливи раце, Началникот или шо и да беше и новинарот/фотограф. Затоа мислам и дека убиецот и неговиот мотив не беа разработени, зашо режисеров поише ја користеше истрагата за да ги покаже состојбите пред и после Франко, матното минато и сегашност.
Како и да е, мене фокусот ми беше на истрагата, детектививе беа супер и изглумени и напишани. Беше спор у целина али динамичен у контекст дека не се задржуеше премногу на осомничените и слично, него у тој дел баш брзо идеше прогресот и си имаше тензија потребна за крими трилерчиња/драми.

Севкупно, 8/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom