FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
Злате, човеку, што ми направи. :shok2:
Ќе се обидам, ама не сум сигурен дека сум спремен да го репризирам.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.406
Поени од реакции
9.279
Titanic
Да не го репризирав толку пати откако прв пат го изгледав ќе ми беше може и еден од омилените по тоа како тогаш го доживеав и како го памтам од првиот пат, сега ми е досаден за гледање, може и од репризите а може и филмот си е досадничок дека долг.

Филм за тажната приказна на патниците од бродот Титаник и една љубов која не познава граници и победува се и трагичен и многу тажен крај кој највеќе е заслужен за она што е филмот денес за повеќето. Големината на целиот филм уствари е што публиката е фатена на емоции. Затоа што друго ништо ново не сме виделе. Љубовта меѓу овие двајца е во секој втор филм, еден ептен богат друг ептен сиромав, нив тоа ништо не им значи, ама затоа па сите околу нив се против, па борби, тешки моменти и нели љубовта на крај победува се. А од друга страна па да не беше тоа што филм ќе беше ако само гледавме што се дешавало со бродот.
Тоа што е долг, долг е вистина, ама ете нели треба време за да се соживееме со љубовта на овие двајца па крајот да има повеќе ефект...

Најголема трагедија во филмов е класната поделба дури и кога се работи за живот и смрт. Богатите како повеќе да заслужиле да живеат само затоа што имаат пари, а оние сиромашните не заслужуваат да живеат, небитни се. Страшно.

Сепак каков таков филмов и за мене има значење, дел од спомените ми е...
Да го гледав сега прв пат ќе му дадев 6, ама затоа што е дел од едно време во кое сакам да се вратам па макар само овој филм постоел, ќе му дадам 7. И кога ќе имам дете ќе му кажам: Сине, ова е филм од детството на мајка ти. Гледај го и немој повеќе да го репризираш. : ))

За некој може е класика која вреди да се репризира, според мене најдобро е да се остави таму кај спомените пошто подобро ќе си помине.
7/10
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Не се сеќавам да сум го гледал, ама сепак приказната ми беше позната, нема кој не знае за Роуз и Џек, без разлика дали го гледал филмот или не.
Титаник е голем филм и не мислам на должината. Исто како што во фудбалот, Реал, Милан, Јунајтед важат за големи тимови, тоа е Титаник меѓу филмовите.
Мене Џек и Роуз ми беа малку досадни, интересно ми беше да гледам како луѓето ги минуват последните моменти од нивниот живот. Поголемиот дел во паника, борба да се спасат, секој за себе, без разлика дали ќе биде на сметка на на дете или жена. Но имаше и такви кои ме импресионираа максимално, каква достоинствена смрт само имаше капетанот на бродот, зад кормилото, па и тој што го направил, инженерот, оркестарот свири се до последен момент :cuc: Филмот ќе го паметам по овие работи и тој што си свирна куршум во главата :D Џек и Роуз ми се мех...
7/10
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Ako sleden e Gladijator - ke vi ja zatvoram temava! :pos:

Me vrati u detstvoto. Najdobriot film sto postoi! Sekoj vtor sto izgledal 15tina filmovi se na se go zborese ova. Niz masata toj glasese za najdobriot film. Koga go davaa na tv, site se parkiravme na kreet i go gledavme Titanic! Kasetite mi bea samo za crtani. Bratucetkite mi sobiraa slikicki, site zatreskani u Leo, na video muzickite cestitki na edna od 5tte programi sto idese site za veridbite ja poracuvaa Celine Dion so My Heart Will go On! Bese fenomen! Ko demek u Makedonija e snimen.

Od denesen aspekt, ako go izememe tehnickiot, go gazi malku vremeto. Naviknati sme na kompleksnost. Takva naivnost i ednostavnost funkcionirase samo vo toa vreme. Me spuka nostalgija, ljubov za togasniot nacin na glednaje filmovi, lesni ljubovni beating-the-odds prikazni proagjaa. Ko da nemase cinicnost. Roze i Jack bea THE embodiment of love za site, idoli, site zaedno sploteni navivajki da gi pobedat zwobnite bogatasi koi na soncev den drasticno igraa na klasnata razlika-karta, ne pak vo ocite na opasnost za nivnite zivoti. Filmot ostavi zad sebe kultni sceni, zapamtlivi, go zacuva duhot na edno vreme vo sebe. Posle nego site so ogromen entuzijasam gledaa drugi ljubovni filmovi, ko da si baraat fix, a mene seto toa mi bese veke premnogu poznato, projauvanjeto na ljubovta kon toa sto eden film moze da razbudi i pogodi vo tebe. Toa ja godini unazad go imav, sozdadeno nekoj random den, posle rucek, so tatko mi ispruzeni gledajki nekoj film ko... Smokey and the Bandit.

Also, nikogas nema da se bunam za film od Cameron. Cicevo e genij, pravi film na 10 godini, koj ke bide zboren slednite 3-4 ko najdobriot u istorijata.
I se taka odnovo.

Interesen krugov. :icon_mrgr: Odamna nemav gledano film od preku 3 casa.

3.5/5
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Ова ми беше еден од мотивите да го предложам Титаник, твојот коментар за досадниот втор круг. ;)

Инаку, за оваа прилика, во моментов симнувам Titanic фајл од 68 GB. Најголемиот кој било кога сум го симнал. Сакам да биде спектакуларно. Барем приближно ко тогаш!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Ова ми беше еден од мотивите да го предложам Титаник, твојот коментар за досадниот втор круг. ;)

Инаку, за оваа прилика, во моментов симнувам Titanic фајл од 68 GB. Најголемиот кој било кога сум го симнал. Сакам да биде спектакуларно. Барем приближно ко тогаш!
Hahaha, od kade? xD Ja go najdov po privatnite samo ~90.
Ne simnuvase, se iznervirav i go turiv od 12tina.

A duri nemav mesto za 90 uste eden bluray pa go izbrisav La La od 40 koj go cuvav za arhiviranje. :(
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Od denesen aspekt, ako go izememe tehnickiot, go gazi malku vremeto. Naviknati sme na kompleksnost.
Цццц е како бе Воте технички го гази времето :D па се уште е најубедливиот брод што потонал на филм, се уште потонува уверливо и екстравагантно и ниту еден CGI не може да го долови она :D

Злате, ќе мора да го репризирам, инаку лани го дававме на кино кај нас на факултет и имаше едно 100 души публика, од кои најмногу тинејџери и велеа дека никогаш не мислеле дека ќе го гледаат Титаник на кино.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Цццц е како бе Воте технички го гази времето :D па се уште е најубедливиот брод што потонал на филм, се уште потонува уверливо и екстравагантно и ниту еден CGI не може да го долови она :D

Злате, ќе мора да го репризирам, инаку лани го дававме на кино кај нас на факултет и имаше едно 100 души публика, од кои најмногу тинејџери и велеа дека никогаш не мислеле дека ќе го гледаат Титаник на кино.
Ne be, ne sme se razbrale, tehnickiot del na strana pisav, koj uste stvara tenzija, se drugo e premnogu obicno... od nacin na raskazuvanje, dijalozi i se ostalo... ne bi prosol ni kako prosek u denesno vreme poso ne nudi nisto novo i vozbudlivo... dodeka pak kako sto pisav takvi filmcinja na vremeto mnogu proagjaa.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Ne be, ne sme se razbrale, tehnickiot del na strana pisav, koj uste stvara tenzija, se drugo e premnogu obicno... od nacin na raskazuvanje, dijalozi i se ostalo... ne bi prosol ni kako prosek u denesno vreme poso ne nudi nisto novo i vozbudlivo... dodeka pak kako sto pisav takvi filmcinja na vremeto mnogu proagjaa.
Епа тоа е кога пишуваш на латиница :( не те разбира човек...

Не се слагам баш дека начинот на раскажување е обичен и дека денес не би прошол, приказната баш е класично структуирана за холивудски филм и денес не гледам големи отстапувања во структурата на приказните што ги прават. Факт е дека ретко има „вакви“ филмови сега, но тоа е затоа што новите генерации се менуваат и индустријата се адаптира на публиката.

Погледни го само колку е романтичен и носталгичен постот на Злате со кој го најавува Титаник. Филмот е скроен баш за во кино и токму во тоа кино од тогаш, денес не би поминал затоа што ќе остане незабележан во ера на суперхеројски филмови, а не дека не би можел да се носи со класичните драми. За мене Титаник е класична драма и како таква, не ми изгледа дека старее, шо знам... Не дека филмот измисли топла вода, али е совршено изработен во секој поглед, погледни ги само карактерите, онакви ликови ретко се пишуваат за да бидат уверливи.

Кога лани го прикажувавме на кино кај нас како што спомнав погоре, имав еден, буквално еден другар кој никогаш го немаше гледано Титаник. Кога заврши филмот и излеговме од салата, ми рече дека не видел толку уверлив женски лик на филм, беше едноставно восхитен од тоа како може да биде изработен ликот на Кејт Винслет. Сепак, тој го гледаше со свежи импресии, додека јас си ги евоцирав изминатите спомени кога бев дете и го гледав на кино и се плашев дека бродот е толку голем.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
сега треба во 3D да го гледате филмот
BD50 / ISO / Blu-ray / 1080p / 3D 139.84 GiB
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Епа тоа е кога пишуваш на латиница :( не те разбира човек...

Не се слагам баш дека начинот на раскажување е обичен и дека денес не би прошол, приказната баш е класично структуирана за холивудски филм и денес не гледам големи отстапувања во структурата на приказните што ги прават. Факт е дека ретко има „вакви“ филмови сега, но тоа е затоа што новите генерации се менуваат и индустријата се адаптира на публиката.

Погледни го само колку е романтичен и носталгичен постот на Злате со кој го најавува Титаник. Филмот е скроен баш за во кино и токму во тоа кино од тогаш, денес не би поминал затоа што ќе остане незабележан во ера на суперхеројски филмови, а не дека не би можел да се носи со класичните драми. За мене Титаник е класична драма и како таква, не ми изгледа дека старее, шо знам... Не дека филмот измисли топла вода, али е совршено изработен во секој поглед, погледни ги само карактерите, онакви ликови ретко се пишуваат за да бидат уверливи.

Кога лани го прикажувавме на кино кај нас како што спомнав погоре, имав еден, буквално еден другар кој никогаш го немаше гледано Титаник. Кога заврши филмот и излеговме од салата, ми рече дека не видел толку уверлив женски лик на филм, беше едноставно восхитен од тоа како може да биде изработен ликот на Кејт Винслет. Сепак, тој го гледаше со свежи импресии, додека јас си ги евоцирав изминатите спомени кога бев дете и го гледав на кино и се плашев дека бродот е толку голем.
Ne mozes da go zemes nostalgicnoto cuvstvo sto go imame od filmot i da go meres so cuvstvo koja nekoja nova kvalitetna drama ke ti iznudi.
I da kazes eve se nosi. Go gledame od razlicna prizma i ne mu sudime fer, bidejki kako standalone film, denes da go pustis e prosek.
Zborime pod predpostavki da ne postole efektite i brodot, tuku romansata. Bidejki ipak e brodot samo seting.
Ne znam drugar ti sto videl vo likot na Kate, mene kompletno suprutno mi bese, mnogu loso napisan lik, borderline cringe.
Ako nesto mi e filmski turn off e koga likot prai neso so irl nikad ne bi go naprail nikoj.
I zatoa sekoj koj ke prikaze covecnost na ekran od mene dobiva najviski oceni. A Winslet imase potezi so bea komicni.
Jas go gledav so zenska i se smeese na nekoi sceni od so bea cringe, za koi i ja bev svesen ama zasenet od cuvstvoto sto go imame za filmot - go branev.

You jump I jump ti e ala if you are a bird I am a bird notebook.
Prosek romansa at best.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Hahaha, od kade? xD Ja go najdov po privatnite samo ~90.
Ne simnuvase, se iznervirav i go turiv od 12tina.

A duri nemav mesto za 90 uste eden bluray pa go izbrisav La La od 40 koj go cuvav za arhiviranje. :(
Не знам кај беше, ама еве три дена како се симнува. Од 100 Kbps погоре не мрдна, а "дури" 9 сидери имаше. :) Едно време дури и upload-от ми беше поголем од download-от, па морав да го ограничувам. Ама ќе го чекам! И така не можам да гледам деновиве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom