FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ништо не ми смета и не се заебавам.
Добро јас мислев се заебаваш, дека снимка од мобилен е малку тешко да се гледа. На пример ако гледаш корејски филм на кино снимка со мобилен не знам што ќе се види.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
1. Не ми пречи
2. Не ми пречи, ама зависи од филмот
3. Да не е кино снимка
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
1. го нема да се симне на торент, но затоа може да се гледа на youtube, vimeo, dailymotion...
2. има само англиски превод за филмот
3. квалитетот на снимката е послаб од стандардниот или од отстапките кои сме ги правеле како DVDRip и сл. односно, која е најдолната граница за квалитет на снимка која би ја издржале и во кои услови.
1. Ако е зорт не, со оглед дека може да се симне од овие сајтови и да се гледа на тв.
2. Не би пречело.
3. Ако е добар филмот, може се додека се разликуваат ликовите.
4. За кој наслов се работи?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
4. За кој наслов се работи?
Не станува збор за ништо конкретно, онака прашав само колку да видам дали може да се направат некои отстапки. А може и наскоро да гледаме некој филм кој се совпаѓа со некој од описите погоре, who knows... ;)

Во секој случај, што и да е, нема да е лоша снимка од типот на TS или CAM, Screener или пак лош TVRip (освен за македонски филм).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
7/10
Океј филмче, стандардна Џибли анимација, супер музика, добра приказна.
Не знам зошто се викаше Princess Mononoke though, Wild Boars или The Curse можеби се посоодветни имиња.
Мислам дека малку му е поминато времето, загарантирано подобар би ми бил да го глеав порано/коа бев помал.
Многу гадни тоа демонот/тентаклите.
1. го нема да се симне на торент, но затоа може да се гледа на youtube, vimeo, dailymotion...
2. има само англиски превод за филмот
3. квалитетот на снимката е послаб од стандардниот или од отстапките кои сме ги правеле како DVDRip и сл. односно, која е најдолната граница за квалитет на снимка која би ја издржале и во кои услови.
1. МИ ПРЕЧИ
2. ОК Е
3. МИ ПРЕЧИ
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Quick resurface od mene

Go izgledav Mononoke, zasega najslab od gibli i site tie anime neamerikanski, no sepak soliden. Ona sto funkcionira i gi pravi uspesni crtanive e toa sto od start pregolemata kreativnost i stil te vpivaat vo prikaznata, ko dobro raskazena bajka od baba mi so attention span koj sum go imal na 5-6 godini. Ko da ja osekas magijata na vrvot na trepkite i si svesen okolu toa. Transportiran si vo toj svet, veruvas deka postoi ili postoel, navivas.

Edinstvena zamerka mi e isto dolzinata, malce gubev na koncentracija a i prikaznata mi bese nekako... opsta. Mislam, super leeri i duboќina, ali ipak mnogu straightforward. Odlicen predlog sepak!

3ipol od 5.

Kje probam ponatamu da gi izgledam drugive, nekoi 5-6 filmovi se mislam...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Princess Mononoke (1997)

Ова ми е втор филм од Мијазаки по Spirited Away кој го гледав пред некоја година. Првиот ме остави во прашалници, затоа што појма немав што сака да каже со сите тие чудни суштества од (најверојатно) јапонската митологија. Среќа овој филм не опфаќаше такви елементи, барем не во толкави размери да биде неразбирливо за тие што немаме познавања од нивната историја, митологија, фантазија или што и да е.

Филмот е прекрасно нацртан. Многу живописни цртежи од пределите пребогати со детали. Животните многу реално нацртани, далеку од онаа едноставност и невиност на ликовите што ги имаат цртаните филмови на Дизни. Но би рекол дека квалитетот на анимацијата беше малку под нивото на Дизни. Приказната интересна, ликовите добро изградени, немаше типични црно-бели поделби. Не ми делуваше долг, задржуваше внимание цело време. Буди интерес и за понатамошни авантури на Ашитака и Сан. Сепак, некако ми остави впечаток дека тинејџерите се вистинската публика за овој филм. Би минал и за помали деца да не беа бројните сцени со крв и насилство. Можеби да го гледав пред 20 години кога излегол, ќе ме импресионираше повеќе.

7/10
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
The Age of Shadows

Маки мачев со филмот додека го догледам. И генерално имам проблем со корејски филмови, ликовите тешко ги распознавам, јазикот ми е напорен и не можам доволно да се концентрирам за да ја следам приказната. Морав да паузирам неколку пати бидејќи чувствував дека паметот ми е скроз на друго место. Не успеав воопшто да се внесам во приказната. Кога би морала да го опишам со една реченица би рекла - филм за луѓе што се способни да умрат за она во коешто веруваат. Не велам дека филмот е лош, туку важи она класичното - не е до тебе, до мене е. :cenzura: Оценка 6/10.

Princess Mononoke

Ги сакам анимациите на Мијазаки, My Neighbor Totoro и Spirited Away сепак ги задржуваат првите места. Линеарна приказна, патување со цел, типична бајка која кога би се анализирала преку Морфологија на сказната од Проп со сигурност би ги пополнила сите елементи. @Zlatikevichius ќе ме разбере на што алудирам. Природата во анимациите на Мијазаки како да добива своја душа и како да е екстра лик покрај оние специфичните, егзотични карактери. Мистиката на мајката природа и нејзините синови конфронтирана со железната фабрика на индустријализираниот човек е борба која носи убава симболика за возрасните, но и порака за децата. Оценка 7/10.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.820
Поени од реакции
5.926
Не знаев дека сум го имал гледано Princess Mononoke, и тоа многу одамна како мал, без превод, на некој странски канал. Баш се сетив на сцената на вепарот кога станува демон и дека на Богот ќе му ја пресечат главата. Трауми за тогашно дете. Aма не за дете како мене. :D
Сторијата беше толку линеарна што уште тогаш бев ја разбрал пораката која ја испраќа цртанот. Можам да кажам дека анимацијата ми била предобра, како и да не била во 90тите кога еве и после 20тина години сеуште е одлична? Одлично претставена бајка, со одлични пејзажи. Спроти нив, брутални сцени. Мини ми беше воодушевен. :)
Но, за разлика од тогаш, денес како да сум го надраснал анимево и не успеа да допре до мене толку, ниту пак да ме заинтересира посебно. Како да беше превише преџвакано и уедноставено. Можеби затоа што го знаев крајот или само сум остарел? Сепак таргет групата се тинејџери.
Овој ми е втор гледан јапонски аниме во последно време. Како дете сум гледал стандардните Digimon, Dragon Ball, Pokemon, Yu- Gi - Oh, оној со вртимушките. Може и заборавив некој.
Grave of the Fireflies кој беше предложен на форумов, ако добро се сеќавам минатата година, успеа да ме остави без здив и го оценив доста високо. 9, 9.5 мислам.. За разлика од него, Princess Mononoke од мене добива една солидна 7ца, помалку заслужена и на носталгија.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
А бе мене гледан ми е, само не ми се пишува нешо.. :oops: пиши му 8ца од мене. Следен кој ќе предлага?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom