FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
И јас како @Anon веќе го имам гледано филмов, искрено, не ми остави некој особен впечаток, освен кинематографијата, па затоа не планирам да го репризирам. Сум му дал 6/10 на LB тогаш.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Sideways (2004)
Со филмов прв пат се соочив одамна по случаен избор на препораки на ИМДб, си викам ај дај шта даш. Тогаш испадна добро освежување јер малку ми осткршнуваше од оние класични амерички комедии (сеа коа ќе помислам и не баш). Како и да е, видов после тоа дека е правен според книга, па ја ставив и неа na to be read листата. И оставив малку да проветрее низ времето. Едно добри 10 години ваљда. Се до моментот кога имав услови истата да ја порачам од странство и прочитам (и покрај делумно декуражувачки рецензии) и пак да му се вратам на филмот. И пак да ми проникне кисела насмевка коа Мајлс го пие скапиот винтиџ у пластична чашка у некој буркеркинг ( :D ).
Отпрва бев скептик за филмов дека неговото навраќање нема да ми ја направи онаа драж како првиот пат, (обично тоа се случува во филмови-откриени-по-случаен-избор). Но испадна дека филмов не само што ми го даде соодветното расположение, туку и на некој начин се пронајдов со главниот лик.
У принцип, типот, преку својот малку елитистички настроен вкус кон виното, полага надеж на веќе завршената врска со неговата бивша жена. Од друга страна неговиот другар ја согледува неговата глупа меланхолија и со својот пристап на ебачиште пробува да му помогне, а и самиот да си ќари нешто на страна пред да го каже судбоносното „да“. Маја е мојот идеал за девојка која ако некад ја запознам, би забораил на сите бивши и би направил све за да бидеме заедно :D .
И пак не ја сфатив поентата со мерлото - зошто долку го мразеше, освен што спомна дека е некој вид на конфекција од вино? Па бившата обожаваше Шардоне :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
1584894042779.png

@Zlatikevichius, табелата вели ти си на ред. Нешто ми забушавате со @Anon, @Corvus и останати ич да не ги спомнувам.
Него и термините во табелата нешто не се како треба, провери.
У принцип, типот, преку својот малку елитистички настроен вкус кон виното, полага надеж на веќе завршената врска со неговата бивша жена.
...
И пак не ја сфатив поентата со мерлото - зошто долку го мразеше, освен што спомна дека е некој вид на конфекција од вино? Па бившата обожаваше Шардоне :D
Многу добра беше сцената кога Џек праша зошто се вика пино ноар а виното е бело, а Мајлс му вика не поставувај такви прашања ќе мислат дека си глуп :)
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Прегледај го приврзокот 239768

@Zlatikevichius, табелата вели ти си на ред. Нешто ми забушавате со @Anon, @Corvus и останати ич да не ги спомнувам.
Него и термините во табелата нешто не се како треба, провери.
Многу добра беше сцената кога Џек праша зошто се вика пино ноар а виното е бело, а Мајлс му вика не поставувај такви прашања ќе мислат дека си глуп :)
Јас само тој го изглеав Under the Silver Lake, ептен тапа ми беше, coming to think of it, треба и рецензија да му напишам.
Не можеме сега да гледаме, со Гранде сме самоизолирани во различни делови од градот, а јас само со него ги глеам филмовиве, и така...
 

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
267
Поени од реакции
1.750
Sideways (2004)

Одлична глумачка екипа, посебно Мајлс ти смешно мало човече.
Кинематографијата и дијалозите перфектни.
Филмот добро ја прикажува тагата и очајот на главниот лик, сето тоа проследено со благ хумор.
Средовечен професор разочаран од љубовта, помалку огорчен кој се плаши да и даде на љубовта друга шанса.
Од друга страна пак Џек е екценричен лик, женскарош, без многу морал, и сака на ова патување да се испука за последен пат пред да се ожени.
Два тотално различни ликови, а сепак добри пријатели.
Ми се допадна и што филмот е доста фокусиран на character development, и те тера да се поврзеш со ликовите иако можеби не ти се допаѓаат нивните одлуки.
Во текот на целиот филм имав чувство дека нема да заврши со хепи ендинг.
And I love wine so 9/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Јас имав навистина бурен ден. Извинете многу за чекањето. :( Еве, затоа овојпат нема да ве мачам со некој артси фартси филм, туку ќе ви предложам една лимонатка за која се кладам дека средна оценка би била 5, ама барем ќе ве опушти до максимум. Ко да сте пушеле џоинт. Филм со многу дрога, многу секс, многу рок ен' рол... Филм на Анг Ли (кој би рекол?) кој ќе ве одведе на едно музичко патување какво што не сте ни очекувале! Оваа недела ќе го гледаме:

TAKING WOODSTOCK (2009)

Taking Woodstock.jpg

А како филмов никој од моите LB пријатели го нема гледано, ете, не ми е јасно. Мене ми е на листа кандидати за предлог уште од пред две години, и еве, конечно му дојде ред. Па да видиме колку знаете да бидете „опуштени“ ии вие.

P.S. Земањето на опојни дроги за време на гледањето на филмов би било одлично надополнување на впечатокот, но сепак, не препорачувам. :cool:

@wot - Film Club 2 (107. Taking Woodstock: 22.03 - 28.03.2020)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Taking Woodstock (2009)


Откако @Zlatikevichius препорача опојни дроги, испоштуев со една дебела двојка, ама сигурно мислел на некои трипови.
Како и да е, јас не препорачувам ништо. Филмот има се на се, ЕДНА сцена за дрогата.
Искрено тоа и најмногу ме разочара.
Мислам дека доколку филмот се фокусирал малце повеќе на случувањата на Woodstock отколку покажувањето на карактерните особини на евреите, би бил многу подобар.
А евреите одлично прикажани. Значи ќе се ебат во гз само да ќарат некој денар плус од секоја ситуација.

Од друга страна, супер ми легна од што научив неколку работи плус за и онака супер познатиот Woodstock.

6/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Taking Woodstock (2009)

Според најавата на Злате очекував некоја психоделична баханалија. Во комбинација со режисерот кој никако да ми стане допадлив од сè уште не разјаснети причини, мислев дека ќе претстојат два многу досадни часа. Но, се излажав, што уште еднаш се докажа дека најлошо е со предрасуди да се започне да се гледа филм. А и воопшто што било да се прави. Добро што очекувањата ми беа никакви, па филмот немаше каде освен пријатно да изненади, што и го направи.

Филмот е всушност за младиот Елиот и неговиот однос со семејството. Очајно барајќи начин да им помогне на своите родители да го задржат нивниот пропаднат мотел, сосема случајно станува главен виновник за одржувањето на сега веќе антологискиот концерт во неговото родно место. Прикажан е и неверојатниот сенс за бизнис на евреите, како и оние другите кои се против каква било промена, иако вечно незадоволни од моменталната ситуација.

Родителите на Елиот феноменални ликови, особено татко му, кој како целиот живот да го чекал овој настан. Ме воодушевија сцените кога ги бркаа рекетарите, кога воведуваше ред во сообраќајот а и таа со полицаецот на моторот.

Се на се, позитивен филм со доста комични елементи, како и што треба за фестивалот на музиката и мирот. Воопшто не ми пречеше што ја немаше сцената со изведувачите, што некако логично би се очекувало.

8/10

Сега да почнам да барам филм за од утре.
 

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
267
Поени од реакции
1.750
Taking Woodstock (2009)

Мало разочарување ми беше што немаше сцени од фестивалот туку се концентрира повеќе на behind the scenes и целиот процес на организација.

Елиот интериорен дизајнер кој со сите сили пробува да им помогне на своите родители да не го изгубат гадниот мотел, така и ја добива инспирацијата за фестивалот.
Мајка му и татко му - кои комични ликови :pos:

Филм за љубов, музика, слога, како малите идеи можат да прераснат во нешто големо, но и како со една погрешна реченица работите можат да излезат од контрола.
Релаксирачки филм, блага драма со комични моменти.

И на крај организаторот на фестивалот не стигна да погледне ниту еден изведувач.

7/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Со оглед на ситуацијава барав некој полесен филм што малку ќе не развесели и ќе ни го крене расположението. Одбрав наслов што според летербоксот никој го нема гледано, барем од тие што ги следам. Не се работи за никакво посебно кинематографско достигнување, напротив. Она што ми остана најмногу во сеќавање беше музиката во последната сцена, која трае ако не се лажам десетина минути.

Ќе гледаме една спортска драма-комедија, кај нас одеше под името „Лига на нивен начин“

MV5BNjQ1NTQyYjktZDc5My00NDA1LWI1NmItY2ViNjQ0NDk4NmRjXkEyXkFqcGdeQXVyNTAyODkwOQ@@._V1_SY1000_CR...jpg
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Одбрав наслов што според летербоксот никој го нема гледано, барем од тие што ги следам.

Автоматски споено мислење:

(Ќе пишам, дека го гледав лани и уште го памтам, па не мислам да го репризирам, а и онака у правилана глеам пишува "препорачливо" а не "задолжително" да се репризира...се важи? се важи)

A League of Their Own

Како што рече еднаш, сега веќе екс-Кајганџија :( - нема зш чик-флик (илити женски филм) да биде гилти плежр ако е добро направен, и такви по мене се - Heathers, Night of the Comet, Clueless, па и овој...
Том Хенкс :kruna:, кој не го сака човеков, еден од најсимпатичните глумци, задолжен за хуморот тука and he delivers, ова е еден од неговите поинтересни ликови што сум ги гледал -"there's no crying in baseball !!!"
Кудос до режисерката што од приказна за женски беЈзбол тим и со овој женски кастинг (кога некоја антипатична "актерка" ко Мадона се уклопува и не штрчи, да не заборавам дека и мушкобањастана Рози О'Донел е у филмов, па онаа кускулено Лори Пети која е по мене единствената маана на Point Break) успева да направи доста забавна лесна комедија, која наеднаш на крајот, би рекол неочекувано, врти накај драма со доста емотивна сцена која му дава една тежина на филмов.

6.5/10
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
A League of Their Own (1992)

Мене отсекогаш ми биле интересни спортските филмови, и тоа е можеби единствениот начин да читнам нешто повеќе за спорт како бејзбол кој за мене е еднакво возбудлив како мечување.
Одлична глума, ме изненади Мадона, немав појма дека е она споредна улога во филмов, а и останатите девојки имаа свои моменти.
Том Хенкс го немам видено во вакво издание, едноставно човекот е легенда во актерството.

Исполнет е филмот со комични сцени, ама мислам дека ваков тип на филм ќе легне повеќе кај женската популација.
Очекував дека Том Хенкс на крај ќе се спанџа со Џина Дејвис, ама сепак остана оваа лојална до сам крај. :)

7/10

п.с. Си викав цел филм, каде се црнците?
Не е можно да нема ниту еден црнец иако се работи за периодот од ВСВ, сепак улета и црнкиња иако се појави само на 5 секунди. :rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom