Film Club 2 (114. Remember: 10.05 - 16.05.2020)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Кешбек (2006)

Со тие предолгите шупливи монолози на главниот имав впечаток како некој да ми читаше книга на глас. Тотално непотребни, со оглед дека не пренесе никаква информација или па емоција. Приказната веќе видена во бројни варијанти, ново овде беше што главниов лик имаше способност да го замрзне времето. Не разбрав само дали тоа беше реално или беше само негова фикција. А не и дека би правело разлика што и да е. Имаше малку хумор од време на време, иссилен во повеќето ситуации. Ликовите по стандардна рецепта, особено колегите од супермаркетот, а шефот тотално недефиниран.
Гледлив беше. не дека не, но онака по рамна линија. Сигурно кај публиката која е во целната возраст би оставил поголем впечаток.

6/10

Него, кој е следен?
 

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
266
Поени од реакции
1.731
Cashback (2006)

Главниот глумец доста интересен како лик, не ми е познат од порано.
Бен по раскинувањето со девојката почнува да пати од инсомниа, автоматски добива +8 слободни час, и решава да се вработи во супермаркет се со цел да убива време.

Предвидлива приказна посебно крајот, досаден на моменти, имаше и некои смешни сегменти, кинематографијата извонредна, супер ми беа и споредните ликови. Сепак вреди да се погледне поради тоа што е малку необичен.
За стопирање на времето цело време мислев дека само си замислува, се до крајот.

Видов дека има и некоја кратка претходна верзија на филмот, ќе го ѕирнам и тој.

7/10
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.257
Поени од реакции
3.847
Cashback (2006)

Немам многу што да кажам за филмот.
Не е дека е ептен лош, ама како што вика moongoses приказната веќе видена.
Има обид за комедија, успеаа бар два пати онака да ме насмеат и останато е само главниот лик (мн. ме потсеќа на главниот карактер од Under the Silver Lake) во потрага по романса. Очаен е, се губи во просторот,ама некако му се вклопуваат коцките.
Имаше и тотално непотребни ликови, како на пример оној со каратено и лошана глума кога беше голман.

6/10


Него за следна недела мислам ја треба да предложам, а за утре имам симнато еден филм и колку што успеав да пребарам тука на форум и летербокс мислам дека повеќето го немате гледано. Ако случајно е обратно, имам и резерва.
Филмот за следна недела е The Immigrant (2013)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.507
Поени од реакции
19.355
@Anon -че, it's your turn, m8!
Зш не сум исклучен од клубов? Па 5-6 филма неам глеано последни... или колку и да се.
Како и да е, ви го препорачувам Remember од 2015 со легендите Мартин Ландау и Кристофер Пламер.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
The Immigrant (2013)

Колку што е филмов за имигрантот Ева, како што сугерира насловот, толку е, ако не и повеќе за домаќинот Бруно. Првиот изгубен во новиот свет, вториот изгубен барајќи ја својата вредност. Го следиме развојот по не баш така случајната средба помеѓу нив двајца. Филмот е концентриран исклучиво на нивните личности и меѓусебниот однос. Воопшто не ги допира останатите делови од нивните животи. Фино тече до некаде, потоа опаѓа во држење на вниманието, некаде до пред крајот.

Добра актерска игра, во монологот на самиот крај Феникс со потеченото лице ме потсети на познатите монолози на Брандо. Одлична фотографија, иако како за мој вкус претераа со портокаловата боја. Главно ентериери, тесни и темни, како одраз на местото во кое се наоѓа душата на ликовите. Музиката некако бледа.

Ваквиве приказни некако ми се посоодветни во книга, каде може многу детално да се опишат внатрешните чувства. Треба големо мајсторство тоа да се пренесе на екран. Иако гледаме добар обид, не е баш мајсторски зафат.

7/10


Зш не сум исклучен од клубов? Па 5-6 филма неам глеано последни... или колку и да се.
Влезеш ли еднаш, нема излегување :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.196
Поени од реакции
17.982
Зш не сум исклучен од клубов? Па 5-6 филма неам глеано последни... или колку и да се.
Како и да е, ви го препорачувам Remember од 2015 со легендите Мартин Ландау и Кристофер Пламер.
Да, еднаш член на клубот, секогаш член на клубот. BTW, ме имаш стигнато на сите листи на LB, а на оваа за клубот губиш ко Грчка! :cool:
Автоматски споено мислење:

@wot - Film Club 2 (114. Remember: 10.05 - 16.05.2020)
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Remember (2015)

Уште еднаш Егојан ги обработува темите како заборав, сокриено минато, утеха, соочување со реалноста. Овојпат преку двајцата станари на старечкиот дом, едниот во количка, другиот дементен, во конечната потрага кон преживеаниот нацист од Аушвиц кој ги убил нивните семејства. Четворица има со тоа име, не знаат кој е вистинскиот. Дементниот тргнува на тура низ Америка, барајќи го вистинскиот нацист, логистички поддржан од истомисленикот во количка.

Одлична игра на Пламер во главната улога. Со оглед на неговите години, неколкупати се запрашував дали воопшто глуми. Атмосферата одлична, сe се одвива полека и мирно, следејќи ја брзината на старецот. Иако секојдневно мора да се потсети кој е, каде е, каде му е сопругата и во каква мисија е појден, воопшто не навлегува во репетитивност. Филмот одлично вози до крај.

8/10

Само јас ли останав да гледам филмови? Ајде, каде сте сите?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.257
Поени од реакции
3.847
Само јас ли останав да гледам филмови? Ајде, каде сте сите?
Јас периодов слабо со филмови воопшто. Се гледаше Озарк, па Тајгер Кинг и сега Бетер Кол Сол. =)
Вкупно 10 филмови дали имам изгледано во последниве 2-3 недели.
Овде заостанувам два, ветувам дека до Недела ќе пробам да ги изгледам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.196
Поени од реакции
17.982
Исто и јас. Имав quest да ги догледам сериите што сум ги загледал и прекинал: вкупно 16 серии имав на листата: "Not Watched For a While". Останаа уште по 2-3 епизоди од 3: Sherlock, AHS и Band of Brothers. Плус денес излезе нова сезона од The 100.
Филм немам гледано не памтам од кога.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Вкупно 10 филмови дали имам изгледано во последниве 2-3 недели.
Тоа е многу повеќе од тоа што јас изгледав во истиот период :)
Останаа уште по 2-3 епизоди од 3: Sherlock, AHS и Band of Brothers. Плус денес излезе нова сезона од The 100.
Ти па ептен назад си бил со сериите. Изгледај и некој филм, многу серии не е на арно.
 
На врв Bottom