Film Club 2 (114. Remember: 10.05 - 16.05.2020)

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
266
Поени од реакции
1.731
The Limits of Control (2009)

Филм без некоја посебна приказна, возење (шетање) од едно до друго место, досадни дијалози/монолози.
Се среќава со мистериозни ликови кои му држат монолози за филмската уметност, музичките инструменти, науката, потекло на зборот "боем" и свеста.
Ако не друго барем кадрите беа супер.
Tu no hablas espanol - буквално нема кој не го праша, после првите неколку пати веќе знаеш што прво ќе го прашаат.

Глуп ми беше целиот тој концепт со пренос на мистериозни пораки и дијаманти во кутичиња за кибрит.
Се сложувам дека филмот имал потенцијал, и доколку се вметнеше било каков заплет и се скратеше од некои сцени, би била сосема друга приказна, вака 6/10
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Tu no hablas espanol - буквално нема кој не го праша, после првите неколку пати веќе знаеш што прво ќе го прашаат.
Тоа им беше лозинката за препознавање. Ваљда исто ко штосот со двете кафиња.
 

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
266
Поени од реакции
1.731
Le Cercle Rouge (1970)

Супер ми беше филмот, иако малку спор на моменти, сметам дека немаше непотребни кадри.
Извонредна глума од страна на Кори и Вогел, посебно ми се допадна што во текот на целиот филм се онака ладни, не покажуваат никакви емоции, се е под контрола, иако завршија неславно.

Дијалози скоро и да нема, што ми претставуваше малку проблем додека проверував преводот дали одговара, и ѕирнав доста од кадрите предвреме.
Кинематографијата за тоа време одлична.

Крими драма за грабеж на голема количина скапоцен накит од страна на тројцата протагонисти. Иако грабежот се случува некаде во второта половина на филмот, приказната што му претходеше, односно како по некоја чудна случајност се сретнуваат Кори и Вогел, а подоцна и го убацуваат и Џенсен во нивните планови ми беше многу покул.

Омилена сцена ми беше бекството на Вогел.
Инспекторот Матеи, интересен и итар лик. Доста паметен, стрплив и снаодлив, за разлика како обично ни се прикажани полицајците во ваквите филмови, освежување.
И не очекував дека ќе заврши трагично.

Се изнасмејав на почетокот на филмот кога влегуваат во возот:
Corona presente :pos:
Добар предлог 9/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Црвениот круг (1970)

Криминална драма за грабежот на продавница за луксузен накит. Иако центарот на филмот е токму оваа „нема“ сцена на грабежот, долга и полна со неизвесност, сепак филмот не завршува тука како најголемиот број филмови на тема планирани грабежи. Ги следиме ликовите и понатаму се до нивната трагична судбина.

Филмот е во препознатливиот стил на Мелвил: дијалог само колку што е неопходно, самоуверени и достоинствени ликови и чиста филмска форма. Повторно гледаме игра на мачка и глушец во постојани обиди на надитрување.

Морам да признаам дека очекував жената да биде многу позастапена како лик и таа всушност да биде причината за конфликтот. Но режисерот иако на почетокот ни ја покажа нејзината врска со главниот лик, потоа комплетно ја занемари и повторно отстапи од уште едно клише.

Едно севкупно заокружено дело, каде има и филм и ликови и приказна и неизвесност и пресврт. За разлика од многуте следбеници на овој автор кои успеваат да постигнат само еден или два аспекта, како што видовме во претходниот предлог.

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.204
Поени од реакции
17.991
Le Cercle Rouge

Јас го гледав филмов уште во понеделникот, ама некако подзаборавив да напишам збор-два. Кога бев мал, кога ќе начекав некој француски филм на телевизија, обавезно сите ми беа исти: без дијалог, само се редат слики, и досадно ми е. Затоа имав впечаток дека сите француски филмови се исти - досадни. Подоцна сфатив дека француската филмска школа е таква, дека Французите раскажуваат преку сликите, и дека тоа не мора по дифолт да е досадно. Ама, морам да бидам искрен, овде по малце ми беше досадно. Недостатокот на дијалог тука за мене направи само да мислам дека филмот беше непотребно предолг. Барем пола саат да скрателе, за мене ќе беше таман, Само, да не бидам погрешно сфатен: не, сцената со грабежот беше полна со некој набој и таму не недостасуваа реплики. Таа сцена совршено фунционира така. Недостатокот на дијалог е за целиот остаток од филмот. Дополнително, ми фалеше малку и музика. Сѐ останато си беше на место. Она што особено ми остави впечаток се ликовите: извајани мајсторски, многу ме потсетуваа на ликови од некој нем филм. Приказната исто: полна со неизвесности. Да беше само малку помалку неинтересна и да немаше такви неизвесности, најискрено ќе заспиев гледајќи го. Тука приказната го надоместува недостатокот на дијалог. Јас од Мелвил, мислам дека имам само 1 филм гледано до сега, и најискрено, не можам да споредам и да го дефинирам неговиот стил, но по ова, сметам дека е мајстор, зашто оди на една тенка линија помеѓу некој филмски ларпурлартизам и комерцијала (малку неблагодарно овој збор овде, но не знаев како на друг начин да ја опишам инволвираноста на гледачот), а не забегува ни /во една, ни во друга насока. Реков, малку ми фалеше дијалог и музика. Остатокот: топ! Солидна 7/10 од мене.

Ќе се обидеме да го добиеме @Saladin , овојпат?
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.443
Поени од реакции
2.137
Краткиот е подобар... поконцизен... како и кај сите вакви обиди за долгометражен од кратки
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.277
Поени од реакции
3.908
Le Cercle Rouge (1970)

Супер прикажан грабеж. Иако немам гледано многу филмови од тоа време со ваква тематика, а посебно не француски добро ми легна.
Особено ми се допадна делот со снајперот и амонијакот(?) и неговата претходна припрема.
Интересен момент да се види безбедноста на вакви локали во тоа време. Делува импресивно а и ме натера малце повеќе да изгуглам за камерите во тоа време и нивната употреба.

Позитивно ме изненадија и кога го прибраа тој студентот заради наводно дилање марихуана. Имав претстава дека во тој период е табу тема, особено за на филмското платно.

Како и да е, и мене како на Злате ми зафали малце по трилер музика да го долови ефектот на филмот а и мислам дека доколку се скратеа некои 20 минути филмот ќе имаше подобар flow.

7/10
 
На врв Bottom