Film Club 2 (114. Remember: 10.05 - 16.05.2020)

Viollet

М
Член од
9 декември 2019
Мислења
266
Поени од реакции
1.731
Се извинувам што каснам малку, предлог филм за оваа недела:

Night on Earth (1991)
Screenshot_20200404-153019_IMDb.jpg

Антологиски филм за една вечер во животот на 5 различни таксисти во 5 различни града - 5 различни приказни.

И мојот избор е за нешто полесно, позабавно.
Се надевам ќе Ви се допадне.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.247
Поени од реакции
3.838
Night on Earth (1991)


Баш добро и брзо поминаа два саати.
Добро, саат и 40.
Искрено како почна, мислев дека ќе е катастрофа.
Лос Анџелес ми беше ултра досадно, а и глумата ми одеше на нерви. 5/10
Њу Јорк некако ме разбуди. 7/10
Париз беше врвот. Убедливо најинтересен (10/10) ,заедно со Рим - 9/10
И за крај солидно во Хелсинки. 7/10


Просечна оценка - 8/10

Мислев дека една работа има што ги поврзува, ама ми текна уствари дека германецот во Њу Јорк не запали цигара!?

П.С. Одлично музиче има филмов.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.183
Поени од реакции
17.933
@Saladin ти си на ред за предложување филм
Автоматски споено мислење:

И едно мало олеснување за оние кои сакаат да се приклучат: ping @Vlatko_Gjorce - секој нов член кој сака да предложува филм, за да не чека до октомври - во моментот кога ќе изгледа и искоментира 3 од претходно предложените филмови, по автоматизам ќе биде додаден да предложува наредната недела, па повторно по 10 недели, и уште еднаш на крај на листата - значи по еден предлог за сите 3 филма изгледани.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Night on Earth (1991)

Типичен Џармушовски филм составен од неколку дела поврзани меѓу себе преку некој предмет или место. Исто типично е и што нема конкретен заплет и расплет, туку едноставно е сцена од нечие секојдневие такво какво што е. Овојпат е тоа едно возење во такси една ноќ во исто време на пет различни места во светот. Различни приказни, различни ликови, секој со своите проблеми и уникатни гледишта за нив.

Нема многу филмичност, ништо поразлично од театарска претстава. Кај Џармуш е секогаш формата пред содржината. И музиката е во истио препознатлив стил.

Малку ме изненади што не беше црно-бел како повеќето негови филмови од тој период.

7/10
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.247
Поени од реакции
3.838
Пак Џармуш :)
Да. :)
После твојот коментар го гуглав малце режисерот да видам остали филмови, и видов овој французинот што е во Night on Earth е и во овој филм, погледнав 10 секунди од трејлерот и ај викам иде download.
Имдб не ветува многу, али кој го врти имдб, не се секогаш точни.
Ќе пишам импресии вечер, најкасно утре.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
The Limits of Control (2009)

Или „Две еспреса и кибрит“. Овој наслов би бил одличен продолжеток на „Кафе и цигари“

Се изнаоде човеков по сокаци. Барем кошула да сменеше, вака цела недела со истата плус и преку ноќ спиеше во одело.
Што да кажам, заплет и приказна нема. Ама затоа филмска атмосфера кипе од сите страни. Феноменална камера, сценографија и монтажа, се што треба за филмско ремек дело. Ама не е тоа е потребен, но не и доволен. Вака многу брзо влезе во јамка, истите сцени само на разни места и брзо здосади. Не беа ни нешто инспиративни монолозите на разните ликови што требаше да ги претстават дисциплините преку кои може да се ограничи или отстрани контролата. И нели имагинацијата како најважната од сите.

Имаше филмов многу голем потенцијал, ама му фали уште нешто, а не можам точно да кажам што. Вака делува како неуспешен омаж кон повеќе автори на филмови со асасини, некои и беа спомнати во самиот филм.

6/10


Некако многу брзо ми дојде пак редот предложување. Ајде гледајте филмови, што правите по цел ден дома? @Zlatikevichius намали со тоа сериите.

Епа кога сме веќе кај цитираните автори и дела од овој филм, да продолжиме со некој од нив.
Оваа недела ќе бидеме во „Црвениот круг“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.183
Поени од реакции
17.933
Некако многу брзо ми дојде пак редот предложување. Ајде гледајте филмови, што правите по цел ден дома? @Zlatikevichius намали со тоа сериите.
Еве, јас почнав со неизгледаните. Веќе го репризирав мојот предлог, Taking Woodstock, и уште двата на Џармуш ми останаа, чинам. За Вудсток ќе пишам мислење до подоцна.
Епа кога сме веќе кај цитираните автори и дела од овој филм, да продолжиме со некој од нив.
Оваа недела ќе бидеме во „Црвениот круг“.
Искрено, очекував некој артси библиски, а поим немам зошто. Може ми се гледаше нешто такво деновиве, а на Netflix и HBO GO не можев да најдам ништо инстант, освен некоја серија на Netflix, ама што викаш - уште серија пак да почнам...

@wot - Film Club 2 (111. Le cercle rouge: 19.04 - 25.04.2020)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
2.247
Поени од реакции
3.838
The Limits of Control (2009)

Супер локации, супер кадри ама тоа е се од супер.
Приказната безвезе.
Дури и еве, некој да ме праша за што се работи во филмот, незнам што да му кажам. Ма ќе му кажам дека си подаваат ќибритчиња во Шпанија.

Бај д веј, ми се допадна кога прв пат нарача две еспреса во две шољи и овој му донесе во дупло во голема.
До пред 3 години и јас така нарачував и веруј ми, ако седнеш сам и нарачаш така, 70% од времето ќе го добиете во голема. :)

5/10
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.183
Поени од реакции
17.933
Taking Woodstock

На второ гледање филмов ми беше некако поразличен од првиот пат, ама пак ми се допадна. Ова е еден од оние филмови кои знаеш дека не се WOW, а со позитивата која ја носат и со насмевката која ти ја оставаат, те прават да се чувстуваш дека биле WOW. Многу ми се допаднаа ликовите: и ова младото Еврејче кое беше изгубено во просторот и времето и потиштен што останал да живее со мајка му и татко му додека надвор има цел еден свет кој го чека, и мајка му - терминатор: они пропаѓаат, банката ќе имм го земе мотелот, а таа имала огромна заштеда на пари за кој не кажува никому, ќе си ја носи в гроб - права Еврејка, и татко му - човекот ко да се прероди со целата збрка со фестивалот која му ја приреди син му, и иако 3 дена не спиен, мртов пијан и колкот го убива од болка, се смее типот, зашто ко да се врати години, години, назад... Ми се допаднаа и споредните ликови: ликот на Џонатан Гроф - секогаш насмеан, ко да ја испушил најдобрата тревка некогаш израсната, ни да се изнервира, ни да се налути... Вилма - закооооон :pos:. Членовите на алтернативната театарска група - немаат за јадење, ама си фураат некоја нивна уметничка експресија што веројатно ни сами не можат да ја разберат. :D Не знам што да речам, целово филмче ми е една голема позитива, и баш погодено за овој период. 9/10 останува, секоја чест за тој што го предложи. :brlav:

Night on Earth

Исто, многу позитивен филм, браво за предложувачот. Најмногу ми се допаднаа Лос Анџелес, Париз и број еден - Њујорк. Се помочав од смеа од двајцата - и таксистот, и патникот. Хелмет и Јојо бе. :pos::pos::pos: А таа па, свеската, му вика - кој е овој кловн. А тој стварно кловн. Хахахахахаххахахахахахахахахахаха :pos::pos::pos::pos::pos::pos: Роберто Бењини и Рим ми беше многу напорен и пошто не сфатив дали го трола бискупот или стварно бил таков удрен, па се заљубил во тиква и овца, и имал секс со жената на брат му, некако не ми беше смешно. Туку само напорно. Последната приказна, со Хелсинки, исто, не ми беше ништо посебно, онака. Ама како целина, и зар/ади концептот (сакам вакви филмови) и заради првите три приказни, а особено Њујорк, една огромна 8/10 за филмов. Браво!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.446
Искрено, очекував некој артси библиски, а поим немам зошто. Може ми се гледаше нешто такво деновиве, а на Netflix и HBO GO не можев да најдам ништо инстант, освен некоја серија на Netflix, ама што викаш - уште серија пак да почнам...
Сигурно нешто вакво очекуваше :)
 
На врв Bottom