FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283
Смрт човека на Балкану

На поинаков начин прикажани реакции на обичен народ, а за нас многу блиски ради истиот/сличниот менталитет.
Реакциите ко реакции не е дека се нешто ново и посебно (за овој регион), во секој филм горе доле ги среќаваме истите. Можеби делуваа посвежо поради статичната камера, а и целата поента на филмот беше уствари тоа. На моменти за нијанса и исфорсирани за да може да се покажат што повеќе во 80 минути.
Браво за глумциве и општо за изведбата, имаше смешки, лесен за глеање, малку динамика фалеше поради камерата, во првата вода од гравот се витамините.. 7/10

дека го имаше Цуре млад
Истото и ја го мислев секоаш коа ќе го видев гробарот
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
Вера го покриваше огледалото со пешкир, класично суеверие, никој не знае да го објасни ова ама битно така се постапува и не смееш да прашаш зошто.
Демек ко ќе се изнесува мртовецот од куќата, ако некој го види во огледалото, ќе остане заробен неговиот одраз како дух во куќата, затоа ги покриваат сите огледала и површини со отсјај. Кога бев мал баба ми не ни дозволуваше ноќе да се огледуваме во огледало, тоа потполно ми е несфатливо зошто, и ден денес, ама веројатно кога огледалото прв пат се појавило, еден куп суеверија произлегле поврзани со него, како овие две, па и тоа дека ако се скрши огледалото, ќе имаш несреќа онолку години на колку што парчиња ќе се скрши.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
На ден пред крај на овој филм, ја споделувам со вас кратката презентација на предложувачот:

Го избрав Смрт човека на Балкану од Мирослав Момчиловиќ поради неколку причини. Првата е и најочигледна - сакав да предложам филм кој ми се допаднал и со драго срце би го препорачал на форумџии. Знам дека имам доста тешка задача да ги импресионирам филмските ентузијасти на форумот затоа што се сепак група за којашто сметам дека има најсофистициран вкус од сите што ги познавам.
„Смрт...“ го гледав на Синедејс пред неколку години во МКЦ. Се прикажуваше во некој лев термин и поради тоа што некако потсвесно имам аверзија спрема екс-ју филмови (без особена причина, но не сум навикнал да ги гледам) мислев дека ќе ме разочара. За среќа се случи сосема спротивното и признавам дека ова ми беше едно од најубавите искуства на кино проекција. Режисерот беше присутен после проекцијата и раскажуваше за процесот на подготовки и што всушност го инспирирало да го напише сценариото. Филмот има освоено награди и добиено признанија на Карлови Вари, Атина ИФФ, Задар Филм (најдобро сценарио), итн...

Многу работи се уникатни, а највпечатлива е статичната камера со која режисерот сепак успева да изнуди крупни, средни и широки кадри според мизансцената на актерите. Во главната улога е маестралниот Емир Хаџихафизбеговиќ, а во епизодни улоги се појавуваат и Никола Џуричко и Никола Којо. Приказната е сатира инспирирана од вистински настан. Времетраењето е сосема пристапно дури и за оние кои немаат многу време. Исто така, една од причините да го изберам овој филм е што лесно се наоѓа. Пред околу една година мислам дека го поставија на Youtube, а го има и на Замунда за тие што сакаат торент. Со оглед на тоа што се е во ентериер и буквално е „еден кадар филм“, снимката на јутјуб би рекол дека е солидна. А и искрено не верувам дека може да се најде во којзнае каков квалитет.

За крај, ова е прилика да го репризирам филмот. :smirce:
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.029
Поени од реакции
6.691
Сум испуштил нешто со предложувањево што е мистерија, али нека тера.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Smrt coveka na Balkanu
Ах, во тежок период го гледам филмов... сепак успеа да изнуди неколку смеења кај мене иако сум тотално уништен.
7/10
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Smrt coveka na Balkanu
Ах, во тежок период го гледам филмов... сепак успеа да изнуди неколку смеења кај мене иако сум тотално уништен.
7/10
Drzi se. :)

Go ima nekade online, removed pisuva na linkot ponazad od jutub.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.271
Поени од реакции
779
Drzi se. :)

Go ima nekade online, removed pisuva na linkot ponazad od jutub.
еве од русите светот не е само google i jutub i fejcbuk после ќе се жалиме на длабока држава а ние му гикористиме услугите холивуд фудбал и што уште не ,ама то не е тема тука :)
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Death of a Man in the Balkans (2012)

Со оглед на статичноста на камерата, воопшто не чувствуваш досада гледајќи го филмов и тоа се должи пред се‘ на добрата глума. Дури, мислам дека токму статичната камера направи да се почуствувам како директен, нем учесник во целата ситуација што беше уште по морничаво. Ми се допадна трагикомедијата и како преку неа се прикажаа типичните карактери во нашите секојдневија.
Типичен балкански филм, ако не не‘ покаже ко најголеми сељачки малограѓани не го бива.

7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.701
Поени од реакции
33.335
12 души го гледаа Смрт човека на Балкану и му дадоа средна оценка 7,3. Го испуштија (од активните) само @Imperatorot , @Shawn Spencer и @santelli - на сите прв неизгледан.

Следен предложувач, по редовна постапка, значи не е еден од тие дезертерите, е @zmija1 . Тој одлучи да не се селиме многу далеку, па така од Србија одиме малку сезерозападно. Негов предлог и воедно 141 филм во клубов е словенечкиот (за прв пат имаме словенечки филм во клубов, на многумина верувам ќе им биде и прв словенечки во животот) Stanje šoka / The State of Shock (2011). Па да видиме...
Автоматски споено мислење:

А, да, и пред да почнете да прашувате: го има на rutraker и exttorrents, само нема сидери. Ако не сакате да чекате, го има и на youtube, цел филм:

 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
The State of Shock (2011)

Јас го имам гледано пред две три години и поради обврски не можам да го репризирам. Филмов е слична (да не речам иста) тематика како Goodbye Lenin.. знам дека ми беше интересен и дека напати ме насмеа ама во главно не е од оние што ги памтиш.

5/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom