FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Осеќам дека по 2 феилови конечно ќе се гледа нешто асално.

Chungking Express 1994 RESTORED 1080p BluRay x264-CiNEPHiLiA
4.1 weeks ago by TvTeam
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
The Dark Valley

Малку каснам, ама тоа е. Филмот имаше добри кадри, ама некако не задржуваше многу внимание и на моменти се осеќав како да го гледам на сила. И јас како некои членови сакам филмови со одмазда, но како што кажав не беше тоа тоа. Мислам дека можело да биде многу подобар филм со истава приказна, ако имаше подобро раскажување. Не беше лош, ама па не е ни добар.

6/10
 
Последно уредено:

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
The Dark Valley (2014)

Ваква кинематографија заслужи поубаво сценарио. Визуелно беше прекрасен, но приказната ништо посебно. Топ сетинг и атмосфера, ама сум гледала многу подобри revenge филмови. Башка не сум фан на вестерни. Трилер моментот беше ко шпанска серија, јо сој ту падре.

6/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
И што е ова што глеав?
Озбилно што е ова што глеав?
Мртви кинези што идат натака навака, со добра американска музика односно добри сите 2 американски песни што вртеа 650 пати и една кинеска верзија на Dreams од Cranberries чија пејачка е оваа со кратката коса што работеше у тоа сендвичарата и што беше едниствената позитивна и убава работа што ја видов у овие 100 минути видео наречено филм.

Не озбилно, што, која е поентата на филмов? Што сака да каже авторот?

Ова ако е љубов и романса, викајте ме Афродита слободно.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Како да му го објасниш Вонг Кар-Ваи на некој што навива за Интер?
Да можел да го сфати Вонг, ќе навивал за бољи клуб. :D
За Бока Јуниорс сум.
Објасни сеа.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Ама ние имаме нов филм за гледање, заборавив јас, а веќе сите сте го изгледале :D
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
И што е ова што глеав?
Озбилно што е ова што глеав?
Мртви кинези што идат натака навака, со добра американска музика односно добри сите 2 американски песни што вртеа 650 пати и една кинеска верзија на Dreams од Cranberries чија пејачка е оваа со кратката коса што работеше у тоа сендвичарата и што беше едниствената позитивна и убава работа што ја видов у овие 100 минути видео наречено филм.

Не озбилно, што, која е поентата на филмов? Што сака да каже авторот?

Ова ако е љубов и романса, викајте ме Афродита слободно.
Chungking Express не е филм кај што акцентот е ставен на приказната, на заплетите и сл. туку на карактерите: нивните чувства и емоции, нивното понашање, навики, желби. Имаш две технички недопирливи ситуации на кои заедничкото им е heartbreak, меланхолијата, тагата и осаменоста. Не знам.. мене ми беше нов и убав овој начин на следење на повеќе карактери отколку осредоточување на еден или двајца на кој сме навикнати кај повеќето филмови. Повеќето филмови на Карвај се токму вакви, со тоа што се менуваат ситуациите во кои се наоѓаат ликовите.
А од аспект на технична гледна точка, филмов е преубав со својата стилизираност. Кога би ме прашале мене, не би ми биле потребни нити диалози, би ги гледала само неговите снимки со песни во позадина.


Глеј го ова, мене ми беше интересно.

Хејтер:D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom