FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Така де, ама не е работа на родител да бара лек, освен ако е медицинско лице, нели?
Така де, затоа и снимиле филм за нив, затоа што направиле неверојатна работа.
На овој момент мислев. Во случајов односот меѓу „хемиска компанија“ и „фармацевтска индустрија“ е најдобро опишан со „исто срање у различно паковање“. Па тие не бараат уље за подмачкување осовини на коли, for God's sake, бараат лек / суплемент. Истиот ако сака и дрвар од дрварска компанија што бичи граѓа нека го направи, сепак е лек / суплемент, и за негово одобрување за употреба одговорна е FDA во САД, а FDA одобрува храна и лекови, а не хемиски препарати. Врти - сучи, и ни еднаш да не бил спомнат зборот „фармација“ во филмот, за тоа се работи.
Во тој момент уште никој не знае дека тоа масло е всушност лекот. Дури и да било достапно во секоја продавница.
Дотогаш никој не го произведувал ниту развил постапка за добивање затоа што никому не му било потребно. Кога му побараа, англичанецот изнајде постапка за рафинирање.

А луксузот што не можат да си го дозволат е организацијата на симпозиумот, не производство или набавка на масло.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Mrazam ja vakvi apla genuine, direktni filmovi za tazni prikazni based on real life. Begaj be hallmark, od lenses do teatralnost do editing koj bese kako vrtenje nov list, mnogu smotani tranzicii... Glumata ne bese dobra, pogotovo od Nolte, smesen, ama Sarandon bese ok, takva i bese ulogata, hrabra se do kraj koga se otvori.

Isto ne se povrzav da mi e maka za deteto, ne go dadoa mnogu a koga go davaa bese cista agonija taka da imav golem detachment za da mi e maka, osven mozebi krajot koga se spojea glasovite. Do tuka filmot 2 od 10 ama samo so losite raboti.

Dobri nemase mnogu, gledano od aspekt na produkcija, gluma, setting bla bla ama prikaznata razvali. Duri i da znaev nesto za, iako ne znaev, mislam ke me drzese pak do kraj. Mozebi nemase nekoja neizvesnost do sam kraj ama sepak me drzese jako. Me osvoi malku taa vanzemska sila sto ja imaa roditelite, istrajnosta, sheer willpower, do stepen da napravam nesto sto go nemam praveno ne znam od koga za film - istrazuvav! Procitav za slucajot i malku kako fasciniran ostanav, me ostavi so wholesome cuvstvo. So nadez. Posle tolku izgledani stvari vaka retko nekoj da ostavi impakt.

9 od mene bez griza na sovest
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не беше главна тема, ама мене ми остана тоа од филмот како горчлива вистина.

Го предложив дома, никој не беше заинтерсиран за ваков тежок филм. :(
Сори за упаѓање, ама сама не гледаш филмови? Строго со семејството?
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
англичанецот изнајде постапка за рафинирање
Не знам дали ова некој го забележа, ама овој во филмот е вистинскиот хемичар од real life што го има изолирано екстрактот
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.476
Поени од реакции
7.283


После тешки драми идеме на нешто полесно, филгуд.. плус да избегаме од жешково во алпите..
А што има поубаво и филгуд од Џули Ендрјус.

Лабаво базирано на вистински случки, 10 номинации и 5 оскари, the hills are alive with The Sound of Music

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ајдееееееее 3 саати музика од времето кога баба ми била 2 години постара од тоа што сум ја сега.
Пепел.
Secret Cinema is centered on non-mainstream cinema and TV. We also welcome some books and music. We are not particularly wild about rules, but here are a few guidelines to help you know what fits here and what does not.

Non-Mainstream

Secret Cinema's primary objective is to curate and facilitate the discovery of arthouse, offbeat, obscure or otherwise non-mainstream films, television shows, theater performances and concert films.

Staff members use the following rules of thumb to decide whether something is mainstream or not, and so should you:

  • Common sense. It's subjective, but there's no way around it.
  • Is it a Hollywood or Bollywood production, or produced by a giant company like Sony, Warner, Paramount or Disney, and dating to the 1980s or later? If so, better convince us it is not mainstream beforehand.
  • Is it The Sound of Music or similar? Not our thing, sorry!
  • We are more lenient about material that is not English-speaking. It is for staff to decide on each specific case..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Last Words

  • Staff reserve the right to delete any upload. We don't do this easily, of course. In fact, we really hate it.
  • Avoid uploading low-quality releases when there are better rips around. We do delete subpar rips, you see?
  • Every single upload is scrutinized by a fair team of moderators. We will make every effort to provide explanations and you are always welcome to ask for clarifications.
  • Feel free to report torrents that do not abide by these guidelines.
  • No "The Sound of Music" uploads. No. Not ever. Never.
  • Please, please please. If you are not sure about your planned upload post an offer in the forums first. That always helps!
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Сори за упаѓање, ама сама не гледаш филмови? Строго со семејството?
Го имам гледано веќе, па ако сакаа по дома, ќе го гледав со нив пак, инаку не е филм што би го гледала повторно за да го гледам сама пак :)
Лабаво базирано на вистински случки, 10 номинации и 5 оскари, the hills are alive with The Sound of Music
Ова нешто како Хајди ли е? :D
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Ајдееееееее 3 саати музика од времето кога баба ми била 2 години постара од тоа што сум ја сега.
Пепел.
Не е цело време музика, од време на време ќе запеат и заиграат :) Ама затоа Алпите во пролет во 70 мм, непроценливо.
Глејте гледајте го на лаптоп. ;)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.132
Ако го пуштам овој од 32гб страв ми да не ми пукне дисплејов од пц :D

1627312479707.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom