FILM CLUB (КРУГ 5) (196. Kuru Otlar Üstüne / About Dry Grasses: 08.04-21.04.2024)

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.404
Поени од реакции
9.276
п.с. Мунгос за прв пат не го преведе насловот ???
Знаеш дека и јас тоа заприметив и неколку страни назад го барав да видам да не почнал да не преведува :LOL:
Јас следна сум за филм кажување и ако ми верувате имав 5 филмови (на толку останав зошто изгледавте веќе се низ темите) и 4 од нив меѓувреме не знам како ама баш сега после толку години најдовте да ги гледате. И @Zlatikevichius не сум заборавила да ти пишам, само се мислам уште. Ќе ти кажам денес кој филм ќе биде.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
Да бе, не го бендисавте филмот, па сега јас сум крив што не сум го превел :)

Инаку не ги преведувам насловите, туку ги користам насловите под кои кај нас се има прикажувано филмот. Барем оние кои се прикажувале и ги знам. Останатите ги оставам во оригинал.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.404
Поени од реакции
9.276
Јас мислев дека од следниот понеделник ми е филмот, се извинувам многу датумот не го видов. Се мислев многу меѓу повеќе филмови, пола во меѓувреме ги изгледавте што тука што во таа темата со предизвикот, толку години не ги гледавте сега најдовте :LOL:
Сепак пак ќе ве гњавам со Полански иако го гледавме неколку пати тука и сепак ќе си останам достојна на сивилото. Филм што јас ептен го сакам и го немам мислам одамна репризирано а сакав многу пати. Повеќе за него на следното репризирање, таман е за оваа депресивна недела, да ви ја направи уште подепресивна.
Филмот е: The Tenant (1976) :ljubove:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643
odlicen film, so milina ke go repriziram

postov e shout out to @Psyside, toj mi go preporaca koga se oformuvav filmski

predobri predlozi imam dobivano od nego, vecito blagodaren, delumno e kriv za mojot vkus, koj lately mi go hejtate ama ako... :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.643

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.404
Поени од реакции
9.276
Немој, немој ова јавно, да не те кикнат!

Film Club (The Tenant : 13.05 - 26.05)
Ти си го гледал филмов? Не си го обележал на лтбох, а се некако како да те имам читано со муабет за него?
Иначе јас и @Psyside сме сродни филмски души на форумов, исти вкус имаме, штета што не не дружи тука многу поинтересно ќе ни беше.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.364
И јас конечно (ЕДВАЈ) го изгледав Branded to Kill.

Sorry @Vlatko_Gjorce ама ова за мене беше еден од најдосадните фимови кои поминале во клубов. Толку ми беше досаден, чуден и непривлечен, што 100 пати посакав да го прекинам, и никако не успевав да се сконцентрирам и внесам во него. За каква приказна зборувате кога јас овде не видов никаква приказна. Единствено нешто што навистина ми се допадна, беше визуелното. Навистина имаше убави кадри, светлото и сенките одлични - убаво сработено во тој поглед, но ни приказна, ни карактери, ни ништо немаше тука такво. Е сега, мене не дека ми смета кога некој филм нема да се потпира толку многу на приказната, напротив, знам одлични филмови кои исто, немале приказна, но тие пренеле некоја енергија врз мене, ми создале некое чувство, или прикажале некој mood. Овде имаше недостиг и на се тоа. Премногу пластичен филм, без душа, без ништо. И јас би му забранил на режисеров да режира, да бидам искрен. :D Само 3/10 од мене. Sorry.[DOUBLEPOST=1557834842][/DOUBLEPOST]И за крај, мала анализа: 5-мина го гледаа Branded to Kill и му дадоа средна 5,3. Го испуштија: @Corvus , @grande-juve и @devilko - на сите прв неизгледан.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.404
Поени од реакции
9.276
Сакате една филмска и психо анализа за сите на основ на предлозите? Само нормално е зафрканција, да не си земе некој на срце. Сега ќе влезам малце во филм, а вие забавувајте се и не ми се лутете :LOL:

@Zlatikevichius : Harvie Krumpet, The world is big and..., Titanic, Serendipity, The Last Unicorn, Kalifornia, A Second Chance
Злате е носталгичен дечко судејќи по титаник и еднорогот, живеел прекрасно детство и минато и се што го потсетува на тоа време му ја топли душата. Затоа филмовите што ги предложува за него се сентиментални и топли и сака да ни ја пренесе и нас таа енергија што ја осеќа гледајќи ги. Исто е и чуствителен и романтичен тип кој верува во вистинска љубов, а за него семејството е на прво место и злате најмногу можеш да го допреш и растревожиш ако му раскажеш некоја семејна трагедија. Затоа и A Second Chance толку го восхитил. Емпатичен е и сочуствителен, го цени животот и сака да живее со полна пареа во него (Harvie Krumpet,The world is big..) посветен пријател е и посветен работник, сигурно пошто е толку посветен како шо гледаме и на подфорумов има некоја висока позиција на работа како шеф или менаџер, ако нема тогаш има ненормален газда што не знае да ја искористи посветеноста на Злате. :LOL:

@moongoses : Character, The Men who Shot..., Conan the barbarian, Taste of chery, Manhunter, Shine
За жал малце негови предлози изгледав, ама по она што видов, М е тип што ептен си ги бира пријателите и не може да функционира со секого. Сигурно нема многу добри пријатели ама оние малку што ги има му се сродни души. Сигурно сака дооооолги разговори со човек што му е погоден, ужива во филозофски дебати ама како што кажав не со секого, замислувам дека во големо друштво со непознати луѓе М само седи и ќути, додека е со избраните е опуштен и зборлив. Заклучив дека е постар од нас по начинот на пишување, по преведувањето на филмовите и по темите што ги бира, посебно The Men who shot... каде дел од темата е едно старо време и навики заменето со ново, смирен човек е ептен, сигурно никогаш не навлегува во расправии и тешко можеш да го изнервираш, а никогаш да го натераш да избувне. Работите никогаш не ги гледа површно, па така и филмовите и ако него му се допадне личност и филм, иако изгледа обично и нормално, се работи за нешто со голема вредност и секогаш има некоја приказна зад него.

@Corvus: A good year, The Phantom of the Opera, Love in the Afternoon, Shadows in the Sun, Love Actually, How to steal a milion
Со Корвус неколку пати сме имале непријатни моменти, ко што викаат две жени во една кујна не можат да се поднесат, па така и ние тука, ама за доброто на подфорумов што двете ептен го сакаме, правиме жртва и ја држиме мирна ситуацијата :LOL: По предлозиве Корвус исто е романтична душа и моторот на се што прави во животот и е љубовта. Не само кон спротивниот пол, него кон се. Ако спрема нешто Корвус не осеќа љубов, не може да функционира со него и сигурно го става на игнор нештото или целосно се откажува. Кога сака нешто, има потреба цел свет да знае за тоа и чуствува дека тоа што го сака е само нејзино и друг нема право да го има, до толку се заљубува во нештата. Покрај љубовта, Корвус сака да има и забава, колку и да сака нешто, би избегала ако се осеќа напнато и мелахонично. Сака забавни луѓе и филмови, ама да има и доза црнило, пријателите сигурно и се забавни и зборливи, ама поседуваат чудна некоја смисла за хумор, т.е црн хумор. Такви луѓе мислам дека и се омилени. Во врска сигурно нема да ја освоиш ако си обичен човек, мора да си премногу жив и забавен, ако нема акција секој ден во врската и животот, Корвус одма ќе те напушти. И ако не сакаш филмови се разбира. И ако немаш смисла за хумор и ако не гледаш од носот подалеку, мора да си тип надвор од кутија. Мрази рутина и гарант рутината и е најголемиот непријател во животот. Кога рутината би била живо суштество, Корвус ќе извршеше убиство.

@grande-juve : All about eve, Singin' in the rain, Final Cut, Day for night, Local Hero, My Sassy girl...
Гранде e гооооолем вљубеник во филмовите и музиката. Па микс на музика и филм за Гранде е еднакво на совршенство. Сигурно секогаш е расположен и спремен за танц. Сака во животот да му се случуваат работи како на филм, ако Гранде случајно се судри со некоја и испопаѓаат документи и книги насекаде, секундарно е заљубен и веќе размислува за раскошна свадба со неа каде сите 24 часа ќе танцуваат. Се во животот му се врти околу филмот, гарант и местата во кои ужива и се осеќа свој се со залепени филмски постери, со филмови насекаде, со култни филмски цитати, слики од актери... На такво место може и со години да седи и да ужива и да си фантазира за некоја филмска лепотица со убава фризура како седи до него, а тој само и реди комплимент до комплимент. Добра личност е Гранде, позитивец е во филмот што го живее, мрази негативци и бега од нив...

@devilko : The trap, The Wave, The Crow, Spacewalk, Isle of dogs, Bitter moon.
По предлозиве, девилко е многу пребирлива особа, голем ситничар и не се задоволува со обично и несовршено. Гарант за да си девојка на девилко мора да си секогаш средена и многу да се разликуваш од останатите девојки. По филмовите, колку и да му се случува добро на девилко, секогаш во себе ќе осеќа некоја празнина за која цел му е да се пополни. Мислам дека главен фактор за девилко е надворешниот изглед и не би му сметало да има до себе помалку паметна девојка ако изгледа топ. Мислам дека неколку пати бил разочаран од пријателите и сега премногу пази при контакт со луѓе и поради тоа на другите им изгледа како препотентна и недостижна особа. Сака да истражува и дознава нови работи, мислам дека е фасциниран од галаксијата најмногу. И ми делува и како човек што сака во слободно време онака скришно да читка за паранормални дешавки. Добар човек е , ама и многу претпазлив, многу размислува пред да се впушти во некоја врска, било пријателска или љубовна и гарант и кога ги бираЛ филмовите размислувал да им погоди некако по малку на сите, не сака да е оценет со ниски оцени како тука така и во реалноста.

@wot : The Congress, Only lovers left alive, House of tolerance, Phoenix.
Вот исто како М не може да комуницира со секој. Само со луѓе со кои има заеднички теми на муабет и исти погледи кон животот. Замислувам како во друштво некој му се обраќа, а Вот не е заинтересиран за него и си ја врти главата на друга страна без да се замара дали ќе му ги повреди чувствата. Не сака обични луѓе, за да го заинтересираш мора да си ептен различен, уникатен и единствен. Не сака луѓе што не се свои, ако си во масата исти и секојдневни луѓе не си интересен за Вот. Исто мислам дека Вот има многу големо мислење за себе и смета дека луѓето како него се ретки и тежнее да ги пронајде сите, да си основаат култ, да зборуваат само меѓу себе и со никој друг од надворешниот свет. Ја сака уметноста, знае да препознае добри уметнички дела и знае да ужива во нив. Во врска, Вот исто сака многу акција, ама не акција што им се дешава на сите, него авантури невидени и неслушнати до сега за другите. За добра авантура и лева рака би дал. Не сум сигурна дека Вот има многу пријатели а и за тие малку што му се често се прашува што видел кај нив за да се спријателат. Мислам дека совршен филм за гледање би му бил филм со еден откачен пар кој решил да го ограби музејот во кој патем има неверојатни уметнички дела и во голем дел од филмот акцент е ставен на нив, ама онака индиректно и невпечатливо, а со парите ќе си купат жирафа и ќе го поминат остатокот од животот во кикотење и дрогирање.

Ви благодарам! :love:
Woooowww огромен пост.
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.715
Поени од реакции
33.364
Хахаха, @Хоуп - се осеќав ко да читам хороскоп - се ми погоди! :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: (BTW, не читам хороскоп). Како и да е, интересно ова, забавно беше, изнуди насмевка кај мене. :bravobe:[DOUBLEPOST=1558019630][/DOUBLEPOST]
има некоја висока позиција на работа како шеф
Еден нов вработен денеска ми вика: "Добар ден шефе". Го искарав, му реков да не ме вика така, глупаво ми е. :LOL: И сега ти исто. :eek:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom