FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
Dancer in the Dark

Од Ларс, Догвил и Меланхолија ми се супер филмови, овој малку рамнодушна ме остави. Може дека не сакам баш филмови со сиромаштија.
7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.426
Поени од реакции
35.818
159. Dancer in the Dark (2000)

1666630904895.png


Многу тежок филм! Ларс не се откажал сосема од Догме движењето па некои елементи беа видливи и тука: хендхелд камерата, отсуството на вештачко осветлување (претпоставувам, зашто некои од сцените во мрак беа ужасни) и отсуството на музика освен онаа која е дел од дејството (и во случајов освен онаа во главата на Бјорк во сцените со daydreaming). Приказна која остава без здив и навистина остава кнедла в грло, а на цела американска малограѓанштина зарива нож (в грб или гради, сеедно). Веројатно е само чудна коинциденција, но пред само некоја недела гледав филм во кој исландска пејачка глуми Чехиња (Once), и еве уште еден таков. Која е веројатноста да се случи такво нешто?

Пред точно една недела ја изгубив мајка ми. :( Замина во вечноста без да се поздравиме соодветно. Затоа филмов ме болеше неколкукратно повеќе и го доживеав неколкукратно потешко од што верувам дека реално е (mostly дека сметам оти скоро 2 и пол часа се премногу за тоа што имаше да раскаже и прикаже). Ме фрли во уште поголема депресија, па се пцуев себеси зошто воопшто го пуштив, но стиснав заби и го догледав, сочувствувајќи со Џин повеќе отколку било кој од вас, верувам. Но она што навистина ми требаше во моментов беше пораката на крајот, колку и да е cheesy, мелодраматично и патетично: ќе биде тоа последна песна само ако дозволиме да биде. А јас нема, ветувам! :(

8/10

@devilko , @Corvus , @Anon , @Комита Ултрас , @grande-juve , @Darklady , @zmija1 , @Shutmanga , @Dumbledore и @The Cooler King - утре е последен ден за Dancer in the Dark. Ќе врне веројатно, па затоа спремете ги дијазепамите. И ве чекаме.
 
Член од
2 март 2022
Мислења
97
Поени од реакции
457
Dancer in the dark (2000)

Филмов го дознав кога уште во моите факултетски денови го обработувавме на еден час (иако не студирав нешто поврзано со филм), колегите ни ја пуштија последната сцена посебно. Така што, знаев како завршува филмот уште од тогаш. Тогаш одлучив за прв пат дека не сакам да го гледам.
Подоцна кога дознав за Lars von Trier и му изгледав неколку филмови негови, одлучив по втор пат дека не сакам да го гледам филмот.
Ама конечно ме стигна, па бидејќи не сакам да имам жолти картони, морав да го изгледам.
Тежок филм за гледање, не го препорачувам на никого.
Не сакам да оценувам негови филмови, ама бидејќи бев опоменат еднаш дека треба да се оценуваат, 7/10.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Јас да се запишам само, 9ка е оцената највеќе ради музичките точки пошто стварно не можам да слушам и гледам како актери пејат песни и играат у сред филм, и поради тоа што Бјорк збореше со британски акцент. Не знам која му била поентата на Ларс да ја одбере баш Чехословачка како земја од која доаѓа Селма, ама словени така англиски јазик не зборат.

Другото е све на место, 100 пати иам кажано дека сакам да гледам вакви филмови каде техниките и цги-то се сведени на минимум, не ми смета тресачка камера, ги обожавам данците и нивните тешки теми, на крај пред да почне да пее Бјорк имав една таква кнедла у грло што почна да ме боли, ми сметаше некое време после филмот, стоеше.

Стојат некои од замерките на мунгус, се согласувам, поготово цепидлака како мене би замарал многу повеќе, ама конечниот производ е многу појак и поголем.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.618
Поени од реакции
35.113
Dancer in the dark (2000)

Филмовите на Ларс ми се микс на книжевна уметност и филозофија, прераскажани на филмски јазик. Првично тресењето на камерата ми пречеше, ама се навикнува човек. Во тој дел остана верен на Догма, единствено со намера да ги имитира очите на гледачот и до израз да дојде глумецот како најважен дел од филмот.
Лично го доживеав како филмиште.
Прекрасна приказна, семејна драма(мјузикл) која ми остави кнедла во грло. Животот на Селма, слепиот сонувач, која е спремна на се, за своето дете. На моменти ја мразев, на моменти и се лутев и на крај ја исплакав.
Добива можност да си ја промени смртната казна во робија, но ја отфрла. Прави се за да го спаси сопствениот син од слепило, а цената која ја плати е сопствениот живот. Моментот кога и паѓаат очилата од синот од раце се удавив :place:
Секој е одговорен за своите постапки и треба да си ги сноси последиците. НО, не секогаш нештата се онакви какви што изгледаат на прв поглед.
Мајката е многу важен дел во животот на едно дете, ама дали очите се поважни? Дали жртвата на мајката ќе се исплати на крај?
Зошто никогаш не беше искрена до крај со својот син? Зошто една мајка мисли дека таа знае што е најдобро за своето дете, без да ги сослуша неговите желби?
И покрај стравот (107 чекори), останува доследна во исполнувањето на нејзината цел, да го спаси синот. Последната песна :place:

Во животот на секој човек, треба да има барем по една Кати (Кетрин Денев)

9/10
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Пред точно една недела ја изгубив мајка ми. :( Замина во вечноста без да се поздравиме соодветно.
Искрено сочувство Злате. Ниеден поздрав не е соодветен за испраќање на тој пат. Другите да сте здрави и живи.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.410
Поени од реакции
924
Dancer in the dark (2000) со Бјорк Амерички филм као мјузикл социјал реализам во стилот на фласшденс евита ,премногу центрелизииран лик секој кадар со бјорк ,неможи да го долови чехословачкиот лик комунистички , ама има некоја поента ,убиство болест суд затвор фабрика танцување самоубисфо склоп елементи вио филм позната пеачка исландска ,за чудо добарприход остварено сликата не ме бендиса квалитетот филмот просек , 6.0
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
Dancer in the Dark

Не можам многу да мислам и пишувам, возбудена сум, знае @Filip Telford зошто :coffee: .

Кроце кроце али на крај скоро цел ме усиса филмов. Кнедли на крајот. Бјорк не очекував дека вака ќе растури со глума. Деловите со песните стварно необични во споредба со "стандардните" мјузикли, ама ми се свиѓаа.

8,5/10
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
Мајката е многу важен дел во животот на едно дете, ама дали очите се поважни? Дали жртвата на мајката ќе се исплати на крај?
Зошто никогаш не беше искрена до крај со својот син? Зошто една мајка мисли дека таа знае што е најдобро за своето дете, без да ги сослуша неговите желби?
Moe prasanje bi bilo sto mislite za prasanjeto dali da se ima dete koga se visoki sansite da nasledi takva nekoja bolest?

Mislam znam deka toa bese i dvizecka sila kaj Selma, se oseka vinovno deka znae deka ke nasledi problem so ocite no sepak go rodila.

Ima tuka sekako sebicnost i duri si go dava zivotot za da go popravi toa no dali e dovolno koga veke znaes?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Moe prasanje bi bilo sto mislite za prasanjeto dali da se ima dete koga se visoki sansite da nasledi takva nekoja bolest?

Mislam znam deka toa bese i dvizecka sila kaj Selma, se oseka vinovno deka znae deka ke nasledi problem so ocite no sepak go rodila.

Ima tuka sekako sebicnost i duri si go dava zivotot za da go popravi toa no dali e dovolno koga veke znaes?
Што не кажете дека ви се праи муабет на темава бе? :D

Првично овој филм го планирав, ама викам ај, ќе им биде досаден, никој нема да сака да праи муабет за темата и одлуката на брачниве другари.

 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
Што не кажете дека ви се праи муабет на темава бе? :D

Првично овој филм го планирав, ама викам ај, ќе им биде досаден, никој нема да сака да праи муабет за темата и одлуката на брачниве другари.

Dobro, mnogu filmovi budat vnatresni prasanja koi ne sekoj saka da gi diskutira javno i toa se odrazuva samo so ocenata.

Jas poznavam eden kup lugje sto ne sakaat da imaat deca vo vakov surov svet, ne pak ako e nekoja zagaranatirana bolest recimo.

Vo secret temite ne se prijavuvam veke nekolku natprevari oti EDNAS ispustiv film a tamu raspnuvaat pa i kletvi frlaat pu pu pu, pa prasanjeto mi e do Zlate, dali po izgledani tri filmovi tuka moze da sum dodaden posleden vo krugot na predlozuvaci i da go predlozam 24 Wochen oti dzontra mi go zede mojot :mad:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.426
Поени од реакции
35.818
Vo secret temite ne se prijavuvam veke nekolku natprevari oti EDNAS ispustiv film a tamu raspnuvaat pa i kletvi frlaat pu pu pu, pa prasanjeto mi e do Zlate, dali po izgledani tri filmovi tuka moze da sum dodaden posleden vo krugot na predlozuvaci i da go predlozam 24 Wochen oti dzontra mi go zede mojot :mad:
Веќе си додаден. Ѕирни ја листата. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom