FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.482
Поени од реакции
7.305
RRR

Како што пишав и во воведот, за мене ова е идеален блокбастер за забава. Најголемиот дел блокбастери остануваат само на обид за целосен пакет на забава, а тука се отиде на друго ниво.

Не ме интересира како е снимен филмот, ме интересира само резултатот. CGI тука имаше можда у секој кадар али поголемиот дел, посебно акционите сцени беа спектакл. Сам против сите, сам против тигар, двајцата против армија, али начинот како беше изведено, уживање. Бим кога го мачеа и кога народов се оштреше и отиде у јуриш, бев спремен и ја со нив да отидам :D.
Главните ликови беа пуни со харизма и хемија, бромансата им почна одма преку разбирање со поглед :D . Британциве беа искарикирани до даска али и така малку време ги имаше.
Денсофот исто ми беше епик, во борба со танц против империјата :D. Али двајцава стварно изиграа совршено и синхронизирано и целиот тој дел беше прејак.
Имаше по некоја глупост али и за очекување е кога се иде до даска од почеток до крај.

Уживање од три саати што поминуваат за час, трет пат веќе го гледав, а мислам дека ќе го гледам уште неколку пати.

Иначе си ги поврзав, Рам- Гоце Делчев, Бим- Питу Гули, како би ни легнал еден ваков филм да им ебеме све на грци бугари и сите по список

8,5/10
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
RRR

Vo denesno vreme e izgleda polesno da se izvadi kvalitetna produkcija film taka da probuvam na sekoj film sto izgleda dobro da ne mesam so… vizuelnost i instant da davam povisoka ocena. Ubavo izgledase da, no istoto moze da se kaze za video spotovite na Taylor Swift.

Pred nekoj den bese Divali, festival of lights pa imavme drinks po toj povod i ne znam dali namerno go izberal grande in theme, no bas padna filmov za muabet so… programerite. :icon_lol:

Boliwood woke? ektravaganza koja na moment zaboravi deka e samo zabaven faktor i proba seriozno da se sfati so prikaznata. Definitivno film za so drustvo ili familija. Ne znam zaso imaat site pesna na kraj so breaking the fourth wall raskazuvajki samite za sebe, so konfeti so se, no ete, takov odlucile da im bide final cut, poradi nekoja nivna pricina.

Andhadhun lani mi bese poveke smesen.

Ako go ocenuvame po toa kolku brzo pominale 3 saati vo red - 3 od 5.

Dur sum tuka… Klaus - 4.

Malku sum lut sto ja unistuvaat magijata, eve demek kako nastanuvaat mitovi i legendi, logicno a ne so magija, no animacijata bese solidna i lesno moze da se investiras. Stom ima lampioni po marketi moze i jas denes da go gledam filmot.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.410
Поени од реакции
924
RRR Brej dolg filmov

Од земјата на sadguru sidarta esma regepova i ramo ramo druze moj ,индиски нов филм анти британски во дваесетите години од 20 век британците прикажани како лоши киднапират девојчо и овие јунаци ојдоја да ја спасват со акциони алементи ефекти животни како командос со шварценегер со историски моменти малце фантазија рамбо стил ама тоа е индија и боливуд ништо ново не е како филмот slumdog miloner тој беше као подобар
просечен индиски филма за индиски пазар.
4.1
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Добро утро. :kafence: :misticen:

Не се плашете од името на режисерот, ова е од тие неговите нормални филмови, дел од трилогијата наречена Golden Heart, нема тука филозофии, замарања и слично на што сте навикнати од него.

Dancer in the Dark (2000)

Драма за една чехословачка емигрантка во САД која живее со нејзиниот малолетен син. Има проблем со видот и се труди да заработи пари за операција на малиот да не ја наследи истата болест.
Бјорк е главна улога, нејзина е и музиката, особено песната на крајот која верувам ќе ви остане во сеќавање.

На почетокот можда ќе ве замара камерата што мрда, пошто филмов е снимен у полу-догма стил, од ова индисково шоу на Гранде ќе се вратите на основите на филмот, снимени без специјални ефекти, без ништо посебно освен камера и актери.
Нека не ве замараат песните што ќе ги пее Бјорк у стилот на оние класични мјузикли, не се многу, тие само сакаат да ја претстават душата и карактерот нејзин, нека не ве нервира, следете ја приказната.

Еден интересен детал, Селма у слободно време оди во театар и вежба една претстава која го носи името The Sound of Music, a тоа е претстава чија филмска адаптација со исто име ја гледавме во клубов, беше предлог на Гранде.

Е сеа, за некако да се заштитам од намерни напади пошто сум најголемо копиле у филм клубов (секако не намерно и апсолутно ништо лично према било кој од предложувачите), ќе стаам панцир односно жив штит пред мене. А тоа изгледа вака.

2 pati go pisav 2 pati se predomisluvav za filmskiot club
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Не се плашете од името на режисерот
Триер е наголемо ценет и многупочитуван во овој колектив, не знам зошто ваков вовед полн со дисклејмери.

Јас едвај чекам да го гледам :love:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Триер е наголемо ценет и многупочитуван во овој колектив, не знам зошто ваков вовед полн со дисклејмери.

Јас едвај чекам да го гледам :love:
Знам ама последните неколку коментари што ги начекав за него беа у стилот, сакав Триер ама не е за сеа, видов дека е на Триер па го остаив за друго време, нејќам Триер сакам нешто полабаво и слично.

Мада некад и ја не знам што пишувам :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.425
Поени од реакции
35.818
RRR го гледаа 10 души, меѓу кои и повратникот @wot :love: (1 повеќе од претходниот предлог, Willow) и му дадоа средна оценка 6,8. Го испуштија:

@Dumbledore , @Варвара , @Darklady - прв неизгледан
@devilko , @Anon , @Shutmanga - втор неизгледан (жолт картон).

Почна есента, времето надвор променливо, 300 вируси има плус, не излегувајте, седнете пред телевизор и гледајте.

159. Dancer in the Dark (2000)
предлог на @Filip Telford (24.10-06.11.2022)

1666630904895.png
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.589
Поени од реакции
59.650
Варвара е чуден* лик, ја следам на летербокс и е една од најактивните членови што во клубов што во филмовижнот, ама некако касни со постовите тука. :D

*Чуден или зафатен лик.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.132
Поени од реакции
8.203
Mystic river има помала оцена од овој каша попара филм. пошто криме/драма се води и овој данцерот

Бјорк никогаш не сум ја сакал, емоции 0 преку 10 пати го паузирав дур го изгледам
0,5/5
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.064
RRR
Се враќам назад со овој филм, го изгледав вчера. Долг е, ама гледлив, да се изразам така. Освен што многу играа и пееја, музиката си беше симпатична, приказната ми покажа дека сите народи си имаат свои лоши периоди, кавги со други нации, и јунаци, макар и измислени, за кои вреди да се снимаат филмови.

7/10
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.969
Dancer in the Dark

5/5

Џонтра кога дојде у филм тв таму нека 2016та си реков овој само ќе убива време дур нема фудбал и ќе пцуе квалитетни филмови оти тоа му е стварта по која тогаш сакаше да се разликува на форум и зошто да го читам и сфатам сериозно кога јас сум дојден тука да зборам за архаус проекти а он замара таму за Барни од HIMYM. Сите малку го сакавме егоцентричниот њот но на никој не му недостасува искрено.

Но овој... male lesbian џохоухоунтра ми го освои срцето. Почнав да го примеќам во Филаделфија, Офис, Рики и Луи и цела таа екипа, европски фестивали и непријатна присутност во сите проекти како филмскиот клуб, посети ја европа, мувиспотинг рекордни бројки, 30 филмови за 30 денови, домашна сцена па се до Скандинавија како Ларс во случајов, проследено со Линч и секоја класика претходно излезена или која тогаш допрва следеше. Дечкото идеше и не потсеќаше дека имаме домашно, без кружење околу стол, секој став цврст колку и да скандалозен. Ноу хомо, само почит и со задоволство би гледал нешто предложено од тебе, кој во случајов знам колку и ми се допаѓа оти трет пат.

Понекогаш сум во кино и гледам некоја марвел сигурица и се прашувам зошто некогаш толку уживав во филмови како овие на Ларс, дали сум бил само таму некој претенциозен адолесцент, но филмот како што напиша и самиот Џонтра, се навраќа на основите и ти ја евоцира љубовта кон овој медиум што е способен да ти прикаже приказна толку dreadful иако најавија дека во мјузикл тоа го нема никогаш (ха!), со препознатливата тресечка камера која создава документарна реалност и те става фаца во фаца со актерите без тој брз холивудски едитинг кој како несмасен филтер ги исклучува сите тие мали, ситни и скоро незабележителни гримаси на лицата на актерите кои поради долгите кадри ги видовме и тука а понекогаш се побитни од се друго што актерите прават. Гранично накај опасно исмевајќи го американскиот сон акцентирајќи и ксенофобијата но напуштајќи го тој локален меур го прикажува и тоа најисконското кај човештвото, гнилоста, несигурноста и корумпираноста на една страна но и пожртвеноста на една мајка, љубовта кон еден син и една пасија кон нешто позитивно како мјузиклите. Нажалост Ларс е настран и сака малку да не повреди за да остави впечаток па филмов со Murphy's Law како алатка натежнува кон тоа да се избедираме како импактна лекција наместо да биде уште еден cautionary tale кој иако не предупредува за нашиот деструктивен нагон претендира сепак да не остави на позитивна нота, бидејки дали навистина имаме потреба од уште една причина да се осеќаме мизерно во овие предизвикувачки времиња? Не, за спас на човештвото. И да, за спас на човештвото. КОЈ ЗНАЕ ЗНАЕ.

You know when the camera goes really big and it comes up out of the roof, and you just know that it's gonna end? I hate that. I used to cheat on that when I was a little girl back in Czechoslovakia. I would leave the cinema just after the next to last song, and the film would just go on forever. - Сакав да пробам и јас така драга Селма но морав да изгледам до крај оти сепак на крајот на денот this isn't the last song, there's no violin, the choir is quiet, and no one takes a spin, this is the next to last song, and that's all...

Screenshot 2022-10-29 at 21.22.49.png


Нема.

Секако дека не ни е ова последна песна, можеби некој нов Џонтра пак ќе го предложи филмот за некои 10 години и сум сигурен дека повторно ќе се сретнам со Селма во мојот живот и иако се опрости Ларс со нас и ние со него во неговиот unaplogetic movie about apologizing The House that Jack Built, сепак мислам дека ќе продолжам да се навраќам на претходните дела на Ларс и неговите другарчиња од жанрот за да не целосно подлегнам на некој нов бран корпорациски продукт како Марвел или некоја нова технологија што се помалку се потпира на основите.

Гиглам ко девојче.

Предобар!

П.С Џонтра само да знаеш дека Корвус проба да ти го саботира предлогот. :unsure:

Та!
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
167
Поени од реакции
772
Варвара е чуден* лик, ја следам на летербокс и е една од најактивните членови што во клубов што во филмовижнот, ама некако касни со постовите тука. :D

*Чуден или зафатен лик.
Мрзлив прокрастинатор* :icon_lol:
Најчесто гледам доцна навечер и секогаш мислам дека наредниот ден ќе пишам. И наредниот исто, и тој после него и така доаѓам по термин заглавена со пет.
Требаше да лажам дека сум зафатена, пофино звучи, нели? :icon_mrgr:
Welcome to the cringe fest, you're gonna like it.

Филмов е сѐ што обично избегнувам - акција, cgi, мјузикл, (боливудско) претерување во секој сегмент, драматични погледи, воздишки, паузи и најважно, тричасовен. Пре, пре, премногу од сѐ ама па функционира. Какви опасни покрети!

6/10

p.s. Додека јас се убедувам да се истегнам, Рам прави pull ups во коцка метар на метар. Кул
Пред некое време најдов одамна заборавена листа со филмови кои треба да ги гледам. Единствен што го немав прецртано досега беше овој. Толку многу ми е врежано в глава мислењето дека неколкумина режисери се тешки, преплашена сум да пуштам било што по своја иницијатива.

Не ми се допаѓа убедувањето дека човек мора сам. Може сам, да, ама не секогаш мора. Товарот е малку полесен кога наглас ќе се каже маката. И токму овде е стапицата. Како пандорина кутија се отвораат прашања за погрешното расудување, наивноста во момент на кревкост, осаменоста, лутината, себичноста. Молчат и Бил и Селма, едниот од погрешни причини. Како понекогаш да навредува едноставноста на вистината, па мора да се извртува.

Дете е веројатно најголемиот благослов, но несомено и најголемата одговорност. Дете не се раѓа за да се пополнат некои празнини, а сепак кој може да ја обвини Селма кога за него свесно го жртвува и својот живот. До последните сили го штити од грдата стварност, за да има некое нормално детство. Слободата на син ѝ е и нејзина слобода, дури и во смртта. Секој цент тргнат на страна е доказ за нејзината несебична љубов. Ѝ ја разбирам пасивноста и инаетот кој е само производ на срамот, на стигмата дека е немајка штом родила знаејќи ги последиците. Преку песните Селма блеска во полн сјај. Таму е предводник, игрива, контраст на сѐ што инаку не е. Бјорк...нежна, кротка, кршлива, малечка Идун со очи полни ѕвездена бездна.

Американскиот сон ми дојде како прекрасна приказна за добра ноќ, особено последната сцена. Депре муд: он. Не помогна ни обидот за рехабилитација со ирски цртани. По овој емотивен распад го мразам Триер, по малку те мразам и тебе Џонтра.

8.5/10
Оние кои сакаат подкасти
Сјон, исландски писател и текстописец на Dancer in the Dark, разговара со Душко Крстевски. Меѓу литературата и филмската уметност, мислам дека се спомна и за соработката со Бјорк и/ли Триер. Мииислам, не сум сигурна ама како и да е, го паметам како одличен разговор.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.740
Поени од реакции
2.554
Dancer in the Dark (2000)

Ларс со своите обиди да привлече внимание кон себе. Комплетно сум го заборавил филмов, освен тоа дека Бјорк пее на пругата. По сегашново гледање видов и дека нема по што да се памти, освен по музичките точки, односно кога Бјорк пее на пругата.

Една наивна приказна со исто такви ликови. Се надевам дека баш таква им била намерата.
Бјорк игра чехиња, со типично чешко име Селма, изгледот и акцентот не ги коментирам. Денеска е тренд на етаблирани ликови да им се менува етничка, полова, расна и не знам каква припадност, па така може да кажеме Ларс бил пред времето.

Последиците од Догме се видливи и тука, особено кај камерата. Изгледа снимале со видео камера без светло, па темните сцени беа ужасни, благо речено. Слепилото на Селма променливо, зависно од потребите на сцената. Музичките точки, те сновидениета беа естетски комплетно различни и за нив ќе речам одлично изведени. Секако и музиката во нив. Тие го извадија филмов колку-толку, без нив па ќе имаше нормална должина. Најдобро ќе беше да имаше нормална должина сосе тие сцени.

6/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom