FILM CLUB (КРУГ 4) (195. The Time Machine: 25.03-07.04.2024)

Член од
2 март 2022
Мислења
92
Поени од реакции
448
Blue Bayou (2021)

America, land of the free, home of the brave.

Во однос на предложувачот, да му напоменам дека кога го тепаше Кети тој моронот од полицаец, си реков дека ако нема добар крај филмов покрај толку емоционално мое вложување во него, ќе се откажам од клубов. Резултат: не се откажувам.
Многу конфликти можат да се решат во вакви филмови доколку луѓево едноставно зборуваат помеѓу себе, а не да кријат работи еден од друг.
Добра приказна, и добра тема обработува, особено feels at home со корумпирани институции и нефункционален и нелогичен систем, нешто како нашава држава, ама тоа во друга тема.

Од мене добива 8/10, и се надевам дека нема нареден филм да ми паѓа карактерот пак, ќе биде нешто feel good.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Uf ama miss za mene ova

Originalno 2 od 5 no pola ocena plus za pesnata/peenjeto, me zamisli vo taa sekunda dali na lice mesto si go menjam mislenjeto za filmot nakaj podobro od sto e dobra? Mozebi. Dali go smeniv? Ne. Sepak mi bese los.

Prvo mnogu skepticno vlegov koga iznafrlija sve vozmozno klise, kako sto spomnaa dzonatra i drugite, od loso do najloso i togas se distancirav od sozaluvanje samo bidejki mora pa ostaviv na filmot da me impresionira bez toj shok. Ne mu idese.

Od tamu idajki, editingot nekogas bese hallmark, pa koga dojdoa site tie blurry shots sto funkcioniraa dokaj 95ta godina veke me izgubija. Izgledase staro na los nacin ili loso na star nacin if I may. Duri i da gi nemase site prehodno spomnati klisea i cartoonizirani likovi kako policaecot pak toj format ke mi smetese. Imase losa ramka filmot celo vreme sto iritirase, ne znam dali ja primetivte.

Vikander ocekuvav da me raznese koga ja prepoznav no izgledase kako reziserot da nemal golemi planovi za ovoj zenski lik pa rekol najdete mi nekoja ko Vikander za ulogava. No gospodine, vlaga vo budgetot i vistinskata, ne e skapa, uredu e? Super, uredu e. I taka projde nekako so nekolku prosecni lelekanja. Duri ni devojceto ne bese nekoja svetla tocka osven glavniot lik, deckoto mnogu nonsalantno si ja izvozi ulogata, tolku zgodno u cevli sto me plasese da ne mu e malku pre poznato u cevlite. :unsure:

Poslednata scena veke bev imun i isklucen od celata taa nametnata emotivna tenzija i samo mi blic-tekna na I am Sam dodeka vrtese. Si mislev sto pravi ovoj film? Dobar li e? Get it? Treba da go repriziram da vidam zosto go pametam kako sto go pametam.

Izvini Zlate, fair shot sepak
2.5 od 5
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Последнава сцена ме скрши.

Клише приказна, полн со дупки, полн со нејасни и нелогични работи. Полн со исфорсирани карактери за кои се мачев да извлечам некоја емоција и да се поврзам со нив. Пример, никако не се поврзав со Паркер, стварно не ми е јасно што требаше да постигне нејзиното постоење, мислев ме чека нешто поврзано со неа, мислев ќе имаше некаква смисла во приказната. Со џандаров што му испадна брат, требаше да се поврземе од една сцена од 1 мин? Татково се откажува од ќерката толку лесно? I'll go with you to the moon, за да не му отвори врата и да не биде заинтересирана оти не дојде на судењето? Полн, полн дупки.

Се ова размислував се до последната сцена. Изгледаше ко да се собирало нешто во мене за на крајот да прснам од емоции. Висока оценка добива поради на моменти прекрасните кадри, боите, музиката и глумата. И да, најбитно поради тоа што успеа да направи да занемарам се што пишав погоре и колку толку да бидам емотивно задржан во приказната.

7/10
Автоматски споено мислење:

Баш сега размислувам, арно што заправ да ги набројувам дупките во филмов хахах. Ќе пробам да се држам до последната сцена, fuck it
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Blue Bayou
Не се сеќаваш нешто посебно на филмот но знам дека ми беше солиден, 8/10.
Азиецов одлично изглуми, имаше јако врзување со некое детенце, онака баш реално. Му се дешаваа тапа ствари у животот но one's gotta keep fighting.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.067
Поени од реакции
8.123
Blue Bayou

Ако беше негро дали истото ке му се десеше како азиецов на крајов ?

Не сум љубител на драми, ама солидно филмче имаше емоции коа сечкаш кромид па ти течат солзи и така

9/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Look Who's Back

Ова требаше нешто како комедија да биде?
Бљак
5/10
Нит ме насмеа нешто посебно, нит ништо. Исполнет со глупи клишеа...
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Blue Bayou (2021)

Филмов е ангажиран да нѐ запознае со законските недоречености и недоследности во САД што можат сериозно да им го променат животот на луѓето кои биле посвоени како деца од други држави. Преку главниот лик кој е токму еден таков жител, постепено се запознаваме со апсурдот на оваа ситуација. Глумецот што одлично го игра воедно е сценарист и режисер на филмот. И токму во сценариото, во изградбата на ликовите и настаните се најголемите слабости на филмов. Има премногу наместени настани и ситуации со единствена цел да ја оправдаат веродостојноста на приказната и тоа е премногу очигледно. Ликовите не се константни и го менуваат карактерот во зависност од потребите на сцената. Фалеше многу оправдување за таквите нивни постапки.
Имаше прилично празен од во сцените со жената болна од рак. Во холивудски филм таа ќе беше лик со некаква врска во правосудството, што ќе се дознаеше во последен момент и ќе му го решеше проблемот Но, реалноста е сосема поинаква.

Солиден филм, но му требало сериозно брусење на сценариото за да може да заблеска во вистинско светло.

7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Филмов е ангажиран да нѐ запознае со законските недоречености и недоследности во САД што можат сериозно да им го променат животот на луѓето кои биле посвоени како деца од други држави.
Попрецизно: децата кои биле посвоени од други држави а кои имале наполнето 18 години пред 2000. За оние кои наполниле 18 години после 2000, си има закон со кој си добиваат американско државјанство како да се родени таму. И тоа е дискриминирачки, крајно!

Уште во 2021 година е поднесен до Сенатот закон за измена на таквата ситуација, но последно што проверив, пред неколку месеци, истиот се уште не беше пуштен во процедура, односно пишуваше нешто во стил „статус - поднесен“.

Убаво рече, филмов требаше да поттикне да се убрза тоа, но очигледно не му успеало, за жал.
но му требало сериозно брусење на сценариото за да може да заблеска во вистинско светло.
Режија, сценарио и главна улога = Џастин Чон. Од таму „аматеризмот“, мислам. Филмов е one man show!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Режија, сценарио и главна улога = Џастин Чон. Од таму „аматеризмот“, мислам. Филмов е one man show!
Не мора да значи, „Животот е убав“ е таков, па супер помина насекаде вклучувајќи го и клубов.

Режијата и глумата си беа ок, сценариото малку чкрипеше. Премногу субјективност можеби. А можеби има и некоја друга причина што не ангажирале некој искусен сценарист да го „испегла“ сценариото.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Blue Bayou

Кога прв пат го гледав филмов лани беше за мене вистинско откритие! Беше еден од најдобро оценетите филмови на LB за 2021, но ме чудеше фактот што кај нас, а и на форумов пред се, помина незабележано. И искрено, ме фати на емоции, особено со крајната сцена, сум плачел ко бебе за цице. После тоа го репризирав уште еднаш, нешто што многу ретко го правам, и иако знаев што ме очекува, резултатот беше ист.

Денес, година потоа, откако слегна впечатокот - не можам а да не се согласам со мнозинството од вас: филмот остана недоречен на многу нивоа. Сценариото беше недоработено, дел од споредните ликови тука колку да пополнат дупка. Но крајната сцена боли подеднакво, упм! И јас одбирам да се држам за неа, исто ко @Gazpapir и не ја менувам 10/10 оценката која првично ја доби филмов. Крајот е чиста, потполно неизвалкана емоција, и нормално е истата да предизвика такви емоции и кај мене. Се сеќавам на еден друг филм кој имаше ефектен крај во Клубов - Phoenix, мислам на @wot беше предлог. Е па овој крај за мене беше дури и ниво погоре!

@grande-juve , @Darklady , @Violetova и @Варвара - утре е последен ден за Blue Bayou.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Blue Bayou
Не знам што ве расплакало толку во филмов, дали тоа што сите плачеа на крајот?
За мене, вредноста на филмов е само во тоа што дознав дека посвоените деца од другите делови на светот немале решен статус со документи во САД. Поголема глупост не можеле да направат Американците од ова. А беше „модерно“ едно време да посвојуваат деца од сите страни, посебно од Азија. Греота за децата...

И толку.
7/10
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.472
Поени од реакции
7.273
Blue Bayou

Најмногу се согласувам со Мунгусот и Газпапир. Отприлика така го доживеав и првиот пат ама ете тогаш таа фамозна последна сцена ме натера 8 да му дадам. Сепак сеа после репризава ќе мора да му намалам малку. Покрај добрите моменти имаше доста и слаби моменти кои веќе се пишаа тука, а и крајот не ме удри силно како првиот пат и ќе морам да го депортирам од групата квалитетни филмови во групата солидни филмчиња.
Тешка тема, тешка судбина е вака да доживееш одеднаш заради некоја нелогична дупка у законот да ти го растурат цел живот.

7,5/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
@Anon е следниот предложувач, втор во третиот круг. До утре вечер, 20:00 треба да ви каже кој е неговиот предлог.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Blue Bayou го гледаа 13 души и му дадоа средна оценка 7,5. Го испуштија:

@Варвара - прв неизгледан
@Darklady - втор неизгледан (жолт картон)

Следен филм:

170. Jeux interdits / Forbidden Games (1952)
предложувач: @Anon (27.03-09.04.2023)
1679941338014.png

Anon напиша:
овој го предложувам затоа што е срцкаст филм со дечиња и војна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom