FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Decki, I regret nothing!

Ne ve trolav, doagjav od ubavo mesto so predlogot, Jodorowsky mora da se iskusi. Spored mene mislam deka bese okej voved za ako nekogas ste se dvoumele za toa sto pravi ovoj reziser i od kaj da pocnete so nego. Tie sto ve izbedirav se nadevam nema dolgo da go drzite protiv mene.

:love:

Patem, heads up za Wildcat, go ima na Prime Video vo slucaj ako ste pretplateni.

Baboo! You foxed eared asshole!
Filmot raskazan vo edna scena od Archer ama oti @Red John gleda fudbal ko bot mesto da dobiva na klasa gledajki filmovi so nas vo klubot, nemam so kogo da se smeam na Wildcat, film za ocelot, neblagodarno narecrn buyers remorse!

:pos:



Edna ocena ima plus za site Archer referenci sto gi napraviv dodeka go gledav.

Filmot kako dokumentarec e odlicen, nudi zabava dovolno, glumata nula (dokumentarec e, cudno bi bilo ako nekoj ustvari glumi?), ima mnogu wholesome i nezni momenti i e dovolno brutalen koga saka so poraki. Se toa vo red.

Mene mi smetase toa sto e tesko da socuvstvuvas so mentalno nestabilni likovi kako Henry. Klinicki slucai kako nego ne moze da gi gledas i da racionaliziras i nivnite akcii ke mi bidat sekogas poenigmaticni i nejasni poveke od sekoj film na Jodorowsky. Likot e za pod nadzor a ne da izigrava Mogli niz nekoja random shuma. Takva izoliranost e tesko podnosliva za cvrsti karakteri ne pa za vakvi nepresmetlivi. Tuka bese smestena cela moja empatija, zosto nekoj ne go zgrizi, se drugo bese nekoj si ego trip poistovetuvajki go prirodniot tek na prirodata kako personal achievements! Go izrasna on toj macor kolku sto go izrasnav jas @Џонтра Волта na forum, tehnicki da no ne navistina. :D

Ocekuvav kako vo Chronicle od dokumentaren found footage da premine vo villain origin story, konkretno koga SPOILER go upukaa Khan SPOILER. No, ne e bitno, brzo proagja vreme i bese dobar potsetnik deka moze da se uziva i vo dokumentarki i se sekogas izvor na prikazni koi moze da te fasciniraat samo poradi faktot deka postojat. Sepak Tiger King koga zborime za dokumentarci i golemi macki e sekogas podobar izbor, da, duri koga zborime i za dramata vo sporedbi. :D

3 od 5 @Zlatikevichius

PS ako moze @Zlatikevichius da ne si go minimizira pregolemiot uspeh sto e filmskiot klub i da go smeni naslovot na temava brisejki go toa “treta srekja” sto implicira deka sme failnale dva pati Ili demek edvaj opstojuvame, please.
Ako se dobivashe klasa gledajki loshi filmovi, kaj kje mi beshe krajot :D

Sho ne kazha deka si predlozhuval takvi, odma kje se prijavev :D
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Decki, I regret nothing!

Ne ve trolav, doagjav od ubavo mesto so predlogot, Jodorowsky mora da se iskusi. Spored mene mislam deka bese okej voved za ako nekogas ste se dvoumele za toa sto pravi ovoj reziser i od kaj da pocnete so nego. Tie sto ve izbedirav se nadevam nema dolgo da go drzite protiv mene.

:love:

Patem, heads up za Wildcat, go ima na Prime Video vo slucaj ako ste pretplateni.

Baboo! You foxed eared asshole!
Filmot raskazan vo edna scena od Archer ama oti @Red John gleda fudbal ko bot mesto da dobiva na klasa gledajki filmovi so nas vo klubot, nemam so kogo da se smeam na Wildcat, film za ocelot, neblagodarno narecrn buyers remorse!

:pos:



Edna ocena ima plus za site Archer referenci sto gi napraviv dodeka go gledav.

Filmot kako dokumentarec e odlicen, nudi zabava dovolno, glumata nula (dokumentarec e, cudno bi bilo ako nekoj ustvari glumi?), ima mnogu wholesome i nezni momenti i e dovolno brutalen koga saka so poraki. Se toa vo red.

Mene mi smetase toa sto e tesko da socuvstvuvas so mentalno nestabilni likovi kako Henry. Klinicki slucai kako nego ne moze da gi gledas i da racionaliziras i nivnite akcii ke mi bidat sekogas poenigmaticni i nejasni poveke od sekoj film na Jodorowsky. Likot e za pod nadzor a ne da izigrava Mogli niz nekoja random shuma. Takva izoliranost e tesko podnosliva za cvrsti karakteri ne pa za vakvi nepresmetlivi. Tuka bese smestena cela moja empatija, zosto nekoj ne go zgrizi, se drugo bese nekoj si ego trip poistovetuvajki go prirodniot tek na prirodata kako personal achievements! Go izrasna on toj macor kolku sto go izrasnav jas @Џонтра Волта na forum, tehnicki da no ne navistina. :D

Ocekuvav kako vo Chronicle od dokumentaren found footage da premine vo villain origin story, konkretno koga SPOILER go upukaa Khan SPOILER. No, ne e bitno, brzo proagja vreme i bese dobar potsetnik deka moze da se uziva i vo dokumentarki i se sekogas izvor na prikazni koi moze da te fasciniraat samo poradi faktot deka postojat. Sepak Tiger King koga zborime za dokumentarci i golemi macki e sekogas podobar izbor, da, duri koga zborime i za dramata vo sporedbi. :D

3 od 5 @Zlatikevichius

PS ako moze @Zlatikevichius da ne si go minimizira pregolemiot uspeh sto e filmskiot klub i da go smeni naslovot na temava brisejki go toa “treta srekja” sto implicira deka sme failnale dva pati Ili demek edvaj opstojuvame, please.
не се актери, Хари и Саманти се вистинските ликови.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Wildcat (2022)

Имам soft spot за природно-научни документарци, меѓу кои и за враќањето и станувањето едно со природата.

Убава приказна, Хари, Саманта и Кијану. Тој, таа, тоа. И природата. Една убава целина. Им завидувам на луѓето кои имаат пасија кон каузата, максимално посветување за правење (општо) добро кое води кон одредена внатрешна сатисфакција. Тоа е мотивот кој го одржува моторот во функција.

Имав неколку проблеми со контекстот и содржината, прво не сакав баш да го гледам како се шета по долен веш, второ, луѓето околу него беа доста статични кога стануваше збор за неговото ментално здравје. При сцената кога му кажува на својот брат дека дел од лузните му се од мачката, а дел самиот ги направил, родителите не дадоа никава забешелка, па ни неговата тогашна девојка која прокоментира дека тоа го прави среќен, што е технички точно (само не знам кој хормон се лачеше), но асполутно ништо не презема. И трето, Хари, неколку пати потенцираше дека рехабилитацијата во дивината на дивите мачки му се најбитното нешто кое го постигнал во животот, а покрај себе има прекрасна девојка која го следи од Амазонските прашуми! Повеќе беше скршен за мачката, која замина во природата, отколку за девојката со која раскина. Ако тоа го исполнува, со оглед на фактот дека навистина 18 месеци си преокупиран со едно животинче, кое го раниш, шеташ, учиш да лови, па ти е еден од ретките интерактивни пријатели во таа тивина, јасна ми е тагата, болката, празнината која ја чувствува кога мора да го пушти назад, тогаш влези во некоја програма за одгледување на диви мачки. Секоја мачка ќе биде твоја мачка, ќе имаш константно реинсполнување, но не секоја девојка ќе те следи до крајот на светот.

Технички не многу квалитетен, но содржаен документарец кој ми се допадна. Прекрасен предлог. 8,5
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Секоја мачка ќе биде твоја мачка, ќе имаш константно реинсполнување, но не секоја девојка ќе те следи до крајот на светот.
Trikot e vo toa da gi zemes i pripotomis vo isto vreme. Dodavanje uste eden dependency vo ravenkata ja zgolemuva sansata za sledenje naokolu niz svetot.

Mackite se manipulativni, devojkite nazalost poveke, sto drugo ostanuva?

Koga ne sakase da mi zbori sepak maloto macolce deeskalirase pa sega ona me sledi naokolu niz svetot so nadez do krajot.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ај јас пак.

Хари и Саманти се вистинските ликови на кои ова се им се случувало. Не очекував никаква глума на светко ниво, луѓево не се ни глумци ниту биле според мене природно ја донесоа секоја сцена и секој настан. Техничкиот квалитет не можам да го споредам со поентата и содржината на филмот пошто не се на исто рамниште.

Саманта е пример за борец за заштита на еко системот за разлика од многу квази борци кои ден не поминале да цапаат у калишта, да се бањаат од буриња да ги касаат триста различни бубачки. Моментот кај што разговара со психолог да му помогне на Хари не знам како да го разберам. Да сфаќам дека сака да му помогне ама у прашума надвор од цивилизација на човек со птсд и депресија не верувам дека можеш да му помогнеш нешто многу особено не без подолготрајна или може доживотна психотерапија која нема како да ја добива таму а па да не збориме за лекови. Фасцинантна енергија ми дава девојкава дури ја заследив и на инстаграм.

За Хари очекувано ми беше да се повредува уште во моментот кога кажа дека на 18г отишол да служи дополнително и со останатите настани. Ова со мачкава ми дојде како да се искупува на светов како да направил едно добро дело наспроти сите луѓе што ги лишил од живот. Се постоветуваше со тоа дека мора мачката да лови и убива за да преживее исто како што тој ‘’морал ‘’ да пука за да преживее. Според мене немаше да има поента ако остане и чува уште 20 други мачки акцентот овде е сега на тие 2 мачки кај што на Кијану примениа се што не знаеа од Кан.

..толку за сега.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Wildcat (2022)

Првиот документарен филм во клубов. Веројатно ќе го имавме и порано да не мислевме дека гледаме само играни филмови.
Го следиме Хари како бара искупување за ужасите што ги видел (сторил?) во Авганистан како војник, а кои му оставиле прилично длабока траума. И тоа го бара на комплетно другиот крај на светот во Амазонската прашува, далеку од луѓе, но многу блиску до природата. И го наоѓа во облик на едно сираче оцелотче за кое се грижи десетина месеци, практично ја заменува неговата мајка која треба да го подготви за самостоен живот.

Опфатен е период од, би рекол, 3-4 години во прашумата, што претставува сериозен период за следење, особено во такви тешко достапни и негостољубиви предели. Добар дел од материјалот го има снимано самиот Хари, односно се снима самиот себе. Прилично посветено, што се гледа повеќепати во ситуации каде работи само со едната рака дури и кога тоа му ја отежнува работата, а со другата го држи носачот на камерата. И зборува цело време, комплетно е отворен кон камерата.

Филмот не ни кажува како стигнал до резерватот во Перу, ниту многу се фокусира кон односот меѓу него и Саманта. Од тоа гледаме само делчиња, и тоа дури некаде после половина од филмот.
Можеби ќе звучи сурово, но угинувањето на првото животно многу добро им дојде на филмаџииве, да не кажам го извади филмот. Им послужи како пресврт и целиот филм понатаму беше далеку понапнат во ситуациите кога Киану доаѓаше во опасност. Бидејќи знаевме како може да реагира Хари доколку повторно се случи нешто фатално.

Гледливо, музички сосема умерено подвлечено таму кај што треба. Одлично измонтирано, пеколни се овие проекти во монтажа со стотици часови снимен материјал.

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.779
Поени од реакции
33.563
168. Wildcat (2022)
1677524791955.png


Изненадувачки добро. Единствена дилема која ми остана е дали на Киану или на Хари му требаше поголема помош. Мислам дека Киану полесно ќе се прилагодеше сосема сам во дивина отколку Хари во цивилизација. Некако као Хари да беше wildcat-от тука, и Киану го излекува него, а не обратно. Се согласувам со @wot - типот беше тотален wreck и јас да сум негов родител, иако е возрасен, за ништо на светот не би го пуштил сам во амазонска прашума, па уште да се грижи за дива мачка - сираче. Се согласувам и за моментите кога им кажуваше на брат му и родителите дека се самоповредувал и никој ништо не искоментира, ко тоа да е нешто сосем нормално. И уште нешто што ми беше too much - сите тие змии, рептили и инсекти што ги фаќаше ми ствараа таква фобија што сакав да го исклучам филмов. Искрено, попрво би и дал на хиена да си „игра“ со мене, отколку да допрам нешто такво. Мене самото гледање на Хари како ги фаќа ко тоа да е најнормално нешто на светот ме правеше анксиозен... Ама генерално - убава порака праќа филмов, верувам дека и Анима Мунди ќе го сакаат... се додека не дојде делот кога Хари и вика на мајка му да му направела chicken pie. :D

8/10
 
Член од
2 март 2022
Мислења
93
Поени од реакции
450
Wildcat (2022)

I was elected to lead, not to feel.

Прво, ова ми е само втор документарец во живтот (ако не го сметаме Триумф на вољата), и реално беше освежување за мене.
Второ, ми задржа внимание цел филм, што е супер. Обично за документарците имав стереотип дека се досадни. На моменти ми беше премногу тажен, на моменти ме нервираше Хари со неговите испади, ама секогаш ми се допаѓаше љубовта која ја покажуваа кон животните. За психичките проблеми на Хари не коментирам освен тоа што децата најлесно се лажеле отсекогаш да се пријават во војска. Прекрасна природа и пејсажи, убаво би било да се посетат некогаш.
Трето, благодарност голема до предложувачот за ова емоционално патување.

Од мене добива 8/10.

P.S. Сакам да го поздравам моето куче, сцените кога шетаа навечер ме потсетуваат на нашите ноќни прошетки.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Јас верувам дека родителите веќе одамна знаеја за неговите самоповредувања и мислите за самоубиство, затоа не реагираа. Затоа и го пратиле во дивината и не му вршеа притисок да се врати.
Од друга страна, таа сцена ми делуваше како да е режирана и родителите изгледаа како да им е поприлично нелагодно што ги снимаат.
И воопшто целиот тој сегмент со посетата беше малку поинаков од остатокот на филмот.

Мене повеќе ми беше чудно како дозволиле да оди во војска на седумнаесет години и да го испратат во војна.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не може да се занемари фактот дека поминуваат неколку години во дивината, а потоа и неколку месеци во цивилизацијата, веројатно имале 10 пати подолг документиран материјал кој го склопиле во 100 минутен документарец, и со тоа лесно може да се насочи и контролира самата приказна, како и самиот наратив. Сакам да кажам дека можеби имало забелешки од страна на нековите родители, може имале и жестоки расправии со неговата девојка, но истите, од некоја причина, можеби се исечени. Можеби. А треба да се навлезе и во американскиот ментален склоп каде децата, по колеџот, се осамостојуваат од родителите, често и во друга сојузна држава, и живеат засебно, имаат работа, па дури и формираат семејство. Оние кои не одат на колеџ, исто, се осамостојуваат и или наоѓаат работа или се приклучуваат кон армијата каде се одлично платени. Кај нас на Балканот, па и на Апенинскиот, децата живеат заедно со своите родители, во просек, до своите средни 30ти. Засебен фактор е финансиската независност, која се случува, во просек, во средните 20ти. Верувам мајка му да беше Балканка, или ќе го бараше на секои 10 мин, или ќе се преселеше кај него или ќе го одвлечкаше назад. :D

Него, мислам дека заокружив една година во Клубов, изгледав 20тина филмови, мал дел веќе ми беа гледани, дел беа прекрасни предлози кои веројатно не би ги изгледал да не беа предложени, а со мал дел не си кликнавме. Немаше ни да се приклучам во Клубов да не беше поканата на Златко кој фантастично првенствено менаџира, а потоа и модерира во Филм и Тв. Од една страна има методичност, а од друга страна пасија, поради која всушност и се приклучив. Но пред да започне новиот круг трајно ќе се повлечам од Клубов, и со исклучок на Мовиеспотинг, ќе се вратам на пасивното следење на овој подфорум, кој веројатно, во овој момент е и најинтересен за следење. :love:
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Јас верувам дека родителите веќе одамна знаеја за неговите самоповредувања и мислите за самоубиство, затоа не реагираа. Затоа и го пратиле во дивината и не му вршеа притисок да се врати.
Од друга страна, таа сцена ми делуваше како да е режирана и родителите изгледаа како да им е поприлично нелагодно што ги снимаат.
И воопшто целиот тој сегмент со посетата беше малку поинаков од остатокот на филмот.

Мене повеќе ми беше чудно како дозволиле да оди во војска на седумнаесет години и да го испратат во војна.
Јас мислам директно од војска заминал за Перу немале контакт неколку години...
Интересен момент кога се врати и ги изненади без да знаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom