FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Се чувствувам ко исфрлена од поплава со филмов. Што и да напишам ќе е без врска.
Првпат гледам филм од Јодоровски а искрено и сега го дознавам па малку читав и за него.
Филмов и да ми излегол случајно немало сигурно да го пуштам и гледам. Секоја чест како уживате јас нагон на повраќање добив на неколку сцени.
Да го заборавам знам дека нема ама ќе си го сумирам со клишето „биди свој“ и со буквалното бодрење на Јодоровски кон своето помладо јас.
6.5/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Или снимај филм или не изводи со глупости.
Многу сум јак и кул и ќе си напраам филм за себе со сите пропратни глупости како мајка му што пее место да збори или тие као фантоми или што и да беа на почетокот у собата пред земјотресот.
Верувам дека си се дружел со миџети и дека толку било слободно Чиле тоа време да се маскира миџет у Хитлер.

Уште еден од низата небитњаци со филм за сам себе.

Која е поентата на филмов? Озбилно прашувам.

Што ми е гајле за Ходоровски еве мене конкретно? Нит го знам нит го познавам, глеам обид за филм за неговиот живот.
Кур ме боли.

2ка. Аупичкуматер
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Poesía sin fin (2016)

Бесконечна поезија или барањето на поетот во себе. Тоа го прави Ходоровски во овој автобиографски филм од периодот на раната младост, го бара своето јас, својот порив, својот израз. Притоа влегува со конфликт со својот татко, со своето пошироко семејство, со ривалите, со другарите. Сѐ во името на уметноста и под нејзиниот изговор да се биде свој по секоја цена.

Претенциозно и самобендисано, како повеќе или помалку сите негови дела. Иако тука е повеќе неореалистичен отколку надреален, сепак ова е еднo од неговите поедноставни дела, без претерани симболики, мистицизам, религиозни и општествени критики, но секако немилосрден кон медиокритетот и хипокризијата.
Неговата ексцентричност и гротесксност е присутна во речиси секоја сцена. А тие крајно живописни и контрастни.
Не е ова класична Аристoтeлова поетика, Ходоровски не ни планирал таква да биде. Ова е баш поезија. И тоа од почеток до крај. Или без крај.

7/10
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.776
Поени од реакции
33.532
167. Poesía sin fin / Endless Poetry (2016)
1676321988760.png


Претенциозен и баш поетски, намерно направен за „никој“ да не може да го разбере, самиот филм е своевидна поезија. Треба да го најдеш клучот за дешифрирање, зашто секоја поезија е помалку или повеќе херметична, затворена. Ова е автобиографска епопеја за животот на Алехандро Ходоровски, за она што целиот свој живот мечтаел да биде и бил - поет. Многу ми се допадна манирот да претставува некои обични нешта на необичен, би рекол поетски начин. Ми беше ко употреба на стилски изразни средства во поезијата. На пример: тоа што мајка му пееше наместо да зборува. Обично сеќавањата на моментите особено од раното детство секој човек ги поврзува со некои чувства, слики, мириси, бои и сл. Така, веројатно Ходоровски се сеќавал на гласот на неговата мајка како музика, или како на оперска пејачка. Затоа и одлучил така да го претстави. Или Стела - веројатно најмногу од неа што помнел била розевата коса, затоа и го направил лицето во филмот бело, безлично, како да има ставено маска. Или фашистите во маршот на крајот од филмот - сите со иста безлична маска на себе, како да сака да каже дека се се тоа луѓе без лице, роботи или купишта крв и месо кои само ги движи напред една идеологија, или еден човек, а немаат свое јас, своја идеологија, или ултимативно - не се воопшто луѓе. Во тој поглед - прекрасно направен филм. Навистина, вистинска поезија, без крај.

Она што, сепак, не ми се допадна - премногу full frontal nudity. Ај мажите некако да ги свариш, ама човече џуџето што имаше добиено и овој и ја фати крвта со раце... :pov: И секако - имаше моменти што не ги разбрав, веројатно некои негови симболики за кои ми требаше подобар клуч, а не генерички калауз со кој ги отклучував поетиките на филмот (пр. црните статисти што подаваа предмети од позади на актерите, бакнежот во уста со татко му на крајот, виолетовиот брод...).

Генерално, убав филм! Мислев дека ќе биде далеку полошо и дека нема да може да го догледам. 7/10

@Комита Ултрас , @grande-juve , @Darklady , @Violetova , @Dumbledore , @The Cooler King , @Варвара , @123456 - уште 4 дена имате за Поезија без крај.
 
Член од
2 март 2022
Мислења
93
Поени од реакции
450
Endless poetry (2006)

И под закана со пиштол на чело, нема да можам да раскажам што гледав. Се надевам ќе дојде време некогаш во иднина кога ќе ми бидат интересни и гледливи art филмовиве. Прв ми е од Јодоровски, ама сега знам дека другите ќе почекаат некоја деценија за гледање.
Визуелно беше убав секако, тоа мора да се признае.

5/10, просек.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.477
Поени од реакции
7.284
Poesía sin fin (2016)

Период од животот кога Алехандро созрева, се бара себе си, интересни и тешки случки, класична coming of age приказна само раскажана и прикажана во нему препознатливиот стил и тоа мислам ми го направи поинтересен за гледање. Посебно мислам на ликовите кои беа скоро карикатурно прикажани и ми беа интересни, Стела најмногу.
Некои сцени беа премногу, некои беа погодени. Имаше 2-3 со младиот и стариот Ходоровски, тие ми беа пикот.
Убав и визуелно, убав саундтрак, сепак не успеа целосно да ме внесе и да се грижам за Алехандро.

7/10
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Legends of the Fall (1994)

Го изгледав уште минатата недела, и претходно ми беше гледан, се сеќавам дека одеше на А1. Еден од поубавите филмови кои досега беа предложени во клубот. Филм со горчлива приказна, за раздорот меѓу тројцата браќа кои живеат надвор од цивилизацијата, хоророт на војната, љубовната вртелешка, но и за нивниот татко кој поради каузата ја фрла крпата во рингот и се посветува на мини ранчот кој го има во прекрасната дивина на Монтана. 8,5


Endless poetry (2006)

Издржав час и нешто ситно.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Мене не ме чекајте за Endless poetry.
На толку чудни реакции за филот, сега нема да го гледам, можеби во некоја друга прилика.
Дајте друго дете :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.776
Поени од реакции
33.532
@Miss.Independent е следен предложувач. Ако вечер до 20:00 не го презентира филмот, јас преземам. Анализата за Endless Poetry - попладне.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Здраво од мене.
Јас за прв пат како предложувач и се надевам дека барем на некој ќе му се допадне мојот предлог.

Wildcat (2022)


Станува збор за документарец, за човек на кој му треба исцелување и мачка на која и треба помош.
Амазонска прашува во Перу, бебе оцелот и војник отпуштен од армија кој страда од ПТСД и депресија.
Од друга страна, вистинска борба и за една девојка со не така лесно минато која се посветува на спасувањето на загрозениот животински свет и прашумата.
Емотивен, застрашувачки, борбен и едукативен документарец.

Од мене за вас овие две недели Wildcat (2022).

п.с јас после првото гледање одма му дадов оценка и тоа 10/10 дали под големи импресии веднаш по гледањето или навистина премногу ми се допадна. Ќе го изгледам пак и ќе соопштам повторно.
1677514699493.png
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.776
Поени од реакции
33.532
Endless Poetry го гледаа 10 души и му дадоа средна оценка 5,3, што е најслаба оценка за филм по рестартот на Клубот, а во историјата само 3 филма имаа послаба оценка од таа: два 5,2 а еден 5,0. Го испуштија:

- @Violetova , @Варвара и @123456 - на тројцата прв неизгледан.

Почнуваме со последниот предлог во овој втор круг по рестартот на Клубот (освен ако @Хоуп не одлучи навистина да ни се придружи и во овие 2 недели да изгледа 3 филма од последните 10, или пак некој од @__Vita____ , @Shutmanga или @Erich Zann не одлучи да ни се врати).

Затоа, ги повикувам: @devilko , @Setsuko , @Gazpapir , @Corvus , @Anon , @zmija1 , @__Vita____ , @Shutmanga , @Erich Zann - ако сакате да го задржите местото на редоследот за предложување, мора да имате изгледано:

МИНИМУМ 1 ФИЛМ ОД ПОСЛЕДНИТЕ 3:
168. Wildcat
167. Endless Poetry
166. Legends of the Fall

И МИНИМУМ 3 ОД ПОСЛЕДНИТЕ 10 (ВКЛУЧУВАЈЌИ ГО И ТОЈ 1 ОД ГОРЕ):
168. Wildcat
167. Endless Poetry
166. Legends of the Fall
165. Close
164. Fiddler on the Roof
163. A Christmas Carol (1938)
162. Look Who's Back
161. Barfly
160. Shadow of a Doubt
159. Dancer in the Dark

Истото важи и доколку сакаат да ни се придружат некои од членовите на Клубот од првиот круг кои не не дружеа баш во вториот:
@ob1 , @Васил МКД , @Leo Bonnie , @Tyler Durden , @bobipp , @SK-92 , @Imperatorot , @Shawn Spencer , @DaedaIus , @Хефест , @santelli , @џимеј , @Хоуп , @ManUtdChampions , @ElNinho и @dragonsky , како и секој останат член на форумот кој сака да ни се придружи.
______________________________________________________
Е па децо, бидна и тоа - како 168 филм, после повеќе од 336 недели или нешто повеќе од 6 и пол години како постои Клубот, за прв пат имаме документарец!

168.
Wildcat (2022)
предложувач: @Miss.Independent (27.02-12.03.2023)
1677524791955.png
 
Член од
9 мај 2019
Мислења
165
Поени од реакции
766
Домот, неколкуте тантруми и театралноста на Стела ме наведоа да помислам дека ова ќе е уште еден Амаркорд. Набрзо се оддели, а за мене и го надмина веќе во втората половина.

Трагиката на циркусот, на разговорот меѓу младиот расколебан и искусниот Ходоровски, „победата“ над татковиот авторитет и простувањето, изделени, се мало ремек дело за животот како таков. Гол и несреден.

Да се живее за една идеја, целиот живот да се посвети на една мисла (а и неколку години со Бретон) е нешто пред кое имам само стравопочит. Поезијата не се објаснува, кога се расчленува само ѝ се губи магијата.
8/10
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Decki, I regret nothing!

Ne ve trolav, doagjav od ubavo mesto so predlogot, Jodorowsky mora da se iskusi. Spored mene mislam deka bese okej voved za ako nekogas ste se dvoumele za toa sto pravi ovoj reziser i od kaj da pocnete so nego. Tie sto ve izbedirav se nadevam nema dolgo da go drzite protiv mene.

:love:

Patem, heads up za Wildcat, go ima na Prime Video vo slucaj ako ste pretplateni.

Baboo! You foxed eared asshole!
Filmot raskazan vo edna scena od Archer ama oti @Red John gleda fudbal ko bot mesto da dobiva na klasa gledajki filmovi so nas vo klubot, nemam so kogo da se smeam na Wildcat, film za ocelot, neblagodarno narecrn buyers remorse!

:pos:



Edna ocena ima plus za site Archer referenci sto gi napraviv dodeka go gledav.

Filmot kako dokumentarec e odlicen, nudi zabava dovolno, glumata nula (dokumentarec e, cudno bi bilo ako nekoj ustvari glumi?), ima mnogu wholesome i nezni momenti i e dovolno brutalen koga saka so poraki. Se toa vo red.

Mene mi smetase toa sto e tesko da socuvstvuvas so mentalno nestabilni likovi kako Henry. Klinicki slucai kako nego ne moze da gi gledas i da racionaliziras i nivnite akcii ke mi bidat sekogas poenigmaticni i nejasni poveke od sekoj film na Jodorowsky. Likot e za pod nadzor a ne da izigrava Mogli niz nekoja random shuma. Takva izoliranost e tesko podnosliva za cvrsti karakteri ne pa za vakvi nepresmetlivi. Tuka bese smestena cela moja empatija, zosto nekoj ne go zgrizi, se drugo bese nekoj si ego trip poistovetuvajki go prirodniot tek na prirodata kako personal achievements! Go izrasna on toj macor kolku sto go izrasnav jas @Џонтра Волта na forum, tehnicki da no ne navistina. :D

Ocekuvav kako vo Chronicle od dokumentaren found footage da premine vo villain origin story, konkretno koga SPOILER go upukaa Khan SPOILER. No, ne e bitno, brzo proagja vreme i bese dobar potsetnik deka moze da se uziva i vo dokumentarki i se sekogas izvor na prikazni koi moze da te fasciniraat samo poradi faktot deka postojat. Sepak Tiger King koga zborime za dokumentarci i golemi macki e sekogas podobar izbor, da, duri koga zborime i za dramata vo sporedbi. :D

3 od 5 @Zlatikevichius

PS ako moze @Zlatikevichius da ne si go minimizira pregolemiot uspeh sto e filmskiot klub i da go smeni naslovot na temava brisejki go toa “treta srekja” sto implicira deka sme failnale dva pati Ili demek edvaj opstojuvame, please.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom