FIFA World Cup Russia 2018 - Panini Sticker Album

Дали ќе го собирате албумот?


  • Вкупно гласачи
    48

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.405
Поени од реакции
12.899
29573086_2028704287384905_8462020831387928895_n.jpg

Денес и официјално излезе во продажба официјалниот албум на Панини за самолепливи сликички за овогодинешното Светско Првенство во Русија. Моментално албумот го има за продажба во сите бензински на Макпетрол, супер маркетите на Тинекс и во подобро снабдените трафики како Тобако и слично, до утре би требало да го има и во сите други локални продавнички.

Албумот ќе се состои од 682 сликички од кои 50 ќе бидат "златни". Муабетите испаднаа точни, за жал, како и во остатокот од светот така и кај нас цената на пакетчињата е зголемена на 40 денари, а албумот е 80 денари.

Нека користи темава за договарање на разменување на дупликати, споделување на евенти за групно разменување на сликички и нормално за дискутирање на албумот.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
719
Поени од реакции
813
682 сликички / 5 сликички = 137 пакетчиња
137х40 = 5480 ден.
пуууууууу
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.260
Поени од реакции
17.943
682 сликички / 5 сликички = 137 пакетчиња
137х40 = 5480 ден.
пуууууууу
Ова ти е во некоја утопија дека за толку ќе го собереш, а во меѓу време удри уште 500-600 дупли шо ќе имаш, мало морген, 200 евра не те раскрстуваат за да го собереш.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
31.280
Поени од реакции
43.728
Ова ти е во некоја утопија дека за толку ќе го собереш, а во меѓу време удри уште 500-600 дупли шо ќе имаш, мало морген, 200 евра не те раскрстуваат за да го собереш.
Многу е 200 евра бе. Не знам каква ќе биде заинтересираноста сега, ама ако биде како 2014 кога секој викенд имаше собири во Парк и низ други локации, со фб групи, плус и една страна знам имаше за размена, мислам дека ќе биде реално да го собереш и со 100 евра. Доколку цело време одиш по собирите и успеваш да ги смениш скоро сите дупликати, нормално.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.114
Поени од реакции
5.586
Каква е наградата за целосно соберен албум?
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.046
Бедно е што го направија 40 денари. Планирав да го собирам ама слабо. Инаку никад нема да ги сфатам тие што собираат албум и после го менуваат за некоја награда, макар и парична??? :cuc:
Па нема ништо поубаво од тоа да имаш своја колекција на собрани албуми, кои што си тргал пари на страна, си се договарал да се мењаш си ги барал сите сликички кај што треба и не треба, плус ти е спомен од првенството кое најверојатно го следиш. Ниедна пара не може да го замени тоа чувство на исполнетост коа ќе го собереш цел албум :D
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
31.280
Поени од реакции
43.728
Бедно е што го направија 40 денари. Планирав да го собирам ама слабо. Инаку никад нема да ги сфатам тие што собираат албум и после го менуваат за некоја награда, макар и парична??? :cuc:
Па нема ништо поубаво од тоа да имаш своја колекција на собрани албуми, кои што си тргал пари на страна, си се договарал да се мењаш си ги барал сите сликички кај што треба и не треба, плус ти е спомен од првенството кое најверојатно го следиш. Ниедна пара не може да го замени тоа чувство на исполнетост коа ќе го собереш цел албум :D
Може, ако понатму вредат доста, а тебе ептен ти требаат пари :icon_mrgr:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.046
Може, ако понатму вредат доста, а тебе ептен ти требаат пари :icon_mrgr:
Ако е за егзистенција (кров над глава, јадење, облека) да, во спротивно за ниеден луксуз :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.288
Поени од реакции
18.153
Бедно е што го направија 40 денари. Планирав да го собирам ама слабо. Инаку никад нема да ги сфатам тие што собираат албум и после го менуваат за некоја награда, макар и парична??? :cuc:
Па нема ништо поубаво од тоа да имаш своја колекција на собрани албуми, кои што си тргал пари на страна, си се договарал да се мењаш си ги барал сите сликички кај што треба и не треба, плус ти е спомен од првенството кое најверојатно го следиш. Ниедна пара не може да го замени тоа чувство на исполнетост коа ќе го собереш цел албум :D
Албумот од Мексико 1970 се движи и до 5000 евра. ;)

...па и повеќе:
Screenshot_4.jpg

Ама добро, овој дури и незалепен е.
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
31.280
Поени од реакции
43.728
Јас да ја искористам приликава да пробам да го дополнам албумот од 2014. Ако чувате дупликати и имате некоја од сликичкиве, пишете ПП да се договориме.

00, 5, 11, 24, 25, 30, 34, 38, 94, 98, 101, 112, 113, 115, 129, 144, 147, 151, 159, 161, 171, 183, 277, 293, 300, 303, 318, 347, 348, 358, 367, 371, 375, 455, 457, 459, 479, 576, 596, 601, 624.
 
На врв Bottom