Feel Good Филмови

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Како што кажува насловот на темава ,овие филмови имаат за цел да ве расположат во моментите кога сте даун од X причини..
Сигурно сте гледале некој ваков филм и навистина сте се почувствувале одлично после неговото гледање. Споделете ги со другите кајганџии,доколку сакате напишете рецензија кратка ,без торенти и слично.

Еве неколку кој ми паѓаат на ум:
  1. The Perks of Being a Wallflower
  2. The Intouchables
  3. It's Kind of a Funny Story
  4. Slumdog Millionaire
  5. The Blind Side
  6. Groundhog Day
........ И уште милион други.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Како што кажува насловот на темава ,овие филмови имаат за цел да ве расположат во моментите кога сте даун од X причини..
Сигурно сте гледале некој ваков филм и навистина сте се почувствувале одлично после неговото гледање. Споделете ги со другите кајганџии,доколку сакате напишете рецензија кратка ,без торенти и слично.

Еве неколку кој ми паѓаат на ум:
  1. The Perks of Being a Wallflower
  2. The Intouchables
  3. It's Kind of a Funny Story
  4. Slumdog Millionaire
  5. The Blind Side
  6. Groundhog Day
........ И уште милион други.

ја првиот го знам само според гифов

http://i.minus.com/iy9Mc8maEwRJK.gif

филмови, одамна немало некој кој бил асален.можда џекес за оној temporary али worthit smile.штета што ryan dunn почина.Kick-Ass, Pineapple Express, How High.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Top Gun

Еден од моите топ 5 филмови.

Едноставно ме тера да си купам мотор, да си ставам гел и да си ги ставам Авијаторките (едино тоа го имам од 3те работи)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
обично комедии од 80тите како The 'burbs, таква атмосфера и симпатични глумци нема денеска, летс фејс ит - комедијата цркна... има и по некој од 90тите у таков стил како Office Space или Mr. Destiny...
Top Gun

Еден од моите топ 5 филмови.

Едноставно ме тера да си купам мотор, да си ставам гел и да си ги ставам Авијаторките (едино тоа го имам од 3те работи)
sword fight!!! sword fight!!!
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Со која струја -.-
It's a saying, доаѓа од едно градче за кое се верува дека луѓето од таму имаат викингшка крв.
А, поновата историја тврди дека веруваат во семи-бог, како, Мартин Вучиќ, кој оставил импакт врз развитокот на културните и идеолошките гледишта.
Се спелува S-t-h-r-u-m-i-t-s-a-h

..инаку, струјата значи, метафорично нали, нема веза со топикот, со суштината, со муабетот.. во тој некаков контекст.
Fear and Loathing ствара грдо чувство во стомакот и мигрена, напнатоста и неподносливоста во истиот го дисквалификуваат како feelgood филмче.
Ниту во How High нема некој си pick-me-up, feel-good момент. Се мисли на исполнување, не на филм толку глуп што знае да те насмее, basic laugh, онака.

Oти ако е така, секоја комедија би се класифицирала овде, а темава ќе изгуби поента. Затоа, одтаму, разгранувањето. :)
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
It's a saying, доаѓа од едно градче за кое се верува дека луѓето од таму имаат викингшка крв.
А, поновата историја тврди дека веруваат во семи-бог, како, Мартин Вучиќ, кој оставил импакт врз развитокот на културните и идеолошките гледишта.
Се спелува S-t-h-r-u-m-i-t-s-a-h

..инаку, струјата значи, метафорично нали, нема веза со топикот, со суштината, со муабетот.. во тој некаков контекст.
Fear and Loathing ствара грдо чувство во стомакот и мигрена, напнатоста и неподносливоста во истиот го дисквалификуваат како feelgood филмче.
Ниту во How High нема некој си pick-me-up, feel-good момент. Се мисли на исполнување, не на филм толку глуп што знае да те насмее, basic laugh, онака.

Oти ако е така, секоја комедија би се класифицирала овде, а темава ќе изгуби поента. Затоа, одтаму, разгранувањето. :)
Ја темава уствари ја сфатив да си пишам шо филмови ме расположуваат, ми праат да са осечам лепо. Овие 'филмчиња' као класични филгуд шо се подразбираат у меинстримот батка разбираш, не ги сфаќам сериозно.
Не, сериозно, коа седнувам да глеам филм, го праам за да се изолирам, на нишо друго да не мислам. И ради тоа ми треба филмот ептен да захтева внимание, пошо иначе ми е онака, не си проаѓам убао со лабави филмчиња. Мене сопранови, бордвок ми се поише филгуд филм од коа ќе ги изглеам (пошо сум хипнотизиран а тоа релаксира by definition) и одпосле тие 2 саати ми се quality time, одколку road-trip или нешо лабао-комедија шо ми остава простор да мислам на срањата шо не ги обавувам за да го глеам филмот. Поише ме релаксира.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Ја темава уствари ја сфатив да си пишам шо филмови ме расположуваат, ми праат да са осечам лепо. Овие 'филмчиња' као класични филгуд шо се подразбираат у меинстримот батка разбираш, не ги сфаќам сериозно.
Не, сериозно, коа седнувам да глеам филм, го праам за да се изолирам, на нишо друго да не мислам. И ради тоа ми треба филмот ептен да захтева внимание, пошо иначе ми е онака, не си проаѓам убао со лабави филмчиња. Мене сопранови, бордвок ми се поише филгуд филм од коа ќе ги изглеам (пошо сум хипнотизиран а тоа релаксира by definition) и одпосле тие 2 саати ми се quality time, одколку road-trip или нешо лабао-комедија шо ми остава простор да мислам на срањата шо не ги обавувам за да го глеам филмот. Поише ме релаксира.

Teхнички си во право, нема само еден жанр адекватен за тука, некому 80s комедии, некому лигави романтички абоминации од филмови, ама сепак не се мисли само на крајниот резултат, твое опуштање, оти пример мене може ме опушта нецензуриран eвропски порн-хорор каде после секс има отстранување екстремитети, ама не значи дека ако мене ме опушта - е feelgood филмче. Туку ОП мисли на feelgood енергија, позитивизам(?) низ целиот филм, лека атмосфера со некоја (најчесто) квалитетна емотивна кулминација. Симплифицирано, филмот да е feelgood, не дали тој што го гледа, necessary ќе, се осеќа feelgood. A, дојде до збунка оти ти насловот го прочита во себе со стонерско гласче, онака.. "feeeels gooood maaaaan" и прва асоцијација, Fear and Loathing, против кого имам персонална вендета да го остранам од постоење во овој микроуниверзум наречен Кајгана. :icon_lol:

Те сфаќам, ама да ти посочам со пример, offbeat комедија со witty генерализирачки хумор што ти е срам да признаеш дека е сладок, кој ме подигнал после раскинување, после лоши испити, после Понеделник.. онака, универзално feelgood, позитивно филмче, секако субјективно мене ми е, 500 days of summer. И го имам гледано со 3 девојки. :D Од кои со две i had the sex.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom