Fantasy Premier League 2015/16

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.537
Поени од реакции
42.780
Да не должам многу...
Регистрацијата на тимови за новата сезона на добро познатата Fantasy Premier League стартува од денес
http://fantasy.premierleague.com

Правила на игра
http://fantasy.premierleague.com/rules/
Има некои промени, ќе си видите. Накратко, јануарска вајлд карта нема. Една има за прва полусезона и друга за втора полусезона. Додадени се и chips кои може да се искористат еднаш во сезоната (и во едно коло само еден од трите може да се искористи). Едниот е за офанзивна 2-5-3 формација, другиот поените на капитенот ги множи со 3 и третиот во вкупните поени ги брои и поените на клупата.
Сите нејаснотии ќе ги разјасниме во темава :)

Нема да ги обновам ланските лиги, со цел малку да се ослободиме од играчите влезени од страна.
Сите што сакаат да се дел од Кајгана лигата нека ги внесат следниве кодови.

Кајгана Класик лига: 9722-3373
Кајгана Х2Х лига: 9722-3438
 
Последно уредено:

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.919
Поени од реакции
35.186
Баш се мислев дека е време веќе да испадне за новата сезона со оглед на тоа што остана помалце од месец до стартот. Ќе направам сеа тимче колку да утепам време, ќе го смениме пред стартот. :D[DOUBLEPOST=1436447094][/DOUBLEPOST] fantasy.jpg

Голманот топ, одбранта меѓу најдобрите од минатата сезона, иако искрено сакав Бејнс место Колман, оти шутира пенали ама ете ми фалеа 0.5 фунти. :D Средината Хазард оти е главен во Челзи, Хендерсон оти лани извадил супер бројка на поени а ем сметам дека ќе шутира пенали годинава, Боласи оти вреди за таа цена и Мата оти е Мата. :D И нападот 2ца од најдобрите напаѓачи во лигата, плус Берахино кој е главен играч во ВБА и секако вреди за таа цена. Измените за минимумот кој мора да се одвои за нив, а нормално колку толку играчи кои треба да добијат шанса. :D


Е ако дојдат Лорис и Кејн во Манчестер малце ќе ме заебат, ама здравје има време. :D
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.022
Поени од реакции
3.200
Стегнав рандом колку да се потполни тимот, сепак има време ќе има некои трансфери месецов сигурно. 8-ма сезона, со среќа на сите :P
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
911
Поени од реакции
2.688
Кодови за во други лиги можеби знаете?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.022
Поени од реакции
3.200
Застани со маусот на [?] и ќе ти каже :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.537
Поени од реакции
42.780
Доста промени во цените на играчите. Ланскиот тим не можам да го составам повторно со 100м.
Ќе биде тежок почетокот.

Огромна промена во цената на Кејн. Лани сезоната ја заврши со вредност од 6м, сега е 9.5м... очекувано.
Сигурдсон, Азар, Агуеро, Милнер исто некој милион повеќе вредат сезонава.
Јаја Туре е најголемиот губитник. Ако не се лажам лани претераа со цена од 11м, сега симнале на 8.5м. Скромна цена и реална. Исто и на Ван Перси доста му паднала цената, но штета што е пред потпис со Фенербахче.
Фалкао за 7.5м. Би бил полн погодок во отсуство на Коста.

Ричи од Борнмут го имав во план уште пред да ја пуштат играва. Знам растури лани, но 6 милиони за играч од Борнмут некако не ми се даваат. Мислам дека ќе згрешам.
Имаат ефтини и добри напаѓачи новиве 3 тима во ПЛ. Ќе може некој од нив да влезе.

Фалат дефанзивците стартери за 4м. Нема некој избор (n)


Направив некој тим за почеток. Една половина ми се сигурни (проверените играчи од претходните сезони), за другата уште сум на два памета (ефтините играчи) :D Ќе го постирам пред стартот на сезоната.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Никогаш не сум го играл ова, а од оваа година и планирав да пробам. Сега ќе се регистрирам. Сигурно ќе ми треба некое свикнување и да читнам нешто како оди ама изгледа добро
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.872
Поени од реакции
36.504
Еееј колку ми се јаки вака сеа коа ги глеам Борнмут, истиве играчи на менаџер си ги водев, и еве ги сите што ми беа битни у тимот, сите се сега у ПЛ (y)

Еве го мојот „Бахато“.

bahato.png

Гузан морам да го имам како најпотценетиот голман, а Мајхил може ќе го мењам.

Иванович, Клајн и Бејнс не излагаат од тимов што и да се деси. Лескот е тука поради дефанзивната игра на ВБА, а Бејкер како ефтина опција, а сепак подобра од многу негови соиграчи.

Во Сигурдсон не се сомневам дека ќе ја продолжи фантастичната форма, јасно е и дека Свонси се константни и тим кој стварно заслужува почит поради тоа. Махрез лани покажа многу добри партии, очекувам да е уште подобар и за таа пара да се покаже како топ избор. Санчез опадна во втората полусезона лани, ама сега би требало барем првата добро да се покаже, после може да го фати оној синдромот кај што шпанците не се фит во вториот дел. Хазард е најдобриот играч во лигава. Боласи би го мењал само ако Кабај испадне поефтин, што не верувам.

Кејн е gamble, дали ќе ја продолжи вонземската форма или не. Сепак ќе се коцкам. Калум Вилсон е ептен поштен напаѓач кој и те како знае да дава голови, не верувам дека ќе разочара, сметам дека ќе има слична сезона како ланската на Ингс. Дини ми е онака земен, цело време ќе барам начин да земам некој подобар.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.537
Поени од реакции
42.780
@RickyLFC9 мислиш дека ќе игра Бејкер редовно ?

Инаку место Мајхил земи си сигурен првотимец. Јас секоја сезона Крул си го имам на клупа :D
Кабај не би требало да е повеќе од 6м.

Дини има шанси да замине од Ватфорд. Инаку не ти е лош изборот во нападот. Вилсон и Дини, најдобрата опција од нововлезентие тимови. И стрелаат и асистираат.
Од искуство (игра и fantasy championship лани :icon_mrgr:)


Абе не ти остана некое милионче ? :unsure:
 

RickyLFC9

Модератор?
Член од
28 март 2012
Мислења
17.872
Поени од реакции
36.504
@RickyLFC9 мислиш дека ќе игра Бејкер редовно ?

Инаку место Мајхил земи си сигурен првотимец. Јас секоја сезона Крул си го имам на клупа :D
Кабај не би требало да е повеќе од 6м.

Дини има шанси да замине од Ватфорд. Инаку не ти е лош изборот во нападот. Вилсон и Дини, најдобрата опција од нововлезентие тимови. И стрелаат и асистираат.
Од искуство (игра и fantasy championship лани :icon_mrgr:)


Абе не ти остана некое милионче ? :unsure:
Ми остана 0.5.

За Бејкер, ги гледам останативе дефанзивци, мислам дека е подобар од речиси сите освен Влар (или ај подобро да речам, не е ништо полош од другите). Ефтин е само пошто пропушти дел од прошлата сезона ради повреда, али мислам дека тоа не му го запре напредокот. Башка од школата им е па мислам ќе го форсираат, барем на почеток. Ако видам не иде ќе го шитнам, јбг.

Махрез би требало да е сигурен на Лестер, играч со најдобар потенцијал им е.

А за Дини, не за друго, него двајца новопромовирани некако не ми се сигурни. Од Дини сум гледал само хајлајтс, а Вилсон сум видел и дека добро се снаоѓа, па повеќе доверба имам у него.

Ќе видиме, има уште цел месец :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
10.195
Поени од реакции
7.639
Одбраната ќе има измени на сметка на средината најверојатно

fan.png
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
202
Поени од реакции
176
Нормално, правејќи го 27-миот тим откако ја пуштија играта се мислам за Таргет како петти дефанзивец со оглед на тоа дека Бертранд е повреден, ама би било добро ако има некој што го следи Саутемптон да каже дали само Таргет им е алтернатива за Бертранд, или може да прави некои заебанции Куман како лани со Јошида на бек и слично.
 
На врв Bottom