Fantasy Premier League 2013/14

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
41.819
Поени од реакции
83.084
Е па дојде и тоа време кога повторно започнува новата сезона на играта што ја играат милиони луѓе низ целиот свет- Fantasy Premier League.

Еве го и линкот: http://fantasy.premierleague.com/

Значи бирате 15 фудбалери од сите англиски екипи. Морате да имате 5 одбранбени, 5 средина, 3 напад и 2 голмани.

Максималната вредност на тимот не сме да помине 100 милиони. Секој фудбалер си има одредена вредност и интересното е што неможете да ги одберете сите ѕвезди од тимовите, па ќе треба навистина да се помачите додека го најдете вистинскиот тим.

Еве како оди и бодувањето:

Голман: За непримен гол +4п, за секои 3 одбрани на натпревар +1п, за секои примени 2 гола -1п(ова важи и за одбраната), за одиграни барем 60 мин од натпреварот 2п(ова важи за сите), за асистенција +3п(ова важи за сите), за помалку од 60 минути на терен 1п(ова важи за сите), за жолт каротн -1п(ова важи за сите) и за црвен картон -3п(ова важи за сите).

Одбрана: За постигнат гол +6п, за непримен гол +4п

Средина: За постигнат гол +5п, за непримен гол +1п

Напад: За постигнат гол +4п

Напомена: На секој натпревар се доделувааат бонуси од 3п, 2п и 1п. Тоа оди за најдобрите играчи на тој дуел. Исто и имате можност да одберете капитен, кај него ви се дуплираат поените.

За секое коло можете да направите еден дозволен трансфер, но можете и повеќе ама при тоа ќе висе одземаат 4п од вашето конто. Имате и да искористите и вајлд карта. Тоа значи ако некогаш правите реконструкција на тимот за да не ви одземе поени кликате на тоа(тоа е само за еднаш во годината). Можете максимум 3 играчи од еден тим да одберете.

За да имате успешна сезона и да бидете топ менаџер потребни ви се околу 50-60 поени неделно.

Се разбира некои трансфери сеуште не се завршени, па така до стартот на првенството можете да го менувате колку сакате тимот и нема да ви бидат минусирани поените.

И да надополнам, се до првиот натпревар можете да правите колку сакате измени, нема да ви се одзимаат поени.

Еве и кодови за лигите:

Кајгана Класик-
767-590

Кајгана хед-ту-хед :
767-631
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.171
Поени од реакции
49.031
Е баш си брз :)
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.065
Поени од реакции
40.476
Ај да те'еам ја сакав да ја отворам првата конструктивна тема у мојата кајганџиска кариера :(
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.171
Поени од реакции
49.031
^ Дали саат време помина откако ја пуштија во погон играва, одма отворија тема...
Баш ми е мило што беа побрзи од тебе :P

Рики, лани во фото финиш ме помина, така ? Епа сега мисли му ја :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.065
Поени од реакции
40.476
Сеа интересно е како Шоукрос, Бегович и компанијата од Стоук не се сигурен избор, па поише мислење ќе има за одбрана.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.171
Поени од реакции
49.031
Со цените претерале малку.
Што е тоа 14милиони Ван Перси. На негова сметка, цел тим мора да го ослабнам.
Барем за почеток нека појде од 12, после и нека достигне цена од 14... кога ќе се заработи и од другите играчи.
Земав тројца солидни напаѓачи. Но неможам да се потпрам на нив. Не сум сигурен колку ќе бидат константни :)
Мичу уште е меѓу играчите од среден ред.

Да го објавам уште сега тимот, рано е. Еден добар трансфер во ПЛ, може комплетно да ми го измени.


Сега зборам против РВП, но кога ќе поминат 3-4 кола, одма ќе се фатам за вајлд картата да го доведам во тим. Така беше и претходните 2 сезони :D
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.056
Поени од реакции
3.275


После 5 сезони спремен за 6-тата :DПочетно развлекување на составот на месец дена пред старт на сезона :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.065
Поени од реакции
40.476
Цениве не се мењаат до почетокот на првото коло без разлика дали некој ќе се повреди, така?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.171
Поени од реакции
49.031
Цениве не се мењаат до почетокот на првото коло без разлика дали некој ќе се повреди, така?
Цените веќе се сменети, но можно е да претрпат уште некоја ситна модификација.
Минатата сезона исто така рано го имав направено тимот (100м вреден), и после некој ден забележав милионче во банка... :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.822
Поени од реакции
21.929
Мислам дека максимална цена треба да биде 10м, па макар играчот дал 50 гола во лига.
14 за Ван Перси, мало морген.
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.718
Поени од реакции
20.354
Да дојде прво Фабрегас во Јунајтед па тогаш ќе го правам тимот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom