Facebook Messenger

Се "предадовте" и ја инсталиравте?


 • Вкупно гласачи
  81

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Пошто темава е ептен актуелна со оглед на популарноста заслужува посебна тема. Дали вие веќе го инсталиравте или сеуште имате пристап до чатувањето преку изворната Facebook апликација?
Јас лично користам jailbreak-уван Ајфон и преку Cydia има едно твикче (барем засега работи) каде нема потреба од инсталирање на Messenger-от. Најверојатно и овој начин ќе престане да функционира ако системски го укинат.

Еве ги рејтинзите на App Store, немам видено некоја апликација да е на прво место по симнување, а да има толку лош рејтинг.Еве некои од пермисиите против кои многу од корисниците се бунат, но се бунат и за нелогичното двоење на една апликација која работеше многу добро како целина.

 • Allows the app to change the state of network connectivity
 • Allows the app to call phone numbers without your intervention. This may result in unexpected charges or calls. Malicious apps may cost you money by making calls without your confirmation.
 • Allows the app to send SMS messages. This may result in unexpected charges. Malicious apps may cost you money by sending messages without your confirmation.
 • Allows the app to record audio with microphone. This permission allows the app to record audio at any time without your confirmation.
 • Allows the app to take pictures and videos with the camera. This permission allows the app to use the camera at any time without your confirmation.
 • Allows the app to read you phone's call log, including data about incoming and outgoing calls. This permission allows apps to save your call log data, and malicious apps may share call log data without your knowledge.
 • Allows the app to read data about your contacts stored on your phone, including the frequency with which you've called, emailed, or communicated in other ways with specific individuals.
 • Allows the app to read personal profile information stored on your device, such as your name and contact information. This means the app can identify you and may send your profile information to others.
 • Allows the app to access the phone features of the device. This permission allows the app to determine the phone number and device IDs, whether a call is active, and the remote number connected by a call.
 • Allows the app to get a list of accounts known by the phone. This may include any accounts created by applications you have installed.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Јас ја инсталирав одамна... и воопшто не се замарав со пермисиите....
До сега немало проблем. И кога ја користам немам некоја замерка....
Што значи, а била, а не била на телефон, сеедно ми е.

Ми се чини дека овој став кон работите го добив откако користам ајван... На андроид се замарав. На ајфон ич не ми е гајле...
 
П

Паган-др

Гостин
Демек Facebook апликацијата до сега немаше пристап до овие работи, па ќе ги заебете ако нема да инсталирате.

Го имам Messenger од кога го имам телефонот. Не ми мења нешто.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Го имам Messenger од кога го имам телефонот. Не ми мења нешто.
Не ти смета кога гледаш нешто на Фејсбук и сакаш да пишеш на некој, а те префрла у друга апликација? Глупо е ептен
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Не знам што не е во ред со пермисиите - сите овие се потребни за да работат сите функции на апликацијата.
 
П

Паган-др

Гостин
Не ти смета кога гледаш нешто на Фејсбук и сакаш да пишеш на некој, а те префрла у друга апликација? Глупо е ептен
Баш ми е подобро со тоа прозорче што излага од страна, можам да праам муабет дур ми се отворени други апликации.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Го инсталирав одамна, уште кога излезе.
Не го инсталирав заради нотификациите како што е опцијата горе, туку затоа што сакав.
И баш ми е поедноставна комуникацијата. Мене ми е ок.
Мојот телефон не ги содржи тајните на светот и содржината на библиотеката во Ватикан, така што воопшто не ми е гајле.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
Пошто темава е ептен актуелна со оглед на популарноста заслужува посебна тема. Дали вие веќе го инсталиравте или сеуште имате пристап до чатувањето преку изворната Facebook апликација?
Јас лично користам jailbreak-уван Ајфон и преку Cydia има едно твикче (барем засега работи) каде нема потреба од инсталирање на Messenger-от. Најверојатно и овој начин ќе престане да функционира ако системски го укинат.

Еве ги рејтинзите на App Store, немам видено некоја апликација да е на прво место по симнување, а да има толку лош рејтинг.Еве некои од пермисиите против кои многу од корисниците се бунат, но се бунат и за нелогичното двоење на една апликација која работеше многу добро како целина.

 • Allows the app to change the state of network connectivity
 • Allows the app to call phone numbers without your intervention. This may result in unexpected charges or calls. Malicious apps may cost you money by making calls without your confirmation.
 • Allows the app to send SMS messages. This may result in unexpected charges. Malicious apps may cost you money by sending messages without your confirmation.
 • Allows the app to record audio with microphone. This permission allows the app to record audio at any time without your confirmation.
 • Allows the app to take pictures and videos with the camera. This permission allows the app to use the camera at any time without your confirmation.
 • Allows the app to read you phone's call log, including data about incoming and outgoing calls. This permission allows apps to save your call log data, and malicious apps may share call log data without your knowledge.
 • Allows the app to read data about your contacts stored on your phone, including the frequency with which you've called, emailed, or communicated in other ways with specific individuals.
 • Allows the app to read personal profile information stored on your device, such as your name and contact information. This means the app can identify you and may send your profile information to others.
 • Allows the app to access the phone features of the device. This permission allows the app to determine the phone number and device IDs, whether a call is active, and the remote number connected by a call.
 • Allows the app to get a list of accounts known by the phone. This may include any accounts created by applications you have installed.
Корисниците се замараат со пермисиите, а истите тиее пермисии им се дозволени во апликацијата за ФБ, така да не знам зошто се удараат од земја. Јас ја имам инсталирано уште кога излезе и баш ми е ок.
П.С еве објаснето зошто служи секоја пермисија одделно
http://www.androidcentral.com/facebook-messenger-permissions-not-scary-stories-might-have-you-believe

П.П.С
Camera
 • Take pictures and videos
Why this permission: Facebook Messenger can use the camera to ... wait for it ... take a picture or shoot video.
 
S

staycalm

Гостин
Уште кога го купив телефонот го инсталирав и до сега сум немал проблеми никакви. :) Глупо ми беше преку фејсбук апликацијата да пишувам а ова баш е кул :D
Иначе не се такви рејтинзите на Play store на Android :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Го имав месенџерот одамна, ама го избришав и немам намера да го инсталирам. Мене не ми смета префрлувањето од една во друга апликација туку ме нервира несинхронизираноста на месенџерот со фејсбукот. Ако не сум на интернет на мобилниот 2-3 дена, кога ќе се уклучам чекам 2-3 минути клинк-клинк-клинк-клинк да ми стигнат сите пораки кои веќе ги имам прочитано на компјутер. Just... no.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.115
Поени од реакции
15.061
Како да го избегнете Фејсбук Мessegner?
АВГУСТ 10, 2014 17:41

Категорија:
Занимливости,Топ1
(Нема гласови)

Објавено: август 10, 2014 во 17:41
Вкупно: 982 прегледи
Автор: Без Пардон.Мк

Деновиве се направи голема галама околу новата опција од Фејсбук, како морате да ја инсталирате нивната апликација за разговор/пораки (Фејсбук Месенџер) и како истата апликација бара да прифатите многу привилегии кои ги бара дел од вашата приватност и:

- Дозволувате апликацијата да ја промени состојбата на мрежната конекција.

- Дозволувате апликацијата да се јави на телефонски броеви без ваша интервенција, што може да доведе до неочекувани трошоци или повици.

- Дозволувате апликацијата да снима звуци од микрофонот – во било кој момент без ваша согласност.

- Дозволувате апликацијата да прави фотографии и да снима со видео-камерата. Оваа дозвола и’ овозможува на апликацијата да ја користи камерата во било кое време без ваша согласнот.

- Дозволувате апликацијата да ги чита повиците од вашиот мобилен, вклучувајќи ги и дојдовните и појдовните повици.

- Дозволувате апликацијата да има пристап до вашиот именик, текстуалните пораки и да го открие вашиот личен профил.

Дали би го прифалите ова?
- можеби неможеме да бидеме 100% сигурни дека сме безбедни но со овој чекор свесно прифаќате да ја споделите вашата приватност!Постои начин да ја избегнете таа апликација, со тоа што ке ја избришете последната верзија на фејбсук апликацијата и ке инсталирате постара верзија, но пред тоа треба да ја исклучите опцијата автоматко обновување на апликациите (auto update), видете ги следните чекори што треба да ги направите.

1 чекор
- (апликацијата Фејсбук ја бришете по следниот редослед како на сликата, за да не останат подесувања од предходната верзија, истото го правите и со апликацијата Facebook Messenger доколку ја имате инсталирано).2 чекор
- ( преку маркетот за апликации ја исклучувате опцијата за автоматски да се обновуваат апликациите, за повторно да не ви се врати новата верзија од Фејсбук)

3 чекор
- ( ја симнувате постарате верзија од фејсбук апликацијата на следниот линк)
- оваа постапка важи само са Android корисниците.


Facebook 12.0.0.15.14 APK (Јули 3, 2014)

Алтернативен директен линк:


Facebook 12.0.0.15.14 APK (Јули 3, 2014)

(овие линкови за превземање на апликацијата не се официјални од Фејсбук).
http://www.bezpardon.mk/kako-da-go-izbegnete-fejsbuk-messegner/
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.193
Поени од реакции
35.165
И јас го имам одамна инсталирано, и супер функционира, а ниту ЦИА, ниту Интерпол ме следи. Или барем јас така мислам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Ја го немав ама морав да инсталирам за да видам пораки.Иначе веќе објаснија погоре за пермисиите кои ги имате на секоја апликација и ги имаше истите и на претходната верзија на месенџер,така да некој нема работа и шире глупости на фб и оние неупатените ја шеруваа веста ко да е крај на светот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Го немав месенџерот до денеска инсталирано, го одбегнував цел време. Ама сабајлево направија, барем на андроид, да не можеш воопшто до инбоксот од фејсбук апликацијата да пристапиш па бев приморан да ја инсталирам.
Иначе многу e интересна ситуацијата на Google Play каде што ретко да се начека review со повеќе од една ѕвездица рејтинг.
Овојпат навистина си пукаа во нога. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom