Facebook - LOL Virus

  • Креатор на темата Carax
  • Време на започнување
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Во последно време се повеќе (македонски) корисници на Фејсбук се заразени од вирус кој има цел да украдe вредни информации (за кредитни картички и слично...) од корисникот, а се шири преку испраќање пораки на Фејсбук пријателите.

Како да го препознаете ?

Најчесто вирусот испраќа порака со текст „lol“ и .zip датотека. Најсигурно е да не отварате никаков вид на датотеки, освен оние за кои сте сигурни дека ви ги испраќа пријателот и се безбедни. Името на .zip датотеката е секогаш различно.

Како работи ?
Доколку ја симнете .zip датотеката и ја отворите во неа се наоѓа .jar (Јава апликација) апликација со некое случајно име. Кога ќе ја отворите апликацијата, таа креира свои копии и вашиот систем е заразен.

Што ако веќе сте заразени ?
Колку што успеав да најдам, нема 100% сигурен начин да се отстрани вирусот. На линков: http://www.securitystronghold.com/gates/lol-virus.html има понудено решение за кое се вели дека функционира, но јас не можам да потврдам ништо.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
ми прати еден другар едно вакво пред некој ден, не отварајте.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Ниеден антивирус не го фаќа???
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
до сеа 3 пати ми имаат пратено али го неам отворено .а слушнав дека фатиле некои деца вирус
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
И мене ми стигна и на сите unfriend им праев
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.410
Како бе не научија да распознаваат вирус кога ќе го видат?
Љубопитноста ја убила мачката. Срце јуначко не им дава да не кликнат. 5 пати ми стигна ова LOL, ни еднаш ни ми дојде на ум да го кликнам.
Најјаки ми се тие што кликаат на некои линкови со порно гифови без да бидат свесни дека излага тоа што го кликнале на Home.:icon_mrgr:
Што би рекле Студени нозе: Кај ти беше паметот, не ти чини есапот, зошто не размислуваш, стално се зааалетуваш!:pipi::icon_lol:
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.844
Поени од реакции
5.929
format na kompjuterot odma :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.229
Дарвинова теорија најбоље. Нека се мачат со вируси тие што не мислат со главата.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Абе јас баш напротив сакав да пробам дали ке го фати антивирусот :pos:
Јас го пробав кај мене на авастот кога ќе го скенираш пишува No virus found , e сега дали е заразен или не ќе ви кажам ако праи проблеми нешто :D.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.672
Поени од реакции
27.524
Ми стигна 2-3 пати до сеа. Ме смрзе веќе да ги образувам луѓето... а сеуште никој не ми се пожалил да го чистам од вирусов така да сега за сега не знам кај навлага и што прави и се додека не ми дое некој со лап топ и слично не се замарам.
Ниеден антивирус не го фаќа???
Мислам дека кога го пуштив на virustotal.com првиот пат, само kaspersky го фаќаше.
Сега би требало повеќе да го фаќаат...
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
3.159
Поени од реакции
375
Пробајте со Anti Malware.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom