Facebook реклама (Sponsored)

Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Фала, добро е тоа со различни промоции, некако цело време ми беше зацртано дека треба во една да опфатам сѐ :facepalm:
Не сум размислил прецизно таргетот кој ми е, има нешто за продавање (сликовници, ракотворби итн.) , има и содржини за деца (песнички, направи сам проекти..). Меѓу активните фанови има и некои постари жени (баби) што се доста engaged - лајкуваат и коментираат често, на профилни и ковери имаат слики од внучиња. Сега за сега ќе појдам од тоа дека таргет ми се деца.
Малце треба да разграничиш некои работи.
Таргет Деца, Ок. Под 13год неможеш да таргетираш, нема Деца за сликовници и песнички (децата помали од 13год имаат лажни профили и неможеш реално да ги таргетираш, тие не се ни потрошувачите.)

Таргет ти се Мајки и Баби, неможеш комбинација од години, па затоа 1 кампања 25-40, друга 50-65+
Ќе таргетираш во двата случаи ЖЕНИ (поголеми се шансите тие да купат Песничка, сликовница и сл. одколку Мажи)
Како „зачин“ можеш да додадеш некој Интерес, а и пожелно е за да го конкретизираш таргетот.

Тие Баби и Мајки, ако имаат внуче / внука / внук / син / ќерка заедничко ќе им биде, Познат бренд за Детска облека, познат бренд за Детски Играчки / Детски игри и емисии и сл.

Ова ти е таргет.

Во поголем број на случаји, таргет е тој што плаќа :)
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Јессс фала, ми се разјаснува полека работава :)

Сега чепкав и открив дека има и ваква категорија:

Annotation 2020-05-17 095251.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom