Facebook реклама (Sponsored)

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
758
Како може да се рекламира Fan Page со плаќање на фејсбук како иде тоа, каква картичка треба, мастер или виза карт ???

Фала однапред!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
803
Како може да се рекламира Fan Page со плаќање на фејсбук како иде тоа, каква картичка треба, мастер или виза карт ???

Фала однапред!

Можеш со виза, мастер, дајнер, маестро или пак алтернатива Пејпал. Но пред да се рекламираш на овој начин, погледни го видеото што го поставија погоре па размисли убаво.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
741
Поени од реакции
510
Јас му помагав на еден другар за фан пејџ шо го одржуваше, имаше буџет од 200 $, за месец и пол од 2500 стигна до 9500 фанови , таргетирани само од македонија... во секој случај да станува збор за мене не би платил за реклама на фб... би платил за статија на кајгана 50 € :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Не се глупирај , се е измама

Уште пред нашите портали да почнат да објавуваат пишував за тоа на еден блог. Не знам од каде ти е ваквиот пристап дека е глупирање и е измама... Јест да е глупо тоа што го прави Фејсбук, ама и доста едноставно е. Ако немаш интеракција со фановите, читај: не им е интересна твојата содржина, нема што да ги замара луѓето. Ако ти е само за да бидеш во тек со вестите, имаш мал милион RSS сервиси.

@OP можеш со било каква картичка да плаќаш, меѓутоа пазливо избери како ќе плаќаш и според што ќе плаќаш. Исто важно е да си ја знаеш таргет групата, па само кај нив да се прикажува. Со тоа да добиеш лајк на страницата се поголеми и имаш подобар ROI во мерна единица лајкови. :D
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
363
Поени од реакции
121
Imam problem so povrzuvanjeto na Instagram so Facebook catalog. Zvanično za našata država ne e toa ovozmoženo, no dali postoi način toa da se zaobikoli? MIslam deka poedinci uspešno rabotat shoping na Instagram
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Може ли некој да ми даде совет како да ја таргетирам вистинската публика, имам страница за деца и родители а ми лајкуваат некои деликвенти 20 годишни што не ми се воопшто целна група, џабе ми го трошат буџетот.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
592
Поени од реакции
228
Може ли некој да ми даде совет како да ја таргетирам вистинската публика, имам страница за деца и родители а ми лајкуваат некои деликвенти 20 годишни што не ми се воопшто целна група, џабе ми го трошат буџетот.
„20 годишни деликвенти“ :)

Колку што се сеќавам можеш да избереш години на целната група ама мислам дека нема деца под 18 год.
Треба да најдеш области што се блиску до твојата страна и да одбереш рекламата да им се прикажува на луѓе на кои што им се допаѓаат тие области. На пример ако некој продава патики добро е да избере спорт, фудбал, кошарка...
Во твојот случај веројатно би било: едукација, воспитување...
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
Може ли некој да ми даде совет како да ја таргетирам вистинската публика, имам страница за деца и родители а ми лајкуваат некои деликвенти 20 годишни што не ми се воопшто целна група, џабе ми го трошат буџетот.
A која возрасна група ја подеси? Или си остави по дифолт? :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
A која возрасна група ја подеси? Или си остави по дифолт? :)
13-65 :) Си мислев тие од 13-14 уште се деца, меѓу тие во 20-тите има и некои млади родители, тие постарите имаат внуци па ќе им покажат.. Али измеѓу има многу што треба да се филтрираат. Или може треба да стеснам ептен, пример само родители од 30-45? Ако постои таква можност само родители да таргетираш.

„20 годишни деликвенти“ :)

Колку што се сеќавам можеш да избереш години на целната група ама мислам дека нема деца под 18 год.
Треба да најдеш области што се блиску до твојата страна и да одбереш рекламата да им се прикажува на луѓе на кои што им се допаѓаат тие области. На пример ако некој продава патики добро е да избере спорт, фудбал, кошарка...
Во твојот случај веројатно би било: едукација, воспитување...
Може од 13 години па нагоре. Ќе пробам следната кампања подобро да го испитам тоа со областите.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.321
Поени од реакции
29.050
13-65 :) Си мислев тие од 13-14 уште се деца, меѓу тие во 20-тите има и некои млади родители, тие постарите имаат внуци па ќе им покажат.. Али измеѓу има многу што треба да се филтрираат. Или може треба да стеснам ептен, пример само родители од 30-45? Ако постои таква можност само родители да таргетираш.Може од 13 години па нагоре. Ќе пробам следната кампања подобро да го испитам тоа со областите.
Ама кој ти е реално таргетот? Децата или родителите? Ако продаваш нешто за деца, таргет ти се родители. Ако нудиш детски содржини, таргет ти се деца.

Во секој случај, можеш да одиш со различни промоции преку кои еднаш ќе таргетираш деца (13-17), а друг пат родители (30-45 или во зависност од тоа колкави се децата) :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.456
Поени од реакции
1.734
Ама кој ти е реално таргетот? Децата или родителите? Ако продаваш нешто за деца, таргет ти се родители. Ако нудиш детски содржини, таргет ти се деца.

Во секој случај, можеш да одиш со различни промоции преку кои еднаш ќе таргетираш деца (13-17), а друг пат родители (30-45 или во зависност од тоа колкави се децата) :)
Фала, добро е тоа со различни промоции, некако цело време ми беше зацртано дека треба во една да опфатам сѐ :facepalm:
Не сум размислил прецизно таргетот кој ми е, има нешто за продавање (сликовници, ракотворби итн.) , има и содржини за деца (песнички, направи сам проекти..). Меѓу активните фанови има и некои постари жени (баби) што се доста engaged - лајкуваат и коментираат често, на профилни и ковери имаат слики од внучиња. Сега за сега ќе појдам од тоа дека таргет ми се деца.
 
На врв Bottom