Facebook - официјална тема (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 септември 2016
Мислења
32
Поени од реакции
11
Фејсбук се појави во 2006 година и многу луѓе го "налазиха" Но јас така и не пројавија желба да си направам сметка таму до сега. Моето семејство ме замолија доста долго тие всушност си направија сметки таму веднаш. Неодамна прифатив затоа што ми секираат постојано за тоа да си направам сметка и решив дека штом не сакам да имам сметка со моето име, лични податоци, телефонски број, итн Решив да си направам еден експеримент како си направам лажен профил. Како луѓето прават за домашните миленичиња, но ме зачуди тоа што некој луѓе едноставно собираат пријатели за парче таму само да се прикажуваат некакви бројки, а тие да се гордеат со това.Без да познаваат човекот примаат покани без размислување кој всушност ги поканува на "пријателство" без да ме прашаат ниту еднаш зошто им испраќам покана без ништо тие само кликнете прифаќам. Околу 20 луѓе ги прифатија поканите без прашања испраќаа ми лични фотографии, кога биле оделе во тоалет, што јадеа за појадок, ручек и вечера, слики на нивните семејства и слСекој пат кога случајно излегоа имe само на повеќето имаше копче испрати покана. Што ме доведува до мислата дека овие луѓе се едноставно егоисти кој сакаат да "начешат" его. Првиот корисник кој избрав испадна од Лисабон, Португалија на 33 години. Божем научник човек паметен, дипломирани студенти, а не ме праша да ли го познавам и зошто му испраќам покана за пријателство и ја прифати веднаш. Вториот случај беше жена живее во Лондон, висшистка учила во Оксфорд сопственичка на некоја фирма за иновации на 42 години. Само ц'кнах и таа прифати поканата без прашања кој си, што си познаваш ли ме итн Но истовремено ми се потврди тезата дека не е важно каде си роден и живее, а од каде што потекнува. Жената од Лондон се покажа дека е родена таму, но има индиско потекло. Видов и Инфо верските и ставови таму беше напишала дека била отворена кон сите религии. Но кога ми испраќаше постови допаѓаат и споделување сепак беа на тематика ислам. Нејзини пријатели и нејзиното семејство и пишуваа ту на англиски ту на арапски и индиски на еден коментар директно нозе таму беше напишано иншалах на англиски јазик до неа. А таа пишува божем дека била отворена кон религиите, а очигледно е муслиманка. Можеби околу тројца ме прашаа дали ги познавам или едноставно така сум ц'кнал за "пријателство" Што ми даде доста одговори на доста од моите прашања, дека всушност луѓето немаат култура да се чуваат од непознати во нета и само со лесна рака притисната едно копче.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Kako da napravam da mi izlagaat poveke objavi od prijateli otkolku od stranici? Cel FB mi e oblean od strani i grupi. BTW izbrisav 3305 prijateli pa sea sum mrza da brisam i strani xD
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Имам проблем, ако знае некој да помогне би било супер.

Кога пребарувам луѓе на FB во Search Bar, кога ќе го впишам името ми излегува само име и презиме на луѓето. Ја нема онаа мала thumbnail мини-профилна сликичка. Како да ја вратам? Нешто се дешава очигледно.
Не е до Chrome-от, туку е нешто во врска со мојот профил. Останатите луѓе кои доаѓаат кај мене можат да пребаруваат без проблем од нивните профили.
Пробав да се логирам и од лаптоп, проблемот го има и таму. Решение? :)

Некој? Проблемот сеуште постои.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Да прашам, до мене ли е или само мене ми е чудно што кај секоја локација во Скопје има
Skopje
Град во Čair Municipality, Republic of Macedonia“
? :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Дали може да пишувам пораки на фејсбук страница на кој сум блокиран или дали може некако тоа да се пријави дека сум блокиран па да видат одговорните на страната да ми го тргнат блокирањево ако сакаат ? Блокиран сум на страната на Жаре Еден на Еден и не може да пишувам нити коментари нити пораки. Му пишав на Жаре мејл ми одговори но ништо и од тоа останав блокиран.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Дали може да пишувам пораки на фејсбук страница на кој сум блокиран или дали може некако тоа да се пријави дека сум блокиран па да видат одговорните на страната да ми го тргнат блокирањево ако сакаат ? Блокиран сум на страната на Жаре Еден на Еден и не може да пишувам нити коментари нити пораки. Му пишав на Жаре мејл ми одговори но ништо и од тоа останав блокиран.
Неможеш да пишуваш пораки штом си баниран, дали воопшто можеш и да ја видиш страната. За да побараш да те одбанираат контакт само од страна со некој одговорен.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали може да пишувам пораки на фејсбук страница на кој сум блокиран или дали може некако тоа да се пријави дека сум блокиран па да видат одговорните на страната да ми го тргнат блокирањево ако сакаат ? Блокиран сум на страната на Жаре Еден на Еден и не може да пишувам нити коментари нити пораки. Му пишав на Жаре мејл ми одговори но ништо и од тоа останав блокиран.
@dragonsky ШТО Е ОВА КАКОНЕТИЕ СРАМ
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.857
Поени од реакции
7.546
Ок му пишав на @dragonsky порака откако он ми пиша така да ќе видиме што е работава.

Иначе најдов како може да си го мениувате линкот од профилот. Пример facebook.com/иметопрезимето или што друго сакате да ви пишува.
Тоа се менува во Messenger апликацијата на мобилниот и може да го менувате кога сакате. Преку фејсбук на компјутер тоа можев да го менувам само еднаш.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Продавам Faceвook страница со 500 лајкови..
Лајковите воглавно се од Балканските земји.
За повеќе информации п.п
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
izgleda padna socijalnata mreza facebook kaj mene ne saka da ja otvori kaj vas kako e dostapen li e ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom