FACEBOOK - корисен или губење време?

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
како за кој ..... пополнување или губење време хммммммммммм
 
Член од
23 април 2010
Мислења
20
Поени од реакции
3
Луѓе ве молам некој ако може да ми помогне околу проблемот што го имам на Facebook. Значи се работи за тоа што до пред извесно време пријател само од себе го снема од листата на пријатели кај мене а и мене ме нема кај него на листа за пријатели. А ни јас а ниту па тој ме има избришано за пријател или пак да си "мавнеме" Block на Facebook . Целава работа не би можела да биде поконфузна што сега и воопшто не можеме да се најдеме на Search... пробавме со Suggestion пратен од друг пријател... mail-от од Request-от стигува но не и самиот Request на Facebook. Пријателот не можам ни воопшто да го најдам на листите за пријатели кај нашите заеднички пријатели кои ги имаме. Стиснат Like на Post на заеднички пријател не е видлив и кај мене а и кај него. Не знам што би можело да биде проблемов
. Ај некој ако знае ве молам за совет.
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Секогаш кога ги читав квази психолозите, кои пишуваа статии за придобивање луѓе, или книги со „најголемата тајна на светот“ која се базираше на заработвање милиони; ми се превртуваше нешто во желудникот и чувствував дека во секој момент ќе се исповратам врз некој, но не, тоа беше само чувство. Тие всушнсот со нивните чуда беа во право, и се` уште се. Проблемот останува во моето чувство. Тие се во право исто толку колку Иван исцелител кога ќе рече: „јас сум тука затоа што вие ме баравте“. Нископсихички развиената маса секогаш има потреба од водич кој ќе и` дава совети за тоа колку треба да свети во ден а колку во ноќ, башка посебен третман на столовите околу неа и правилно редење на истите за некаква хармонија, или фенг шуи можеби?

Имено, целата психологија е само утната поента, доколку не се разбере точно. Ошо имаше навика да рече дека се` може да биде копирано или имитирано, освен вербата, верувањето длабоко во себе. Тоа е талентот, тоа е љубовта, тоа е душата. Во последно време интересна е доста сајберпсихологијата, и во оваа поле постојат двесте дваесети и четири пати повеќе квази сајберпсихолози отколку вистинските дипломирани, можеме да ги земеме за пример, милионите психолошки причинско последични анализи напишани за фејсбук. Од таа причина почна да ми се приповраќа и од мудрите афоризми сретнати на нетот, а посебно на фејсбукот. И интересно е што истите сретнати на друг медиум или во филм, ми се фасцинирачки. Што знам, пак е веројатно проблемот до моето чудно чувство за приповраќање. Но пред некое време ми се зададоа одредени околности што ме натераа да заклучам дека тој мојот проблем е предизвикан од фејсбукот. Уште и за специјалистите сајберпсихолози е магливо прашњето до каде треба да се гради сериозноста на интернет комуникациите и дали воошто треба. Па во меѓувреме остануваат предрасудите како интернет царства и без да знаеме, влегуваат во сите наши комуникативни интернет релации. Еден вулканец (а кој може друг?) од Стар Трек умееше да каже: „уништи ги предрасудите пред тие да те уништат тебе“, тоа е умно, но уште поумно ќе е ако се сознае од себе си, за да можеш да го гаиш во себе и да ти светнува моментот кога ќе имаш потреба од него.


failbook.png

Ми се случи пред некој ден, да ми светне заклучок дека фесбукот не создава пријателства. А тоа што веќе создадените имаат тенденција на распаѓање ми е доста познато чудо. Но дека не создава пријатели, не знаев. Следува (квази)психолошката теорија од заклучокот: Карактерот (или впечатокот) новозапозаените интернет луѓе премногу зависи од тоа каде ќе ги запозанеш, бидејќи секој интернет чудо за дружење, има од корен различна намена, заедно со различни обичаи и начини за користење. Генерално технички гледано, блогирањето и фесбучарењето се базираат на исти главни точки: има почетна и излегуваат на неа сите постови на твоите пријатели. Но целосно различно се користат, на блогерајов пука патетика и очајност за коментари, додека на фејсбук дури те бришкаат ако им коментираш а не те познаваат лично, таму фокусот е кон естетика и личен живот, а откривањето на нечиј личен живот во моментот на запозанвањето е извор за најголемите предрасуди од каде во 92% од случаите се создава погрешен впечаток т.е. различен од вистинскиот. Додека запознавањата на форум или блог, се поспонтани и помистични од оние на фејсбукот, поради што се вмешува она чувство на „позитивна имагинација на непозантото“, непозанто како личност со биогравски податоци, но добро познато по карактерните точки исцртани во ставовите или начинот на хумор. Башка ако на блог или форум муабетиш со помали од тебе, немаш никаква опасност од етикета педофил, што е целосно обратен случај со фејсбукот. Најлоши се предрасудите за педофили.

Денес фејсбукот го познавам како фејлбук и си ги ограничувам чекорите таму. Брза комуникација по потреба да, но запознавање луѓе е подобро било каде освен таму.
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
И за двете мислам..Ја за тоа го користам :helou:
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Zar sum najgolemiot lazov,zar sum fake persona ako nemam FB posto ednostavno ne sakam i ne gledam nikakva korist od toa.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Кога имаш роднини и пријатели во странство....добар е фејс.:)
Ако не беше,немаше да се видиме со роднините на мажот ми;)
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Da toa e ok ako imas rodnini preku fejs ke si gi gledate slikite ili ke si pisete u 5 meseca ednska.Ne sum od tie personi sto sakaat da se eksponiraat ili da zakacuvaat sliki ili ne znam da se tagiraat koga patuvaat nekade ili da proveruvaat kolku lajkovi imaat sobrano.Ednostavno mojot zivot e moj i ne go zasega nikogo sto pravam i kade sum.Na tie sto im trebam znaat kako da me najdat.I sega dojdes do odredena tocka vo zivotot koga za da stapis vo kontakt so nekogo moras da napraves profil i zgora na toa te obvinat deka lazes.Zar e tolku cudno sto tvojot profil go praves vo 2016 godina i iskreno ne planiras da go koristes ti sluzi samo da stapes vo kontakt so doticnata persona.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ние секојдевно се гледаме и разговараме и нормално се договараме за посети меѓусебни.
Со тие во Австралија само се гледаме на камера:)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.364
Член од
15 јули 2016
Мислења
3
Поени од реакции
3
fb e najgolemata spionska masina na mileniumot......vo osnova toa e....no akoznaes da go koristis moze da e korisen..i da znaes da gi koristis alatkite za privatnost....imam uste mnogu da pisuvam no dali nekoj me cita neznam
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.643
Поени од реакции
865
Фејсбук е најголема глупост што може да постои, веќе 3 години не го користам и ич не ми треба.
Служи само за трачарење и фалење.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Според мене единствена придобивка од фб е што може да се контактира со пријатели кои живеат надвор во странство. Сето останато ми е само покажување да се види кој каде е, со кого бил и што правел. Ретко кој денес вади слики за да си урами некоја по дома (освен од свадба, матура, апсолвентска или некоја друга значајна прослава) или пак да пополни албум па да си седне и да се потсеќа на стари добри дани.
I miss those days...
Веројатно пошто порано имавме фото апарати на премотување па штедевме пози само за битни моменти, а сега се постира секој можен чекор.
Толку сме заразени од овој фб да мислам дека и да почне да се наплаќа пак ќе биде многу посетен, баш ме интересира тогаш колку често ќе ни ѕвони телефонот.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.724
Речиси и да не го користам фб, имам профил ама го користам многу малку, обично да пронајдам некој или да видам за кого се работи. Не е проблемот во фб, проблемот е во начинот на кој го користат луѓето како што впрочем е со и секој друг изум - со ножот можеш да сечеш леб ама со истиот можеш и да убиеш.... Кај нас народот генерално е неизживеан, желен за фалби, желен за чалам, без осет за патетичност, срам и смешно... па така на фб си става 100 слики од еднодневен престој на плажа умислувајќи си дека секој кој го познава ке му позавиди оти е на плажа, ке закачи слики од тоа како јаде сендвич умислувајќи дека јадењето сендвич е нешто големо и не може секој да си го дозволи, ако пие кафе обавезно чек ин и неколку слики од кафето бидејќи само луѓе како него можат да си дозволат да пијат кафе, да иде до свирипичино одма чек ин бидејќи сите се интересираат каде е тој и не спијат додека не дознаат, ако отиде да лакира нокти обавезно слики од ноктите оти тоа е нешто големо и господско кое може само таа да си го дозволи.... и така со ред се до селфи со напрчени писки оти изгледа како ким карадашајн па дури и поубаво ама да ти ибам штркот ја спуштил во горно дреново.... патетики до патетики, а од друга страна ако погледнеш и ги побараш луѓето кои навистина имаат со што да се пофалат, одат на места кои се недостапни и во фантазијата на фб активистите, купуваат работи за кои само може да се сонува, одат на фантастични забави, таквите ке видиш дека и немаат профили или и ако имаат на нив нема ништо...... Се на се фб е за неизживеани патетични фалбаџии кои се филмаат дека некого го боли стојко за нив....
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
ФБ е одлична алатка за тековно информирање. Зборам за информации и новости во струка. наука и се и сешто. Лајкаш пејџови (не зборам за ким и такви глупости) сите инфо ти се на куп и достапни во секунда. Супер за комуникација, плус имаш опција да одследиш пријател чија објавувачка содржина не те занима.
Е сеа некој го користи за придобивки, некој да троши време тагнувајќи се и сликајќи се на секое ќоше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom