EVS- Европски волонтерски систем

Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ја отворив темата бидејќи сакам доколку некој имал веќе искуство со волонтирање во Европа, да сподели бидејќи сум заинтересирана за аплицирање. Конкретно ме интересира процедурата за аплицирање, која младинска асоцијација е најбезбедна за аплицирање (во смисла колку се почитува договорот за волонтирање, обезбедени трошоци и сл. ) и дали е неопходно да си член на некоја организација (колку со тоа ти се зголемуваат шансите за да си избран како волонтер при аплицирањето). За ИАЕСТЕ имам слушнато позитивни искуства но не сум студент на информатички факултет па затоа барам предлози за други организации.(по можност од битолскиот регион)

Значи било какви искуства од ваков тип ќе ми бидат корисни.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.006
Поени од реакции
2.043
Интересно. Јас не сум запознат со овие ствари али баш ме интересира некое искуство, па да пробам и ја у иднина : ))
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Јас можам да ти кажам дека преку организацијата Mladiinfo добиварм известувања за проекти за волонтирање низ европските земји. За нкои проекти не се плаќа ништо доколку те изберат.
Има да им го организирас слободното време на родителите и децата, да им помагаш во школо на деца до 15години ии слично, ти даваат џепарлак и сместување и работиш од понеделник до петок. Има да одиш на 6, 10 и 12месеци.

Marija Hristova
EVS Coordinator/Program Officer
Mladiinfo Center
Goce Delcev 6
1000 Skopje
Macedonia
Tel: +389 (0) 2 520 98 90
Mob: +389 (0) 78 539 738
e-mail: evs@mladiinfo.com (на овој е-маил пиши што те интересира и Марија ќе ти објасни се)
www.mladiinfo.eu
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Јас можам да ти кажам дека преку организацијата Mladiinfo добиварм известувања за проекти за волонтирање низ европските земји. За нкои проекти не се плаќа ништо доколку те изберат.
Има да им го организирас слободното време на родителите и децата, да им помагаш во школо на деца до 15години ии слично, ти даваат џепарлак и сместување и работиш од понеделник до петок. Има да одиш на 6, 10 и 12месеци.

Marija Hristova
EVS Coordinator/Program Officer
Mladiinfo Center
Goce Delcev 6
1000 Skopje
Macedonia
Tel: +389 (0) 2 520 98 90
Mob: +389 (0) 78 539 738
e-mail: evs@mladiinfo.com (на овој е-маил пиши што те интересира и Марија ќе ти објасни се)
www.mladiinfo.eu[/q

Фала многу ке ги исконтактирам претставниците, па да се надеваме дека ќе добијам можност за волонтирање.
Ке известувам за натамошните случувања од аплицирањето.
 
Член од
28 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
д
Ја отворив темата бидејќи сакам доколку некој имал веќе искуство со волонтирање во Европа, да сподели бидејќи сум заинтересирана за аплицирање. Конкретно ме интересира процедурата за аплицирање, која младинска асоцијација е најбезбедна за аплицирање (во смисла колку се почитува договорот за волонтирање, обезбедени трошоци и сл. ) и дали е неопходно да си член на некоја организација (колку со тоа ти се зголемуваат шансите за да си избран како волонтер при аплицирањето). За ИАЕСТЕ имам слушнато позитивни искуства но не сум студент на информатички факултет па затоа барам предлози за други организации.(по можност од битолскиот регион)

Значи било какви искуства од ваков тип ќе ми бидат корисни.
Здравеј
Јас бев EVS волонтер,два месеца во Турција..искуството е незаборавно...ако ти се пружи можност,немој да се мислиш ..прифаќај :)
Значи се ти е платено.....јас бев во Турција....авионот ти е платен...сите патни трошоци до крајната дестинација ти се покриени од невладина организација..таму кога ќе стигнеш...ти даваат џепарак,во Турција е 90 евра месечно,имаш осигурување од стана на организацијата....бевме волонтери од 8 држави...наша задача беше заштита на животната средина и карета желките...јас кога бев тој период...желките несеа јајца и ние ја чистевме плажата и организиравме некои активности за деца..како театар и сл.
Процедурата за аплицирање не ми е баш позната, зошто мене ми среди се Evs координаторот..од мене се очекуваше само да потврдам дека одам...знам само дека се пишува cv..и шаблон имаш на europass и мотивационо писмо да напишеш...а за друго незнам..што и да ти кажам ќе те излажам..
поздрав и со среќа :)(y)
 
B

BBlisto

Гостин
Ја отворив темата бидејќи сакам доколку некој имал веќе искуство со волонтирање во Европа, да сподели бидејќи сум заинтересирана за аплицирање. Конкретно ме интересира процедурата за аплицирање, која младинска асоцијација е најбезбедна за аплицирање (во смисла колку се почитува договорот за волонтирање, обезбедени трошоци и сл. ) и дали е неопходно да си член на некоја организација (колку со тоа ти се зголемуваат шансите за да си избран како волонтер при аплицирањето). За ИАЕСТЕ имам слушнато позитивни искуства но не сум студент на информатички факултет па затоа барам предлози за други организации.(по можност од битолскиот регион)

Значи било какви искуства од ваков тип ќе ми бидат корисни.

За да си член на ИАЕСТЕ не мора да студираш само информатика. Сите студенти што се на технички факултети може да бидат членови. Од УКИМ тоа се ФЕИТ, МФС, ТМФ, ФИНКИ, Градежен, Архитектура, Земјоделски, Шумарски, Фармација и Е-Бизнис од Економски. За Битола не знам точно кои беа...Али во секој случај, ако си на некој од овие можеш, ако си на нешто ко правен или филололшки, тогаш ќе мора нешто друго да си најдеш...:)
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Ако е некој озбилно заинтересиран за EVS пратете ми пп и ќе ви објаснам се што и како, и ако одговара ќе средиме (y)
Платено ви е џепарац, часови за странскиот јазик, престој, пат и уште нешто ако сум заборавил :).
Несмее да бидете во активен работен однос, ако ве фатат правец дома.
Ако сте 30+ немате право да одите на EVS.
Повеќе како што кажав во првата реченица, пп ;)

и на темава не и е тука место, волонтирање != вработување.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Фала за информациите на сите,
Инаку чекам одобрување на ЕВС проект во Финска (примена сум како волонтер), се надевам дека се ке биде во ред:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom