EuroBasket 2017 [ Квалификации ]

Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555


На 31 август 2016 започнуваат квалификациите за Евробаскет 2017, истите ќе траат до 17 септември и ќе се игра на принцип дома/гости наизменично секој со секого по групите. Следната година во исто ова време ќе започне и шампионатот.

Еуробаскет 2017 ќе брои 24 земји учеснички од кои 13 се веќе директно пласирани, од кои 4 се домаќини на следниот еуробаскет( Финска,Израел,Романија, Турција).

Учество обезбедија и:
Шпанија,Литванија,Франција,Србија,Грција,Италија,Чешка, Летонија и Хрватска.

Преостанатите 11 земји учеснички ќе ги добиеме преку 7 квалификациски групи, од кои ќе поминат сите победници на своите групи, како и најдобрите четири екипи од сите групи кои ќе завршат на втората позиција.Нашата репрезентација ќе ги игра натпреварите во Јасмин во Кавадарци и кој сака да присуствува на едно show од Мачки Јаневски:icon_mrgr: ќе мора да издвои 100 денари.

Официјален сајт на квалификациите

Програма за натпреварите
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982


На 31 август 2016 започнуваат квалификациите за Евробаскет 2017, истите ќе траат до 17 септември и ќе се игра на принцип дома/гости наизменично секој со секого по групите. Следната година во исто ова време ќе започне и шампионатот.

Еуробаскет 2017 ќе брои 24 земји учеснички од кои 13 се веќе директно пласирани, од кои 4 се домаќини на следниот еуробаскет( Финска,Израел,Романија, Турција).

Учество обезбедија и:
Шпанија,Литванија,Франција,Србија,Грција,Италија,Чешка, Летонија и Хрватска.

Преостанатите 11 земји учеснички ќе ги добиеме преку 7 квалификациски групи, од кои ќе поминат сите победници на своите групи, како и најдобрите четири екипи од сите групи кои ќе завршат на втората позиција.Нашата репрезентација ќе ги игра натпреварите во Јасмин во Кавадарци и кој сака да присуствува на едно show од Мачки Јаневски:icon_mrgr: ќе мора да издвои 100 денари.

Официјален сајт на квалификациите

Програма за натпреварите
Очекувам најтешко да ни биде со маџарите...реално имаме шанса па и како второпласирани да поминеме даље...иако ситуацијата у кошарката ни е малте не како у карлингот (со оглед на тоа што немаме карлинг) се надевам дека овие квалификации ќе го дигнат малку расположението...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мислам дека имавме „страшна“ среќа со групата. Сепак, мислам дека оваа сега е слаба репрезентација, па не знам дали британците ќе ги добиеме, а за унгарците речиси сум сигурен дека нема.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Очекувам најтешко да ни биде со маџарите...реално имаме шанса па и како второпласирани да поминеме даље...иако ситуацијата у кошарката ни е малте не како у карлингот (со оглед на тоа што немаме карлинг) се надевам дека овие квалификации ќе го дигнат малку расположението...
Слаби се маџарите, Јоnes кој им беше натурализиран играч им се повреди и ги пропушта квалификациите. Адам Ханга мислам игра, тука се и Витман, Војвода. Другите сите се од домашното првенство, не се нешто посебно.

За разлика од нив, Британците изгледаат можеби како подобри. Бен Гордон (ex NBA) е тука, Кларк, Оласени центарот.

Е сега и ние сме моментално најслаби од кога памтам последниве години, ама 2 победи со Луксембург и 2 победи на домашен терен со ВБ и Маџариве мислам можеме ко од шала. Е сега таму ќе биде потешко за бодови, ама мислам дека и со 4 победи би се пласирале понатаму (во зависност од кош разликата ако губиме таму, а дома победиме).
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Слаби се маџарите, Јоnes кој им беше натурализиран играч им се повреди и ги пропушта квалификациите. Адам Ханга мислам игра, тука се и Витман, Војвода. Другите сите се од домашното првенство, не се нешто посебно.

За разлика од нив, Британците изгледаат можеби како подобри. Бен Гордон (ex NBA) е тука, Кларк, Оласени центарот.

Е сега и ние сме моментално најслаби од кога памтам последниве години, ама 2 победи со Луксембург и 2 победи на домашен терен со ВБ и Маџариве мислам можеме ко од шала. Е сега таму ќе биде потешко за бодови, ама мислам дека и со 4 победи би се пласирале понатаму (во зависност од кош разликата ако губиме таму, а дома победиме).
Е да на Бен Гордон заборавив...а не успеав да видам оној Лујал Денг или како и да се викаше што играше во Чикаго тој ќе игра?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ќе се пласираме само за да не посрамотат на ЕП, порази од +20 не ни бегаат. Јас дури за квалификацииве мислам дека на гости само против Луксембург ќе тепаме.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Е да на Бен Гордон заборавив...а не успеав да видам оној Лујал Денг или како и да се викаше што играше во Чикаго тој ќе игра?
Не игра Денг.

Ќе се пласираме само за да не посрамотат на ЕП, порази од +20 не ни бегаат. Јас дури за квалификацииве мислам дека на гости само против Луксембург ќе тепаме.
Па реално и такво нешто се очекува. 3 победи дома и на гости со Луксембург е очекувано, за со другиве ќе треба да изиграме некоја одлична тимска партија.

А за на ЕП, затоа потоа, ама со овој тим и реално е да не торпедираат повеќето.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Господ нека им е на помош на близнаците и Тревис, 6 утакмици у 18 дена по 38-39 минути ќе играат, душата им знае.

Маѓариве не се ништо посебно, у пријателска Португалците ги рокнаа околу 20 разлика, па и Бугарите ги рокнаа, околу +25 за Бугарите заврши ми се чини...

Ништо, да се молиме дека ќе преживеат кондициски близнаците и Тревис, па ќе живиме и умираме од шутот за 3поени, ја мислам ќе ги дупнеме и Маѓарите таму, моја прогноза 5-1 и ќе одлучува меѓусебниот со GBR...
 
G

garthok

Гостин
Во Кавадарци ги ставиле бе wow. Барем со Англија во Борис да направеле
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Во Кавадарци ги ставиле бе wow. Барем со Англија во Борис да направеле
Зашто бе? Па не е само Скопје во Македонија, има и други градови, кој сака да иде ќе иде и у Кавадарци ако сака кошарка...

Да се јави @Near да каже кај има добра кафана во Кавадарци
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.256
Поени од реакции
6.870
image.jpeg
Eve gi kartite,kako mozele vaka da gi pustat,u pm kakvi guzvi ke ima ako e samo pusten edniot vlez na istok :pos: ke doaga nekoj navamu?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.836
Поени од реакции
15.958
3-3 скор.
Ма да ништо чудно да биде скорот 2-4, два пати да го победиме Луксембург.
Екипата е падни стани, физички којзнае колку се спремни.. Од тоа што гледав против Словенија, тешко ни се пишува.
 
L

Löwe

Гостин
Кој ќе игра Амер за нас?
Вреди ли да се игра на Луксмбург хендикеп2, УСА ли сме ние да ни даваат 39.5 хендикеп?
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Кој ќе игра Амер за нас?
Вреди ли да се игра на Луксмбург хендикеп2, УСА ли сме ние да ни даваат 39.5 хендикеп?
Според мене нема да тепаме 40, Роме Трејвис ни е амерот, игра на центарската позиција. Овие јес да се аматери и се собрани од малски кош, ама мислам дека и ние нешто не сме поарни да ги набиеме 40 разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom