Euro 2016 France - Panini Sticker Album

Член од
1 март 2010
Мислења
5.953
Поени од реакции
9.813
Дојде време повторно да се мобилизираме бидејќи не чека уште еден албум за пополнување.

Cdmwc5lWEAAojVG.jpg

Албумот е веќе излезен во продажба во западните земји, кај нас би требало да стигне до крајот на месецот. Оваа година има повеќе промени, па така класичниот изглед на кој навикнавме долги години ќе биде променет. За целосно пополнување ќе бидат потребни 680 сликички распределени на 96 страни. Стадионите и градовите нема да имаат свои сликички, туку ќе бидат претставени преку фотографии. Пред страните за секоја група ќе има посебна страна на која ќе треба да се залепат официјалниот амблем и заедничка фотографија во момент на славење за секоја репрезентација од таа група. Ќе има и дупли сликички(освен за "главниот играч"), но не како тие на Саудиска Арабија и Гана во 2006та :icon_lol:, туку ќе бидат две одделни сликички на едно картонче(бројчињата ќе им бидат на пр.125А и 125Б), кои потоа ќе треба да се залепат на вакво чудо од страна.

2.PNG
54543.PNG

Цената низ ЕУ е порасната оваа година од 0,6 на 0,7 евра, кај нас ако остане 25 ќе биде екстра. Јас не можам да дочекам да го купам и да ги кинам пакетчињата :drk:. Споделувајте инфо за излегување на албумот во продажба и понатаму за собиранки, групни размени и фејсбук групи за размена.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.113
Поени од реакции
13.945
Па можеби ќе биде најглупиот албум што некогаш го извадиле од Панини, каде бе со оваков изглед на сликичките, се знае класика..
Последниот албум што е од нив ФИФА 360 или како му е името, мислам дека е 35 денара пакетче, така ми кажа внук ми :icon_lol:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.745
Поени од реакции
73.610
Аууууу шчо е ова бе....играчи во движење?? Се губи логиката на албумиве вака...и ја ќе идам на стадион ќе сликнам сите екипи што ќе гостуваат на градски можам албум да направам..а бе аааајде..

Ама ај, секад за Еуро имале глупи сликици како +..се додека овие класичниве си останат немам проблем..

Инаку албумот ќе иде бесплатно со Нова Македонија. А кога...наскоро :D
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.990
Поени од реакции
47.286
Вакви се сликичките од албумот СП 1994 :D
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.749
Нема пари за ова, само светско :D

Се сложувам со Види Фотос, се знае сликичка - портрет. На што личи ова...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.635
Поени од реакции
10.357
Не знам зошто, ама ко намерно да ги заебуваат албумиве за Европско. За Светско у последниве 14 години (откако прв пат почнав да собирам) секогаш ми биле боље. Солиден беше Еуро 2004 ако не се лажам.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.113
Поени од реакции
13.945
Вакви се сликичките од албумот СП 1994 :D
Овакви сликички биле само у мастики ебате:D, на СП 1994 имаше дупла сликички, ама само горниот дел на играчите, а не цело тело како што ќе биде тука на некои играчи.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.635
Поени од реакции
10.357
Да да, у мастики имаше некои сликици, само не знам која година, можда било и 94та ама и покасно имало пошто ја сум 94та. Се сеќавам само на Дан Петреску и Јури Џоркаеф дека ги имав. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.745
Поени од реакции
73.610
35 денара пакетче,
Ќе им намали бројот на продажби вака.

Ептен им е јака идејава.

ЛУЃЕ НИ СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ПРОДАДЕНИ АЛБУМИ И СЛИКИЧКИ! ДАЈТЕ ИДЕЈА!

-Ам....да ставиме повеќе сликички, така повеќе ќе мора да купат!

-Да! И плус цената 200% да ја зголемиме така ќе се зголеми профитот и исто ко да не сме изгубиле купувачи!

-БРАВО БЕ! ГЕНИЈАЛНО!

Ама то е, редовни купувачи пак ќе купуваат :D

..и кај отиде посто на тој што направи математика некоја колку пари треба за цел албум? Сега ме мрзи сам да рачунам :((
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
4.979
Поени од реакции
5.416
Да да, у мастики имаше некои сликици, само не знам која година, можда било и 94та ама и покасно имало пошто ја сум 94та. Се сеќавам само на Дан Петреску и Јури Џоркаеф дека ги имав. :D
Тие беа покасно, околу 2000. Во пакетче имаше мастика, лижавче и карта (за играње) со слика од фудбалер. Ја будала ги собрав сите :D Сега не знам кај се. :(
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.635
Поени од реакции
10.357
Ok sea ima 24 drzavi ne morale da dodavaat ekstra slikicki so startni 11 i slicni gluposti...
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
715
Поени од реакции
812
680/5 = 136 [слики/слики во пакетче = пакетчиња]
136*(25)(30)(35) =(3400)(4000)(4760) денари
одприлика вака би дошло за комплетирање на албумот што не е баш малце, останува сеа да дочекаме да се пушти у продажба па ќе се знае колку треба да се одвои од буџетот :)
 

Saber Rider

Модератор
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.990
Поени од реакции
47.286
Овакви сликички биле само у мастики ебате:D, на СП 1994 имаше дупла сликички, ама само горниот дел на играчите, а не цело тело како што ќе биде тука на некои играчи.
20160323_153539.jpg 20160323_153501.jpg

Не бил Панини албумот, ама СП 1994 е битно :D
 
На врв Bottom