EnChroma очила

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Што има врска бојата дали е бордо црвена или сакраменто зелена, да се разбереме ги знам боите не е тревата црвена или лимонот црвен. Овде станува збор за нијанси на темно црвената и темно зелената.
Види, не знам јас како да ти го објаснам ова.
Еве, хипотетички - јас не сум пилот, па седнувам пијан и по некаква луда среќа успешно пилотирам со авионот. Дали тоа значи дека тоа треба да биде правило дека пијан непилот е сосема ок да си лета авиони? Станува збор за некаква намаленост на способност за која ти сам не можеш да знаеш колку е важна, пошо не си професионален шофер. Возењето не е само гледање знаци, туку следење на целиот контекст, целата ситуација - во најголем дел рефлекси....ај анон ќе ти каже, сеа „ок е бе, кој ги ебе, вози си“....или „комунизмот“....по тој систем јаја-паша се раскурца целава држава.....со дурмовци...

Не ми е идејата нешо да те омаловажам или навредам, ама стаи си што ти е приоритет у животот. Ако не ти е лична безбедност и безбедност на други луѓе, терај...шо да ти кажам....
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Има логика но јас сум посветен и многу внимавам кога возам, многу повеќе од некој кој ги распознава темните нијанси на зелена и црвена боја, до денес ни не знаев дека е ова проблем, пошто не прашувам рандом луѓе која е ова боја.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Види, не знам јас како да ти го објаснам ова.
Во тој случај не требаше ниту да се обидеш.
Фејлна мизерно.
Држи се до архитектура.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Види, не знам јас како да ти го објаснам ова.
Еве, хипотетички - јас не сум пилот, па седнувам пијан и по некаква луда среќа успешно пилотирам со авионот. Дали тоа значи дека тоа треба да биде правило дека пијан непилот е сосема ок да си лета авиони? Станува збор за некаква намаленост на способност за која ти сам не можеш да знаеш колку е важна, пошо не си професионален шофер. Возењето не е само гледање знаци, туку следење на целиот контекст, целата ситуација - во најголем дел рефлекси....ај анон ќе ти каже, сеа „ок е бе, кој ги ебе, вози си“....или „комунизмот“....по тој систем јаја-паша се раскурца целава држава.....со дурмовци...

Не ми е идејата нешо да те омаловажам или навредам, ама стаи си што ти е приоритет у животот. Ако не ти е лична безбедност и безбедност на други луѓе, терај...шо да ти кажам....
Оти лујџево тресите зелени без врска.. знаците во сообраќајот се ситни мали, во повеќе бои? Аман, чоеко кажа дека распознавање на сноб од бои со дијаметар/должина до 1 сантиматар ни се проблем. Кое загрозување во сообраќај кога сите знаци се пола метар должина.. аман
@dace@mkd другар колеги сме, исти случај сме. И јас кога вадев лекарско докторот ми се заинаети и не ми даде позитивен тест за вид. Сега жената ми ме вози. :D
red-green color blindness е називот за ваквото пореметување. Читав дека било наследно, па пред некое време открив дека вујко ми го има истиот проблем. Човекот е возач, повеќе од професионалец веќе 30 години.
За наочарите ќе изгуглам па ќе споделам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Татко ми беше color blind и ко мали нè тераше да се тестираме со брат ми и се напна дека ниту јас ниту брат ми не испаднавме color blind :D
Иначе си возеше он без проблеми, напраил некоја дубара за лекарско ваљда пошо беше лекар.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Ги гледам и најситните бројки тоа не е никаков проблем, а и боите ги распознавам е сега проблемот е во нијансите на црвена и ми се чини зелена
... не го гледаш бројот шест во тестот, дали на друга слика со друга тематика ама со истите бои разликуваш?

Unknown-1.jpeg color-blindness1452675447.jpg

пример јаболково?
 
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Тест за color-blindness безплатен :)
Јас сум тежок случај на Deutan.
Наочариве 350$ за возрасни. Не се многу скапи...
Автоматски споено мислење:

... не го гледаш бројот шест во тестот, дали на друга слика со друга тематика ама со истите бои разликуваш?

Прегледај го приврзокот 253132 Прегледај го приврзокот 253133

пример јаболково?
Да, вака поголеми бои ги распознаваме. Пример, сноб на жици - НЕ. :place:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Член од
20 август 2018
Мислења
170
Поени од реакции
299
Како мислиш сноб на жици?

На времето аплицирав да работам во фабрика за производство на кабли и имав потешкотии да ги раздвојам црвената и зелената. Ко го добив резултатот од лекарското (по пошта) гледам - неспособен за работа, а јас вејче 1 недела одам на работа.. Се снајдував некако ама многу амалска беше работата.
 

Attachments

Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538

На времето аплицирав да работам во фабрика за производство на кабли и имав потешкотии да ги раздвојам црвената и зелената. Ко го добив резултатот од лекарското (по пошта) гледам - неспособен за работа, а јас вејче 1 недела одам на работа.. Се снајдував некако ама многу амалска беше работата.
Не знам јас ги гледам убаво боите
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Друже нишо не ти е, ако била жена они гледаат милион варијанти од зелено и милион варијанти од секоја факинг боја.
Се шалам.
Според мене мислам дека ова не би требало да влијае на твоите шоферски способности, баш и поради тоа си има ред на семафори и се друго во сообраќајот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom