Eksterni diskovi preporaka

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Vaka gi ima mnogu wd ,segate, Toshiba itd itd mi treba od 500 ili 1 TB ama neznam koj da zemam
vasa preporaka iskustvo ....Me interesira dali ako e pogolem diskot primer 1 TB ili 2 TB posporo se vcitivat podatocite t.e posporo ce go pronaodja kompjuterot diskot ..i uste edno prasanje dali postoi sansa da instaliras na ovoj disk i da rabotis nepreceno cel operativen sistem


(Nadvor od temata )Neznam dali ima sega vo Makedonija Geil diskovi jas imav USB stik od ovaa firma i bev prezadovolen od brzinata na prenos na podatoci
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.959
Јас имав од оние Freecom 500 ГБ кинеските што ги имаше од Еми Медиа за 3к денари.
Го е*ав го згазнав и појде се јабана.
Беше преполн и немаше проблеми од типот на брзина на вчитување.
Мислам дека нема да ти прави проблем за вчитување. А за инсталација на оперативен, тоа не знам.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
vo anchoch imas verbatim od 750 GB so USB 3.0 za 3180 den plus ima 2 godini garancija.
samo mnogu e kratko kableto,ke treba da si zemis pogolemo ili nekoj prodolzetok
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Slusnav deka kako demek najdobri bile WD crnite :)[DOUBLEPOST=1455157513][/DOUBLEPOST]Slusnav deka kako demek najdobri bile WD crnite :)
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Jas imam 4 eksterni HDD
1. Verbatim 500 GB
2. Western Digital 2 TB (ovoj e + so dodatno napojuvanje)
3. Toshiba 1 TB
4. Maxtor-Seagate 2 TB

Nema nekoja razlika vo brzinata na prefrlanjeto na folderite od kompjuter na eksternive hard diskovi !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Поновиве екстерни хард дискови се доста брзи за трансфер на фолдери помеѓу нив и компјутерот, но повеќето екстерни хард дискови имаат еден друг доста сериозен проблем ... после одредено време на користење и полнење со фолдери, самите фолдери не можат да се отворат и покрај тоа што постојат, не се избришани и полна им е меморијата, незнам дали поради некаков вирус, но едноставно фолдерите стануваат "unreadable and corrupt" и не се отвораат повеќе !
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
Мала помош околу овие 2 преносни дискови, ваша препорака:
1, WD Elements 1TB
2. ADATA HD650 1TB
Првиот е со залемен УСБ конектор на дискот, вториот конекција преку САТА што значи се менува дискот ако има потреба, ADATA иде со Seagate диск.
По долго рошкање по нет, форуми се изначитав се и сешто За и Против. За WD Elements има премногу лоши коментари од спорост во работа со тек на време до откажување после 1-2 год. За другиот ретко се наоѓаат какви било коментари освен ако ги рачунаме коментарите на Амазон. Ќе се користи за складирање филмови програми и слични тракатанци 2-3 пати месечно.
btw, моментално имам TOSHIBA Canvio Basic 1TB и сум задоволен од него, стар 1,5 год, Може и друг предлог освен овие 2, 1ТБ да е битно
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
И јас имам Тoshiba Canvio Basic од 1 ТВ и е најбрз во префрлањето на фолдери, во споредба со останатите екстерни хард дискови кои ги имам, најбавен ми е Western Digital од 2 ТВ но за разлика од другите тој е со дополнително напојување, значи истовремено е приклучен во компјутер, плус и во штекер, инаку неможе да работи ако го приклучам само со едниот кабел во компјутерот како другите екст. хард дискови кои се без додатно напојување !
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.100
Поени од реакции
535
И јас имам Тoshiba Canvio Basic од 1 ТВ и е најбрз во префрлањето на фолдери, во споредба со останатите екстерни хард дискови кои ги имам, најбавен ми е Western Digital од 2 ТВ но за разлика од другите тој е со дополнително напојување, значи истовремено е приклучен во компјутер, плус и во штекер, инаку неможе да работи ако го приклучам само со едниот кабел во компјутерот како другите екст. хард дискови кои се без додатно напојување !
чим е со додатно напојување значи 3,5 тие не 2,5 дискот и дa toshibata добар е
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Ми треба брз ссд од минимум 1тб, што мислите за овој?

 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Ми треба брз ссд од минимум 1тб, што мислите за овој?

Na amazon nekoj testiral read/write speed i 511mb/s i 411mb/s. Voopsto ne e loso. A i dizajnot mu e dobar. Ja go merkam uste odamna ali nekako se mislam za online storage.
 
Член од
21 април 2019
Мислења
145
Поени од реакции
116
Na amazon nekoj testiral read/write speed i 511mb/s i 411mb/s. Voopsto ne e loso. A i dizajnot mu e dobar. Ja go merkam uste odamna ali nekako se mislam za online storage.
Ништо амазон, сега единствено само од тука да се купи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom