eBay (официјална тема)

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Дали ќе имам проблем на царина ако порачам апчиња преку ebay? Се работи за овие апчиња .
Се продаваат кај нас во аптеките без рецепт но моментално ги нема и се мнгоу поскапи. Им пишав на продавницата на ebay ми рекоа дека ги порачувале во Македонија без проблем но сепак не сум сигурен баш.
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
сакам да нарачам опрема за теретана од ebay од Австрија до Македонија, вредност околу 130евра, тежина околу 15кг, габарит на пакетот 60cmx50cmx25cm. Веројатно ќе треба да платам царина 7% и ддв 18%, поштарина стои 10евра, ама не е наведено преку кој иде испораката. Прашањето ми е дали знае некој колку се доплаќа за ваков погабаритен товар?
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
сакам да нарачам опрема за теретана од ebay од Австрија до Македонија, вредност околу 130евра, тежина околу 15кг, габарит на пакетот 60cmx50cmx25cm. Веројатно ќе треба да платам царина 7% и ддв 18%, поштарина стои 10евра, ама не е наведено преку кој иде испораката. Прашањето ми е дали знае некој колку се доплаќа за ваков погабаритен товар?
ја би рекол поскапо ќе те кошта испораката отколку робата.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Дали секогаш се плаќа царина на производ од околу 7.000 денари???

Пред 2 години зедов производ од 7.300 денари и ми дојде да платам царина од 2670 денари, после некој месец зедов производ од 6.700 денари и воопшто не платив царина...
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Незнам што се слушува со Македонска Пошта или Пошта на на Северна Македонија како сакате имам околу 10тина нарачки од Ебај и Алиекспрес и нема абер веќе 2 месеци освен сметки поштар друго не носи. Веб страната на македонски пошти не работи а на тракингот на алиекспрес пишува дека 2 од нарачкие се пристигнати во Македонија уште при крај на Март?
Автоматски споено мислење:

Дали секогаш се плаќа царина на производ од околу 7.000 денари???

Пред 2 години зедов производ од 7.300 денари и ми дојде да платам царина од 2670 денари, после некој месец зедов производ од 6.700 денари и воопшто не платив царина...
Зависи дали ке те закачат обично ако е поголем пакетот ке го проверат и ке те царинат ако е помал може и да помине, во главно се се сведува на среќа.
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Здраво ме интересира дали за ова се плаќа ДДВ. Како е сега законот?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Здраво ме интересира дали за ова се плаќа ДДВ. Како е сега законот?
Ддв се плаќа на внатрешна трговија и услуги. На ова би се плаќало царина, ама НЕ во случајов пошо е релативно евтино. Порано лимитот беше до 60 евра, а сега е над 100 мислам. Види на сајтот на царина ако те интересира дополнително.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Здраво ме интересира дали за ова се плаќа ДДВ. Како е сега законот?

Инаку не е точно дека ДДВ е само за внатрешна трговија и услуги, се плаќа и при влез во зависност од вредноста на производот.
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207

Инаку не е точно дека ДДВ е само за внатрешна трговија и услуги, се плаќа и при влез во зависност од вредноста на производот.
Од прилика колку проценти?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Од прилика колку проценти?
За ова нема ништо да платиш дополнително. Цената на книгата и шипингот не видов како иде.
Цела библиотека имам од ebay.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
За книги ништо не се плаќа.
Царина сега се плаќа над 90 евра
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
За колку време обичнo стига пратката порачана од ebay? Обично и сега од коа почна хаосот? Преку DHL German Express ми пишува дека ми е пратена порачав на 17 јуни а некако ми се брзо :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
За книги ништо не се плаќа.
Царина сега се плаќа над 90 евра
сакам да му купам на внукот играчка, чини £27.82 и £9,40 Economy Delivery
му доваѓа некаде вкупно 2566мкд... дали потпаѓа под ДДВ ??
Не е проблем и да платам ДДВ ако да не ми упика лежарини и малтретирања ??
Башка што треба да проверам што е со нашиот поштар, немаме поштар може месец дена.. добро, тоа и не е проблем, за оваа пратка од Италија со економска поштарина, ќе има сигурно и тракинг намбер и од пошта сам ќе ја земам...
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
сакам да му купам на внукот играчка, чини £27.82 и £9,40 Economy Delivery
му доваѓа некаде вкупно 2566мкд... дали потпаѓа под ДДВ ??
Не е проблем и да платам ДДВ ако да не ми упика лежарини и малтретирања ??
Башка што треба да проверам што е со нашиот поштар, немаме поштар може месец дена.. добро, тоа и не е проблем, за оваа пратка од Италија со економска поштарина, ќе има сигурно и тракинг намбер и од пошта сам ќе ја земам...
За играчки не знам колку е ДДВ. Лежарини, царини, малтретирања ти е само ако ти го прати со едeн од DHL начините (мислам дека беше Express), бидејќи твојава пратка е со economy, 90% нема да биде со DHL, ама можеш да го прашаш продавачот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom