eBay (купување - продавање) секаков вид на помош од А до Ш

Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Зошто јас нишо не можам да порачам? Мора со пеј пал? Се што сакав да порачам ми пишува дека селеерот не го прака во мкд.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Зошто јас нишо не можам да порачам? Мора со пеј пал? Се што сакав да порачам ми пишува дека селеерот не го прака во мкд.
Kontaktiraj go prasaj go dali isporacuva vo MK i koja cena e shippingot.
Plakanjeto moze da bide so paypal ili crednitna,zavisi koja opcija ke ja odberes

Dobar del prodavaci ne prodavaaat/prakaat vo Makedonija,bidejki sme prevaranti (sakame proizvod i pari nazad)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Kontaktiraj go prasaj go dali isporacuva vo MK i koja cena e shippingot.
Plakanjeto moze da bide so paypal ili crednitna,zavisi koja opcija ke ja odberes

Dobar del prodavaci ne prodavaaat/prakaat vo Makedonija,bidejki sme prevaranti (sakame proizvod i pari nazad)
јас имам интернет картичка од стопанска, со неа порачувам од алиекспрес. Не знам дали може со неа, зошто до сега не најдов селлер кој дава во македонија.
Може да се провери кои се даваат а кои не во мкд, мислам дали има таква опција или мора поединечно за секој да проверувам?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
веќе неколку месеци купувам од Ебау, а размислувам да станам и селер... но шипингот сигурно е голем за да праќам во УСА, па размислувам дали некој има искуство за праќање во Регионот ??
Многу поодамна, во времето на ЕХЈу, продававме и купуваме работи, тогаш се плаќаше на поштарот на врата... ама една држава беше, без царини..
Ако некој праќал сега , нека напише искуства со трошоците за шипингот...
дали некој праќал во регионот на Ех Ју?
Мене друго ме буни, пратучедот во Хрватска ( ЕУ) ми кажува дека СЕ СЕ ЦАРИНИ, порачувал нешто ситно од Словенија , големи зае*анции имал на царина... Дали можеби Царините имаат друг Третман ако се купува ули продава тука во соседните ЕхЈу држави ??
( демек тука лесно ќе се договориме за фиктивна цена ?)
А има симптоматични Работи и на Ебау, Селерот е од УК, робата поединечна вредност 90 евра е во Атина ( можно во безцаринска зона), праќа во Блгарија ама не може во Грција, ни Кроатија ни Србија, нормално ни Македонија ?? дали некоја работа со царинењето ??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Продавач не можеш да станеш,бидејќи со Македонскиот пејпал можеш само да купиваш,освен ако имаш словенски или некој друг
Што се однесува до царината,државите во еу меѓусебно не плаќаат царина,данокот им е пресметан во цената а го плаќаат само шипингот кој се движи од 1.99 до 11 евра плус 2 или 3 евра за број за следење
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Продавач не можеш да станеш,бидејќи со Македонскиот пејпал можеш само да купиваш,освен ако имаш словенски или некој друг
Што се однесува до царината,државите во еу меѓусебно не плаќаат царина,данокот им е пресметан во цената а го плаќаат само шипингот кој се движи од 1.99 до 11 евра плус 2 или 3 евра за број за следење
Кокј ти кажал дека не може да станеш Селер ?? ..Парите ќе ти доваѓаат на Паупал, а друга работа е од ПауПал дали ќе добиваш тука или ќе ги трошиш надвор... Па и досега враќаа пари директна уплата од странство на наша сметка од картица ( на пример не ти е испорачано тоа што го нарача) ..
тоа за шипингот ти е од ракав.. ете за шипинг од Грција до Блгарија му бара 30-на евра за работа од 9,5кг....
.. а за царината во ЕУ сепак не ми е јасно, ете не испорачува во Грција а робата е во Аулона, Атина, а испорачува во Блгарија ??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кокј ти кажал дека не може да станеш Селер ?? ..Парите ќе ти доваѓаат на Паупал, а друга работа е од ПауПал дали ќе добиваш тука или ќе ги трошиш надвор... Па и досега враќаа пари директна уплата од странство на наша сметка од картица ( на пример не ти е испорачано тоа што го нарача) ..
тоа за шипингот ти е од ракав.. ете за шипинг од Грција до Блгарија му бара 30-на евра за работа од 9,5кг....
.. а за царината во ЕУ сепак не ми е јасно, ете не испорачува во Грција а робата е во Аулона, Атина, а испорачува во Блгарија ??
На која основа ќе бидеш продавач кога со Македонски пејпал не можеш да издадеш ф-ра и на која основа јас како купувач од Германија ќе ти платам.

Грците отсекогаш,секаде и за се,се забегани
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
На која основа ќе бидеш продавач кога со Македонски пејпал не можеш да издадеш ф-ра и на која основа јас како купувач од Германија ќе ти платам.

Грците отсекогаш,секаде и за се,се забегани
досега купив 10-на работи, не сум добил книжна фактура ( само еднаш, од УК беше испраќачот, вредност 13&).
Зошто јас нишо не можам да порачам? Мора со пеј пал? Се што сакав да порачам ми пишува дека селеерот не го прака во мкд.
селерот може испорачува само во УСА или само во УК, но тоа е поради некој фрее шипинг или царина, тогаш изрично негира ...... обично пишува дека Можеби не праќа во Македонија и има опција Екслуде (држави во кој не испорачува)
..ова е за Ебеј, за Али Експрес не сум сретнал да не праќа за МКД...
Друго, има можност да си отвориш ПауПал ама пак да плаќаш со Виса картица, но тоа е ретко потребно, само ако плаќаш директно на сметка, не купување на ебај или алиекспрес
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
досега купив 10-на работи, не сум добил книжна фактура ( само еднаш, од УК беше испраќачот, вредност 13&).

селерот може испорачува само во УСА или само во УК, но тоа е поради некој фрее шипинг или царина, тогаш изрично негира ...... обично пишува дека Можеби не праќа во Македонија и има опција Екслуде (држави во кој не испорачува)
..ова е за Ебеј, за Али Експрес не сум сретнал да не праќа за МКД...
Друго, има можност да си отвориш ПауПал ама пак да плаќаш со Виса картица, но тоа е ретко потребно, само ако плаќаш директно на сметка, не купување на ебај или алиекспрес
ф-ра добиваш на меил
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
ф-ра добиваш на меил
мислиш на ова :
Order Confirmed ....
а ибеј ми кажуваше неколку пати да станам селер ??
... имало некој што си терале бизнисчиња, шиткале на ибеј стари банкноти ( црвените ЕхЈу 100-динарки) по 5$ а и други глупости...
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
И мене ме интересира како може да се продаваат предмети на ebay? ако има таква можност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom